Pod horou Javořicí

Soubor pěti povídek z okolí Javořice a jednoho dobového obrázku.

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300539/pod-horou-javorici-fkl-300539.jpg 310
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Bonus A

Kniha Pod horou Javořicí

Evina.Cetba
29.09.2018

Krátké povídky od oblíbené autorky, které mě ovšem tentokrát příliš nezaujaly. Některá nedokončená díla byly nalezeny v autorčině pozůstalosti a dopisovaly je za ní jiní lidé, tak si říkám, jestli i toto byl výše uvedený případ. Jako by je ani nepsala ona, ale zacházel s nimi někdo jiný, ten kdo má práva na to s nedokončenými texty manipulovat či je přetvářet. Některé knihy z posledních let jejího života už také nejsou přespříliš zdařilé, autorka náměty opakuje, příběhy si jsou podobné mnohými atributy a navíc už se nečtou tak lehce. Její pozdní tvorba je někdy skoro až o ničem, už nemá to správné kouzlo. Nerada to píšu, Javořickou mám jinak v oblibě.

triatlet
27.01.2018

Pět krátkých povídek a navíc jedna vzpomínka na oslavy 10. výročí vzniku Československa.
Povídky spojuje nejen kraj pod Javořicí, ale také víra, chudoba a především výrazná ženská hrdinka.
Každý z pěti příběhů je zapamatovatelný:
Pouť panímámy Králové – smířlivé vyrovnání se s minulostí; hezký popis poutní výpravy.
Svatá chvíle večera – výrazná charakteristika vesnice x jedné rodině (farář/ poštmistr). Rodina evangelického faráře čelí řadě úskalí, vydá se hledat štěstí i do zámoří, ale největší štěstí nachází doma. Nejoptimističtější závěr.
Mučednice – nadčasový příběh zachycující problematikou soužití s alkoholikem.
Zvadlá májka – smutný osud milenců, které rozdělují rodiče kvůli víře. I na sklonku 20. století, v 90. letech třeba v podhorských vesnicích na Slovensku měli ortodoxní katolíci problém s uzavřením svazku s protějškem evangelického vyznání.
Pro bídné peníze – pytláctví a chamtivost jsou spravedlivě potrestány.
Stylisticky i jazykově působí text archaičtěji, přenesou do doby meziválečné, nebo poválečné. Vlasta Javořická umně navazuje na tvorbu Boženy Němcové nebo Karolíny Světlé. Zajal mě výraz bagounkář.

kika 13
10.04.2014

Sbírka povídek dobře se to četlo.

Řízkaři
Řízkaři