Podzemní památky středních Čech

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tato kolektivní monografie odhaluje tajemství středočeského podzemí a ukazuje jeho rozmanitost a krásu. Svět nad a pod zemí nemůžeme chápat odděleně - těžba zlata, stříbra, železa, uranu, uhlí a vápence měla obrovský vliv na samotný vznik českých zemí a posledních tisíc let byla jednou z hlavních sil vývoje společnosti. Když se na oblast středních Čech podíváme z hlediska surovin, rychle pochopíme, proč se staly hospodářským centrem a hnacím "motorem" země. Berte tuto knihu nejen jako průvodce na výlety, ale také jako návod, jak porozumět kraji, ve kterém žijeme či který navštěvujeme....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412590/big_podzemni-pamatky-strednich-cech-K1Z-412590.jpg 51
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Podzemní památky středních Čech

Vlk.kh
12.12.2019

Předně upozorňuji, že nejsem žádný odborník, ani extrémně zapálený laik do dané problematiky. Co se podzemí týče, tak asi jako každý normální kluk jsem měl tendenci s pocitem dobrodružství i lehkého šimrání strachu a respektu prošmejdit kdejakou jeskyni, lom, nebo přístupné sklepení v okolí. Jako hrdý Kutnohorák mám nějaké ponětí a zájem o středověké, i starší dolování a jako tramp a tulák nejednou přespávám v jeskyni, či pod převisem, takže je mi tohle prostředí alespoň trochu, pocitově známé.
Každopádně konečně k hodnocení - kniha se mi velmi líbí. Fotografický materiál, to je nádhera sama o sobě a stejně tak doplňující kresby a grafické listy s tématikou podzemí.
Hned úvodní pasáže o pravěkém hornictví jsou hodně zajímavé a pro mě, jakožto jedince fascinovaného životem a zručností našich dávných předků to bylo rozšíření obzorů.
Následný rozbor jednotlivých kovů a měst, či oblastí spjatých s těžbou není o nic méně zajímavý - kor, když máte řadu těch míst prošlápnutou, jak se říká. Tady ale člověk zjistí, že zdaleka nevěděl o všem a neviděl vše zajímavé. Nezbývá, než se na ta místa vrátit a procházet je znovu a znovu.
Pasáže o podzemní fauně a flóře, ale hlavně co se podzemních hub týče, to bylo taky něco úžasně zajímavého. Vůbec by mě nenapadlo, co všechno tam dole může růst.
Některé stati textu na mě byly příliš odborné - naštěstí jich nebylo mnoho a není to chyba knihy, ale mých nedostačujících znalostí :-) - ale myslím si, že kniha je srozumitelná pro širokou laickou veřejnost a možná i zajímavá pro zapálenější a znalejší jedince, nebo odborníky na hornictví, speleologii, historii, atd. atd.