Písařka ze Sieny

Písařka ze Sieny https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372639/bmid_pisarka-ze-sieny-r6q-372639.jpg 4 184 61

Záhadný deník ze 14. století spojí dva lidi napříč časem. Pro milovníky románů Dívka s perlou nebo Cizinka. Strhující love story a zároveň napínavý historický detektivní příběh, v němž se stírají hranice mezi minulostí a přítomností. Beatrice Trovato, mladá doktorka neurochirurgie z New Yorku, sice dobře ví, jak funguje lidský mozek, ale v záležitostech srdce se zrovna moc nevyzná. Po nenadálém úmrtí svého bratra, který žil v Itálii, letí jako jeho jediná dědička z New Yorku do Sieny. Bratr jí nechal dům a k tomu složku s výsledky svého bádání, zabývajícího se tajnými dějinami tohoto toskánského města v dobách jeho naprostého zmaru během morové epidemie ve 14. století. Beatrice se stále hlouběji noří do tajemství, které jí zanechal, a jednoho dne narazí na deník malíře fresek Gabriela Accorsiho, na jehož obrazu ke svému překvapení zahlédne svou vlastní tvář. Minulost a přítomnost se záhadně protnou a Beatrice se ocitne v roce 1347 v Sieně, těsně před propuknutím morové rány. S pomocí Gabriela odhalí zlovolné spiknutí, jehož důsledky zasahují až do stovky let vzdálené budoucnosti. V okamžiku, kdy si černá smrt začíná vybírat první oběti, se Beatrice musí rozhodnout, do které doby skutečně patří.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Metafora

The Scribe of Siena , 2017

zdenaR
14.11.2020 4 z 5

Velmi hezky zpracovaný příběh ze života ve středověké Sieně.
Prolínání časových rovin mám ráda, nechybělo napětí, láska, nenávist, i trocha detektivního pátrání.
Příjemné čtení.

harena
13.11.2020 4 z 5

Krásný romantický příběh spadající do žánru historické fikce, kdy se mladá lékařka Beatrice ocitne znenadání v Itálii, v Sieně a navíc ještě v roce 1347.
Především mě nalákalo cestování v čase, a to tady spisovatelka zvládala dobře. Naštěstí Beatrice ještě pamatuje latinu a protože se s bratrem zajímala o historii tohoto místa, nedá jí velikou práci se přizpůsobit a mluvit. Co se mi moc líbilo, byl květnatý, poetický a okouzlující jazyk, jakým mluvili lidé ve středověké Sieně. To jsem si užívala. Jinak příběh je romantický, mezi Beatricí a Gabrielem to jiskří téměř od počátku, přiměřeně napínavý, intriky, láska a morová epidemie, prostě vhodné čtení do současné doby.

pavla67
25.09.2020 5 z 5

Krasny pribeh, nemohla jsem se od te knizky odtrhnout,Beatric me byla velmi sympaticka y jeji pratele.Skoda , ze neni pokracovani jaky mela zivot
ve 14 stoleti a jestly se vratila do soucasnosti.

kaja77
31.07.2020 4 z 5

V podstatě mně kniha bavila...velmi příhodné čtení v dnešní době koronavirove ...ten tehdejší morový bacil byl tedy mnohem větší zabiják než dnešní coviďák. Osobně mi dojem z knihy dost kazily pohyby staletími...nad tuto fikci se můj rozum při vší snaze nedokázal povznést.... každopádně celkově to bylo fajn

Rossinola
19.05.2020 5 z 5

Koho baví prolínání minulosti se současností,bude nadšen.

Evaho73
30.03.2020 5 z 5

Moje srdce zaplesalo nad touto krásnou historickou fikciou vsadenou do reálneho prostredia toskánskeho mesta Sieny počas 14. storočia, ktoré bolo poznačené hlavne čiernou smrťou alebo mortalitou, ako vtedy mor nazývali.
Cestovanie časom nie je mojím príliš obľúbeným čitateľský námetom, ale v tejto knihe bolo bravúrne stvárnené a ja som pri čítaní naozaj mala pocit, že som sa ocitla v stredoveku. Prispel k tomu jednak stredoveký jazyk, ale aj vyjadrovanie a zmýšlanie postáv, na charakteristike ktorých si autorka dala záležať. Čítanie o živote hlavnej hrdinky v prítomnosti bolo umne oddelené od jej spôsobu života v minulosti, kde má najviac bavili popísané rozdiely bežného života, ako aj správania a vyjadrovania sa ľudí so skoro sedemsto ročným odstupom.
Kniha je rozmanitá a okrem konšpiračného spiknutia jedného z najvýznamnejších rodov v Taliansku - Mediciovcov, som sa dočítala zaujímavosti aj o vtedajšej medicíne, spôsobe výroby papiera, o významnej a váženej profesii pisárov, o umení maliarov fresiek, o spôsoboch vtedajších obchodníkov alebo remeselníkov....
Veľmi ma dostal aj dôraz na poukazovanie o prechovávaní veľkej úcty vtedajších obyvateľov k Pannej Márii, ku ktorej mali naozaj veľkú dôveru. To sa už v dnešnej literatúre, pokiaľ sa nejedná o náboženskú, tak ľahko nevidí.
Naozaj veľmi slušný autorkinu debut a už sa teším na jej ďalšie knihy.

Hanagal
20.01.2020 5 z 5

Krásný romantický příběh, detektivní zápletka, zajímavé vykreslení doby 14.století a prolínání dvou časových rovin, neboť hlavní hrdinka putuje časem. Kniha mě úplně pohltila a rozhodně doporučuji každému, kdo rád sáhne po historickém románu.

Carlita
26.12.2019

Za mňa určite áno. Nesmierne sa mi páčil kvetnatý stredoveký jazyk. Skladám poklonu predkladateľovi. Dialógy boli zvládnuté bravúrne. Príbeh bol síce vymyslený (ako sama autorka na konci diela uvádza), ale napriek tomu pútavý a mal spád. Opis stredovekej Sieny a života v nej podaný naozaj zaujímavo, skoro som tam chcela byť. Čítala som samozrejme aj Cudzinku a musím povedať, že tieto dve diela by sa porovnávať nemali. Obe spisovateľky majú svoj rukopis a rozhodovať o tom, ktorý je lepší, mi príde nefér ku ktorejkoľvek z nich. Pisárka je rozhodne - čo do rozsahu, tenšia. Ale vôbec jej to neuberá na kráse a uveriteľnosti. Práve naopak. Diana Gabaldon to s opismi a rozsiahloťou niekedy ( vždy) poriadne preháňa. No aj napriek tomu Cudzinku milujem. Autorku pisárky som čítala po prvý raz a neľutujem . Jediné, čo by som vytkla je ukončenie. Určite by som pridala aspoň v epilógu, aký život mali Beatrice a Gabriel potom. Aspoň v skratke. Určite si od nej prečítam ešte niečo. Dúfam, že týmto dielom sa to len začalo. Už sa teším.

pavla.ba
22.12.2019 5 z 5

Krásný romantický příběh ve dvou časových rovinách a cestování v čase. Itálie ve 14. století je zde nádherně vylíčena. Knihu jsem si moc užila!

LuckaH2
21.07.2019

Anotaci knihy jsem četla před dlouhou dobou a teď jsem jen začetla. Takže jsem byla v šoku, když najednou byla hlavní hrdinka ve středověku, protože je to prostě proti mému racionálnímu uvažování;-)ale pak jsem se do příběhu ponořila a užívala jsem si středověký život, popis chodu kláštera, intriky i lásky, pozadí morove epidemie... A najednou byl konec a mě bude Gabriel a Beatrice chybět!

Radusek
12.05.2019 3 z 5

Knihu jsem si koupila, protože miluju Cizinku, je tam i pár míst, která jsou si hodně podobná. V knize je nádherně popsaná Itálie za dob 14. století. Takže, kdo miluje historické romány, tomu knihu mohu doporučit, určitě se nudit nebude.

silentlipss
05.04.2019 5 z 5

Je mi docela líto těch, kteří tento úžasný příběh zavrhli jako obyčejnou kopii Cizinky. Je totiž daleko hlubší, než se zdá. Nebojím se říct, že si Písařka ze Sieny zasloužila místo mezi mými nejoblíbenějšími romány. Neuvěřitelně sympatické a zajímavé postavy, nezvyklý, ale překrásný středověký jazyk, kouzlo středověké Itálie, promyšlená zápletka… Nemohla jsem se odtrhnout.

mimi55
17.03.2019 2 z 5

Okopírovaná Cizinka? Ten konec se moc nepovedl.

Ivanule
10.03.2019 5 z 5

Nádherně popsaný příběh jak z dnešní doby,tak i vrácení se do 14.století v italské Sieně.Příběh měl super strukturu,nikdy jsem tento styl nečetla,byl pro mě nový,na začátku jsem se nemohla zorientovat jak se vlastně hlavní hrdinka dostala do jiného století,ale dále už to bylo pro mě více srozumitelné.Rozhodně se mi tento styl psaný v knize moc líbil a od autorky bych si jistě ráda přečetla i jinou knihu

soukroma
09.03.2019 3 z 5

Nalákala mě anotace (podobnost s Dívka s perlou), a současně jsem zaváhala nad podobností s Cizinkou. Ne, opravdu tyhle příběhy založené na přesunech v čase nejsou pro mě.
Historická část nebyla špatná (Sienu ovšem neznám a její dějiny taky ne, abych to posoudila zodpovědně, autorce jsem její zpodobnění docela věřila), ale pro mě byl zásadní problém v tom, že to byla jen část knihy. Autorka se veze na vlně fantasy se skoky v čase, což jí pomohlo dát dohromady celý dlouhatánský příběh, bez toho by nebylo nic, takže ve výsledku vlastně tu historickou část má za jakési zásadní kulisy, sice výpravné a pohledné, ale příběh samotný to prostě nedalo... (ze své současnosti si třeba přinesla do minulosti spínací špendlíky - bez nich by se leccos rozpadlo ;-).

Janixa
04.03.2019 5 z 5

Krásný příběh. Bylo mi líto, že kniha skončila. Určitě se k ní někdy opět vrátím.

Arev122
09.02.2019 5 z 5

Děj měl spád, zajímavou historickou zápletku, romantický příběh- litovala jsem , že již jsem na konci knihy.

Aneri8
03.02.2019

Moc krásný příběh - jak ze současnosti, tak ze středověké Sieny a Itálie. Děj mě uchvátil, že jsem měla knihu brzo přečtenou. Dávám za 5.

Johanka22
28.01.2019 5 z 5

Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická a plně mě vtáhla do děje a hlavně středověké Itálie. Super čtení, doporučuji všem se zálibou v historii.

sarash
14.01.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila.Dva rozdílné světy jsou popisované barvitě,velmi zajímavě a poutavě. Jiné století,jiná země vše ma zvláštní kouzlo.K této knize se určitě ještě vrátím.