Poirot a já

Poirot a já https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262595/bmid_poirot-a-ja-ewe-262595.jpeg 4 190 72

Hercule Poirot, puntičkář s typickým knírkem, je jednou z nejlepších postav Agathy Christie a ve světě patří mezi nejoblíbenější detektivy. Více než dvacet let je s tímto „malým Belgičanem“ neodmyslitelně spjat i David Suchet, jeho představitel v seriálu britské společnosti ITV. Když mu v roce 1988 roli nabídli, nikdo nebyl pravděpodobně překvapen více než Suchet sám. Nakonec ji však přijal, přečetl všechny Poirotovy příběhy a vymyslel řadu rysů chování, jimiž svoji postavu charakterizoval. Postupně si k Poirotovi vytvořil velmi úzký vztah a zamiloval si jej. Výsledkem je sedmdesát televizních adaptací všech příběhů, které Christie o Poirotovi napsala, včetně posledního dílu Opona, kde se Suchet s velkou lítostí musel s Poirotem rozloučit. V knize Poirot a já vzpomíná, jak kultovní seriál vznikal, a přemýšlí, co pro něj detektiv po všechny ty roky znamenal.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Knižní klub

Poirot and Me , 2013

Ilkamilka1
07.06.2017 5 z 5

Skromnost p.Sucheta a snad i trochu jeho strachovani je snad pro mne jedinym rozdilnym charakterovym rysem mezi knizni postavou a jeho filmovym predstavitelem...mile,pekne cteni...

SilvieSisinka
02.06.2017 4 z 5

Miluji Poirota.Pro mě byla kniha jako vánoční dárek.Opravdu jsem si to užila.Bylo moc prima přečíst si to i z druhé strany od herce Davida Sucheta.On byl luxusní Poirot.Žádný jiný herec ho nedokázal podle mě zahrát lépe.Veliká škoda,že už se další díly nenatáčí.

metrolog
03.05.2017 5 z 5

No, mně se spojení Dáma Agatha taky moc nezdálo, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná o šlechtický titul - jsme přeci v Anglii. Agatha Christie byla totiž roce 1956 jmenována C.B.E. (Velitel britského imperia) a roku 1971 jí královna Alžběta II. udělila titul „Dáma britského impéria“, z nějž vyplývalo právo na titul dáma. Díky tomu, že byl její druhý manžel Max roku 1968 pasován na rytíře, a tak se stal sirem, mohla užívat titul lady. Nejedná se tedy ze strany autora o "podlézání" spisovatelce, ale o běžné uctivé titulování na ostrovech (v některých encyklopediích se uvádí její celé jméno: Dame Agatha Christie, plným jménem Dame Agatha Mary Clarissa Christie) . Možná to mohl překladatel více vysvětlit v nějaké poznámce. Jen doufám, že se nepletu :-)

MarekG
03.05.2017 3 z 5

Pro příznivce seriálu nezbytnost. Skoro pořád jsem se ale ztrácel v jménech všemožných scénáristů, asistentů atd. Oslovení Agathy Christie jako Dáma Agatha je navíc naprosto ohavné. Líbilo se mi přiblížení zákulisí a přiložený seznam Poirotových vlastností.

metrolog
22.04.2017 5 z 5

Pro příznivce Poirota, jako jsem já, naprosto skvělá kniha a vyznání jeho představitele. Dovídáme se o trnité cestě ke zpracování všech 70 epizod a spoustu dalších zajímavostí. Osobně mě překvapilo, jak i při popularitě seriálu, se po dokončení každé série nevědělo, jestli ještě nějaká další bude následovat. Ale je to hlavně kniha o naprosté pokoře D. Sucheta jak k Poirotovi, tak k jeho autorce. Prostě, skvělá kniha o geniálním detektivovi a jeho vynikajícím filmovém představiteli.

Katka81
17.04.2017 5 z 5

Příjemná kniha pro ty, co mají rádi Poirota.
U Poirotovi pravidelně usínám a málokterý vidím do konce, ale mám ho ráda a Suchet ho ztvárnil bravúrně. Z knihy je cítit, jak měl tuto postavu rád, však ho také provázela 25 let.
Zaujal mě také seznam o zajímavostech Poirota, který vytvořil Suchet a je uveden na konci knihy.

jaaquarius
24.03.2017

Líbilo se mi líčení perfekcionalismu Davida Sucheta.

Alizon
01.03.2017 5 z 5

Souhlasim s uzivatelem OldaB, z cele knihy primo cisi laska Davida Sucheta k postave Hercula Poirota. Knihy od Agathy Christie mam velmi rada a cely serial s Poirotem povazuji za uzasny, takze koupe teto knihy byla naprosto nutna. A musim rict ze me knizka nezklamala. Moc se mi libilo jak David Suchet postavu Poirota podrobne zkoumal a snazil se zahrat ho takoveho jak ho zname z knizek, coz se mu opravdu povedlo. Pro fanousky Poirota primo povinna cetba! Jen ta "dama Agatha" mi take cuchala nervy, ale za to autor nemuze. Diky seznamu dilu na konci knihy mam konecne poradek v tom co vsechno bylo s Poirotem natoceno a co jsem jeste nevidela (moc toho neni:).

ajka91
04.02.2017 4 z 5

Postava Hercula Poirota je pro mne jedna z nejoblíbenějších knižních postav. Mám téměř celou sbírku od Agathy Christie a proto bylo jasné, že si musím pořídit i tuhle knihu, kde herec David Suchet popisuje svůj příběh seriálového detektivka. Ze začátku mne zarážel styl psaní, tak nějak jsem si říkala, že Suchet byl měl spíše hrát než psát knihy. Každopádně jde o zajímavou knihu, kde se dozvíte nejen o jeho provázanosti s Poirotem, ale celkově i o jeho hereckém životě a nahlédnete trochu do jeho soukromí. Suchet je velkolepý a skromný herec, který si zaslouží velkou pozornost. Pokud máte rádi postavu Poirota, určitě se nebojte, že kniha nebude čtivá a přečtěte si ji.

OldaB
25.01.2017 5 z 5

Na knize je poznat, že Suchet svou postavu miluje. Ono se není čemu divit, protože když hrajete jednu roli tak dlouho, zákonitě se vám pořádně dostane pod kůži. Je to přesně ten typ literatury, který vás navnadí ke sledování výborného seriálu. Suchet je prostě borec v tom nejlepším slova smyslu.

happy-smile
30.12.2016 4 z 5

Překvapilo mě, jak moc se na výsledném obraze Poirota podílel přímo David Suchet a jak moc s oblibou tuto roli hrál, jak se s ní sžil (což na nás dýchá z každé stránky této knihy). Je pro mě neuvěřitelné, že si David takto pamatuje každý film o Poirotovi, kde hrál. Na druhou stranu těch 70 filmů mu zabralo 25 let života, takže z tohoto pohledu je to asi pochopitelné. Líbilo se mi, jak ke všem knihám bylo připojeno, kdy byly vydané a kdo v jejich televizní adaptaci hrál, i když někomu by se mohlo zdát, že tyto informace zpomalují dynamiku (a také, kdo se vyloženě nezajímá o britskou hereckou scénu, tak asi spoustu herců vůbec nebude znát). Moc milá kniha, která fanouškům Poirota nemůže uniknout.
Stejně jako ostatním mi přišel hodně divný český překlad dáma Agatha, na druhou stranu nevím, jak jinak by se měl šlechtický titul dame přeložit. Podle mě k tomu ani žádný vypovídající český ekvivalent není, leda to nahradit slovem lady.

Majdule
28.12.2016 5 z 5

Nemám příliš v oblibě životopisné knihy, o to více mě (a velmi mile) překvapila právě tahle. Důvodem ke koupi byla moje láska k herci, seriálu i literární předloze. A díky knize vím, že je to pouto osudové a vůbec ne náhodné. Seriál je totiž výsledkem tvořivé a velmi poctivé práce, neústupné lásce k postavě a úctě k autorce. Odhodlání a posedlost vizí, s nimiž Suchet Poirota ztvárnil, jsou obdivuhodné, stejně jako to, že v zájmu postavy potlačil autor i některé instinkty herce k přežití. Psáno je to velmi čtivě, lehce, autor dodržuje i gradaci kapitol a zůstává tam jen kapka naivity, snad aby čtenář nezapomněl, že knihu píše herec, ne spisovatel. Jediné, co mi vytrvale lezlo na nervy je titul dáma Agatha, jistě je to správný překlad, ale my jsme prostě zvyklí na lady ... :)

ladyfromskye
29.11.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších autobiografických knih (ne-li vůbec nejlepší), jakou jsem kdy četla. Poirota i Davida Sucheta jsem si opravdu oblíbila už kdysi, ale teprve teď jsem si je navždycky vryla do paměti i do srdce. Dojemné, krásné vyprávění, které nemůžete s Davidem Suchetem neprožívat. Vzpomínky, které vás nutí číst a dívat se na filmy a shánět záznamy divadelních představení. Poirot a já je rozhodně jedna z knih, kterou potřebujete mít v knihovně.

Souteska
19.11.2016 5 z 5

Záživné čtení, fascinující, jak herec prožíval svou roli a dovedl ji tak k dokonalosti!

Nuttelka
14.11.2016 5 z 5

Skvělé doplnění mezer a spoustu zajímavostí :-) Kdo miluje Poirota, musí si tuto knihu přečíst :-)

ZuzziŠ
25.10.2016 4 z 5

Ač se nedomnívám, že by Suchet (ten skvělý herec toho ještě skvělejšího Poirota) měl nějaký literární talent, ač knížka byla o tom, že buď natáčeli další díly seriálu a s kým nebo nevěděli, jestli budou natáčet i nadále, stejně z nějakého důvodu jsem uvažovala, že dám všech pět hvězdiček.
Možná že za to mohla ta láska, ústa a pokora k Herculovi, kterou cítím i já (ale asi v tom nejsem tak dobrá a pravověrná), a která byla čitelná v každém slově této (jinak vlastně průměrné) knihy.

magratka
01.10.2016 2 z 5

Ackoli mam zfilmovane pribehy s Poirotem velmi rada, kniha mne zklamala, ani jsem ji nedocetla, i kdyz jsem ji stale davala sanci. Myslim si, ze autor hral Poirota skvele, libil se mi seznam vlatnosti, ktere ma postava detektiva v knihach A.Christie. Suchet pristupoval k roli zodpovedne. Kniha ale pro mne neni moc ctiva, stale se opakuji podobne veci, kdo kde hral s Suchetem, jaky to byl fajn kolega a jestli bude nataceni prodlouzeno. Take mne iritovalo osloveni "Dama Agatha" jak zde uz nekdo psal.

Toňula
26.09.2016 4 z 5

Jako milovnice příběhů Agathy Christie jsem si s chutí přečetla vyprávění nejlepšího hereckého představitele Hercule Poirota - Davida Sucheta, který poutavě líčí vznik a okolnosti všech filmových adaptací podle jejích děl. Přidává své postřehy a zmiňuje i jiné role,které v tu dobu hrál a které ovlivňily jeho hereckou tvorbu.

Mark2000
27.07.2016 5 z 5

Už před přečtením této knížky jsem měla Davida Sucheta v roli Poirota nejradši. Velice mě v knížce překvapila jeho pokora, se kterou přistupoval ke každé nabídce, i když z knihy je velmi patrné, že byl/je hvězdou nejen v Británii. Dále mě také překvapilo, jaký vztah si spolu mohou vybudovat filmová postava a její herec. Touto knihou si ode mne získal David Suchet obrovskou úctu...

kloin
26.07.2016 4 z 5

Jedna z knih, kterou jsem si vybral z čtenářské výzvy, a ke které bych se asi jinak nedostal. Několik věcí mě poměrně překvapilo, když jsem si je dal do souvislostí. Když jsem si vzpomněl na první díly Poirota, překvapilo mě, jak ta postava odpovídá tomu, co jsem četl a očekával. Nyní jsem se dočetl, kolik úsilí věnoval, aby tomu tak bylo. Potom mě překvalila ohromná skromnost a pokora s jakou se takto úspěšný herec ohlíží za svou minulostí. Žádné výčitky, že něco nešlo hned a samozřejmě, ale poděkování za to, že to šlo. Nikdy bych netušil, že producenti tolik váhali s natočením dalších dílů.