Pod jménem Valachů

Pod jménem Valachů https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415432/bmid_pod-jmenem-valachu-yck-415432.jpg 4 1 1

Podtitul Valašská povstání (1620–1644), poslední sláva hradu Lukova. Bonus: Dva historické příběhy z Lukovska: O zbojníku Mikulovi a Valdštejnův dub.

Kakho-Oto
15.02.2023 4 z 5

Brožurka o velmi zajímavém a zároveň málo známém tématu: několik povstání proti katolické moci na Valašsku v průběhu let 1620/1621–1644. Mám v plánu si o stejném tématu přečíst odbornou knihu z roku 1956, kterou napsal František Dostál. Téma knihy je jedním z příkladů, že obyvatelé českých zemí bránili své území i po porážce stavovského povstání z let 1618–1621. Po bitvě na Bílé Hoře se na Valašsku bojovalo proti katolickým vojskům, v Praze či Brně naopak proti armádě protestantského Švédska, na začátku čtyřicátých let 18. století byla na Moravě organizována domobrana bojující proti Prusům, v roce 1848 byly boje v Praze, v roce 1919 válčilo mladé Československo s Polskem o oblast Těšínska, v září 1938 probíhaly menší boje s Němci v pohraničí, v květnu 1945 se proti německým nacistům bojovalo nejen v Praze, ale také v Přerově, Vsetíně, na Kladně a v řadě jiných míst. V Rusku se totiž veřejně tvrdí, že jsme své území naposledy bránili v roce 1620. S tímto názorem jsou však vedle jak ta jedle.

třicetiletá válka (1618-1648) Valašsko Valaši

Jiří Holík