Podivná medicína

Kniha Podivná medicína nabízí pronikavý pohled na lékařskou praxi v průběhu historie. Upozorňuje na pochybné myšlenky, bizarně prováděná ošetření a na nejhrubší myslitelné chyby, jichž se lékaři dopouštěli. Kniha popisuje aplikaci chybných vědeckých závěrů stejně jako procedury, z nichž se obrací žaludek a které napáchaly na pacientech více škody než užitku. Najdeme v ní jména celého zástupu lékařů, vědců a snílků, kteří nevědomky otáčeli pozpátku ručičkami pomyslných hodin vývoje medicíny. Čtenář se například dozví, že se staří Egypťané snažili dnu léčit pomocí elektrického úhoře nebo že středověcí lékaři strkali pacientům do úst zapálené svíčky, aby odtamtud vypudili neviditelné červy, kteří jim ohlodávali zuby. Že renesanční lékaři určovali dobu operace podle postavení hvězd, kromě toho radili epileptikům, ať si shánějí krev čerstvě sťatých zločinců. Nebo že dr. Walter Freeman – přední světový praktik v oblasti lobotomie – prováděl své zákroky během prázdninových cest s rodinou. Do rodinného vozu naložil kromě dětí i chirurgické nástroje a pak již mohl mezi dny strávenými kempováním v lesích nořit sekáček na led do očních důlků svých pacientů...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278816/podivna-medicina-mKy-278816.jpg 338
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Jota

Strange Medicine, 2010

Kniha Podivná medicína

Veru.nka
28.10.2020

Kniha se nezabývá celkovým vývojem medicíny a lékařství od dob dávno minulých až do současnosti, pouze v dosti omezené míře předkládá některé vybrané "podivnosti" napříč historií. Text je určen laikům.
Jednotlivé postupy léčby jsou předkládány jako "jednohubky" a z každého období jsou vybrány ty nejvíce odpudivé a kontroverzní druhy léčby.
Nečekala jsem odbornou publikaci (kdybych chtěla tu, sáhnu rozhodně po jiných titulech) a tak kniha víceméně splnila má očekávání.
Zpracování je prazvláštní a chvílemi nepochopitelné a zmatené. Trochu mi to připomínalo, jako kdybych si z nudy projížděla Wikipedii nebo si četla Epochu. Ale což...
Odlehčený způsob, jakým autor přistupoval k tématu, mě ale vůbec nerušil a nepohoršoval. Popis některých situací mě i upřímně rozesmál.
K obsahu nejde moc co říct. U spousty metod bych ráda věděla, jak vůbec mohly někoho napadnout - například to, že novorozenci necítí bolest (tohle konkrétně byla asi jediná kapitola, při které mi bylo bytostně zle). A jiné metody jsou i v dnešní době velmi praktické. Například - když manžel brblá, že ho bolí v krku a asi na něj "něco leze", stačí mu nabídnout starý zaručený lékařský postup, při němž mu zavěsím mrtvou krysu do krku. A i samotná zmínka o této geniální metodě ho naprosto vyléčí - prostě úplný zázrak.
Celkové hodnocení. Od knihy jsem dostala víceméně to, co jsem čekala (nikdo po letmém projití knihy prostě nemůže očekávat odborné seriózní čtivo, to se na mě nezlobte). Vcelku mě to pobavilo a i když je kniha zařazena mezi literaturu naučnou, pro mě spadá spíš do odpočinkové četby.
Ještě dodatek - pokud má někdo vyloženě slabý žaludek (nezvládáte zmínky o krvi, mrtvolách, pitvách, atd...), raději knihu nečtěte. A ti, kdo chtějí kvalitně a chronologicky zpracované dějiny medicíny - tato kniha vám nic takového rozhodně nenabídne.

Noisette73
15.10.2020

Čekala jsem něco jiného.... zpracování děsivé.

zuzka894
20.04.2020

Zajímavá historie lékařství. Belofsky vyvolává hrůzu a veselí současně. Lékaři většinou nadělal více škody než užitku. Kniha při které vás ohromí hrůza a chvílemi se vám bude chtít zvracet.

Opisska
29.02.2020

Člověka z toho až mrazí, když si přečte jak se dřív lidé léčily

Smiley96
16.10.2019

Myslim, ze potencial kniha ma ale to zpracovani je desne. Hodne opakujici a obcas hrozne nesmysly. Myslela jsen ze to bude zpracovano napriklad lecebne postupy Pravek az po 21.stol. Skoda. Ale obcas jsem se bavila a jsem rada, ze v tomhle smeru ziju v dnesni dobe.

Beta.Vulgaris
26.12.2017

Po přečtení této knížky můžeme děkovat vyšším silám, že jsme se narodili do dnešní doby. Alespoň co se medicíny týká... Jinak si myslím, jako mnozí zde, že autor seznam léčebných postupů jen tak narychlo profrčel, což je škoda, protože téma mohl zpracovat mnohem líp a podrobnějc.
Hodnocení: 4 hvězdy za téma, 2 za odbyté zpracování, takže konečné hodnocení 3 hvězdy.

adrianna0305
05.07.2017

Podivná kniha :-( očekávala jsem lepší zpracování, nějaký popis vývoje od řeznického operování ve středověku po dnešní moderní postupy. No omyl, ale aspoň vím, že na všechny neduhy pomáhá pouštění žilou nebo obkládeček z žab, myší a nějakého kusu lejna :-)

Lenka4
07.06.2017

Nadšení, s jakým autor uvádí nejkurióznější léčebné postupy, vede k domněnce, že by si se stejným potěšením zakoupil při veřejné pitvě lístek do první řady. Tato chaoticky sestavená sbírka bizarností o dějinách lékařství vypovídá velmi málo. Vůbec nezmiňuje soudobé běžné způsoby léčení, které nezavánějí senzací a nešokují. Vhodné by bylo zhodnocení uvedených metod z hlediska dnešních medicínských znalostí a vysvětlení, proč k jejich používání patrně došlo, či alespoň komentář odborníka. Výsledkem je povrchní, laciné čtení.