Po nás ať přijde potopa

Po nás ať přijde potopa https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80897/po-nas-at-prijde-potopa-80897.jpg 4 334 45

Básnická sbírka Po nás ať přijde potopa je jedno z nejznámějších děl českého spisovatele Františka Gellnera, které bylo vydáno roku 1901, a zároveň je autorovým debutem.

knedlik
27.04.2013 5 z 5

Málokdo mi padl do noty jako František Gellner. Mně sympatickým vtipem, mně sympatický sarkasmem. V této sbírce snad i tím rezignovaným humanismem. Nehledě na to, že se velmi dobře čte a stejně tak snadno na člověka přechází, povětšinou tklivá, nálada jeho básní.

(...) "Mé srdce divě životu se rouhá,
mé srdce divě život miluje.
Přes mrtvoly snů bolestná má touha
za novou fikcí v běh mne bičuje. "

Miss Utahraptor
13.01.2013 4 z 5

“A přece zdráhám se, já piják notorický,
svým hrdlem prolíti svůj doušek poslední.
Sny směšných zázraků mne uchlácholí
vždycky
a stesk můj udusí noc jedna výstřední.” (A přece zdráhám se)

Až děsivě útlá sbírčička, která se velmi dobře čte. Tak by se dalo stručně charakterizovat toto dílko. Taková lehce oddychová poesie. Žádná závažná témata, básničky na pár řádků, formát do kapsy. Gellner se mi zalíbil. Nejspíš právě pro svou jednoduchost. Nepoužívá příliš alegorií nebo jiných básnických ozdob. (Přemýšlím, jestli vůbec nějaké.) Jeho síla je v přímosti a rytmice.
Ani témata nejsou příliš vážná a pokud ano, jsou zlehčována. Autor si z ničeho nedělá hlavu. Život bere s nadsázkou a právě to se mi líbilo. Ona bezstarostnost, v některých básních přerůstající možná až v nezodpovědnost, či něco v tom smyslu.
Sbírka sice nepatří mezi ty úplně nejlepší, jaké jsem kdy četla, ale nejen že se k ní ráda vrátím, myslím také, že bych si jí klidně i rozšířila knihovničku. Starosti s nedostatkem prostoru a následným uložení odpadají...

Klaudiana
02.01.2013 4 z 5

Popravdě mě to dost nadchlo. Hlavně protože mě to pobavilo. Vždycky začal slokou podobnou stovkám, které jste četli, třeba, ty co oslavují rodný kraj, a hned za tím verše zesměšňující vše, co v něm potkal. Jistě jsou to jakoby až jednoduché říkadla, ale těmi pravidelnými rýmy lahodí sluchu a tématem bohémského života lahodí znuděné duši. Někdy je opravdu v jednoduchosti síla.

Misoponia
23.12.2011 4 z 5

"Zítra. Co zítra? Kdožpak ví? Zítra si lehneme do rakví." Pokud nevíte, co číst z povinné literatury k maturitě, tohle je jasná volba. Krátké, svižné, výstižné.

WEIL
26.09.2011

Co se dělo i v jiných kulturách, to se projevilo i ve zdejší poezii. Recitovat ji rovnou na ulici. A to autor dělal a to nejlepší z toho mu vyšlo jako jeho první sbírka básní.

František Gellner
česká, 1881 - 1914