Poezie sv. Jana od Kříže

Poezie sv. Jana od Kříže https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39589/poezie-sv-jana-od-krize-39589.jpg 4 16 3

Český soubor Janových básní: * Temná noc (Noche oscura del alma) * Duchovní píseň (Cántico espiritual) * Živý plamen lásky (Llama de amor viva) Kvalita Janovy poezie je tak výjimečná, že ji literární kritikové často ani nepodrobovali obvyklým odborným rozborům.

Bětuu
Bětuu
28.02.2024 4 z 5

Tohle mě bavilo, hezké básně<3

Knišíl
Knišíl
18.09.2022 5 z 5

Španělská barokní katolická a mystická poezie sv. Jana je mi, přiznám se, částečně ještě velkou záhadou, a to je asi i dobře. Možná, že ač přečtu i Janovy výklady (Temná noc, Výstup na horu Karmel, ...), bude mi obsah některých básní srozumitelnější. Přece i když ne všemu jsem porozuměl jasně, je mi tato poezie nějak blízká, zasahuje, otevírá srdce, a to je možná důležitější než teologicko-historicko-literární interpretace.

Třeba trpím temnotami
v životě svém smrtelném,
není stav ten pro mě zlem,
neboť i bez světla dá mi
žíti nebes vidinami.
(S oporou i bez opory)

Vojslava
Vojslava
23.10.2020 4 z 5

Klasika klasik a je dobře, že tu je aspoň pokus tuto část Janova díla převést do češtiny, byť v ní samozřejmě úplně poeticky vyznít nemůže a část jejích kvalit se ztratí. Ale osa myšlení to dorovná: "...tuším však, že lákán jsem tím, co štěstí nazývá se..." a "Zapomenout svět / tvůrce vzpomínati / o své nitro dbáti / s milým k lásce spět."

španělská literatura mystika poezie duchovní poezie

Svatý Jan od Kříže
španělská, 1542 - 1591