Podivná společnost

Děj je situovaný do Bolívie do druhé poloviny 20. století. Jde v něm o napínavé dobrodružství, hru o lidské životy, o lásku, obchodní zisky, ale i o mnohem víc.

https://www.databazeknih.cz/images_books/98_/98021/podivna-spolecnost-2e2-98021.jpg 3.37
Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno, Svoboda

The German Company, 1979

Kniha Podivná společnost

Eldar80
20.07.2017

V knize se prolíná několik kritických témat. Drancování deštných pralesů. Útěk nacistických pohlavárů do latinské Ameriky. Bezohlednost kapitalismu vůči přírodě a domorodému obyvatelstvu. Svérázná kultura latino američanů. Politická situace a chudoba tehdejčí Bolívie.
Asi už je každému jasné proč tato kniha za minulého režimu mohla vyjít. Kniha je víc než dobrodružným románem kritikou fungování tržně liberální společnosti. To co v této společnosti určuje pravidla je zisk a schopnost obstát v tržním prostředí. Na druhou stranu je vtipné, že neúcta k životnímu prostředí byla vlastní i našemu minulému režimu. Třeba tehdy omlouvali necitlivý přístup k přírodě budováním socialistické společnosti.
Kniha vypráví příběh angličana, který v Bolívii vlastní soukromou přepravní firmu a který se snaží obstát jak v konkurenci, tak ve zvláštní kultuře latinské Ameriky. Mě osobně nepřišla kniha ani napínavá, ani akční, ani dobrodružná. Přesto se mi líbila. Nejspíš proto, že autor v ničem netlačil na pilu a dal příběhu volnost odpovídající nátuře tamních lidí. Postavy románu i přes jeho krátkost vylíčil poměrně věrohodně. Hlavní hrdina si život v Bolívii oblíbí a díky jeho zájmu o přírodu je mu cizí kácení deštných pralesů. Shodou okolností se seznámí s členem tamní německé firmy a jeho přístup k přírodě je náhle v rozporu s jeho obchodními zájmy.
Jeho dosavadní idylický život končí a bude muset učinit zásadní rozhodnutí. Příroda a indiáni nebo peníze a spolupráce s Němci? Jeho rozhodnutí však komplikuje politická situace v zemi.
Podobné knihy se mi těžko hodnotí. Jejich literární úroveň bývá průměrná a víc než ve strhujícím ději vynikají v popsaných reáliích. Kdo chce mít větší přehled, tomu knihu doporučuji. 70%

Rafa-P
10.07.2013

Velice zajímavý a napínavý příběh z exotické Bolívie !

Norman Lewis
britská, 1908 - 2003