Piráti z Ledového moře

Piráti z Ledového moře https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295742/bmid_pirati-z-ledoveho-more-EFU-295742.jpg 4 41 15

Sestry Siri a Miki žijí s tatínkem na ostrově v Ledovém moři. Mladší Miki jednoho dne unesou piráti a Siri se ji vydává hledat. Po cestě zažívá mnohá dobrodružství: pozná lovkyni bílých vlků, naučí se střílet z pušky, ztroskotá na ostrůvku a zachrání mládě mořské panny, až posléze konečně dorazí k pirátskému kapitánovi Bělovousovi. Piráti ji s dalšími unesenými dětmi přinutí pracovat v dole, kde se těží uhlí, z něhož chce Bělovous vyrobit diamanty. Siri se však nevzdává a ostatními dětmi nakonec kapitána společnými silami přemůžou. Všechny děti se vrátí domů k rodičům a i Siri s Miki se setkají s tatínkem. Napínavý příběh v duchu severské klasiky o dobrodružstvích dvou sourozenců se čte jedním dechem a rozvíjí čtenářovu fantazii. Určeno především pro děti ve věku 9–14 let. Frida Nilsson je úspěšná švédská autorka dětských knih. Vydala již jedenáct titulů, které byly přeloženy do řady jazyků. V roce 2014 získala cenu Astrid Lindgrenové a jako o nové Astrid Lindgrenové se o ní ve Švédsku hovoří. V Portále vyšla její knihy Gorila a já.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež
Vydáno: , Portál

Ishavspirater , 2015

vladku
19.02.2024

Prý další Astrid Lindgrenové. Příběh o malé holčice, které unesou sestru. Vydává se na cestu na záchranu. Cestou se potkává s plno zlými lidmi, krádežemi, únosy, bídě, nelítostným zabíjením zvířat, slovním násilím. Kniha není rozhodně pro osoby s velkou představivostí, citlivější povahy, mohou mít i noční můry ze čtení. Takže ne, nečekejte novou Astrid Lindgrenovou. Co se musí uznat, autorka ví jak popsat napínavý děj, jak mít plno zvratů i jak popsat různé pocity, vjemy.

alaoda
11.02.2024 4 z 5

Skvělá knížka pro děti od naší oblíbené švédské autorky. Příběh je neskutečně napínavý, výborně vystavěný, s přesahem...Vhodný pro společné čtení, většina dětí ji sama neučte. (příliš malé písmo, dlouhé kapitoly, dlouhá souvětí...). Hvězdičku ubíráme za neskutečný počet chyb a překlepů v celé knize. Velká škoda u dětských knih, u této to mrzí obzvlášť.

broskev28
14.05.2023 5 z 5

Piráti z ledového moře jsou knihou, o které už jsem slyšela z mnoha stran, jak je dobrá, skvělá a dokonalá, a že si ji prostě musím přečíst!
Tak jsem to učinila a uznávám, že všichni měli pravdu: je skutečně výborná!
Jak dětské postavy - Siri, Miki, Einar a třeba i Chlapeček - tak ty dospělácké - Nanny, Fredrik, Anna a hlavně Klacík - jsou úžasné, živé, uvěřitelné. Zkušenosti, které na své cestě Siri získává, jsou velmi užitečné, a ona nám je předává nezapomenutelnou formou. Soudím, že nemalý podíl na kvalitě knihy má i výborný překlad, i když výjimečně se objeví tisková chybka.
Počínaje přehlednou mapou na předsádce, přes Sirino zásadní rozhodnutí a poté nelehké putování, to vše mě dokonale vtáhlo do knihy a já jsem se ani na chvilku nenudila. Asi nejlepší by bylo číst knihu u krbu, nebo aspoň u kamen; ten mráz byl všudypřítomný, velmi působivý a skvěle popsaný!
Mně se moc líbilo i zakončení tohoto příběhu; celou dobu jsem si lámala hlavu, jak z toho autorka vybruslí, a tohle bylo dokonalé. Takže určitě doporučuju! Jistě, je to pořádná porce čtiva, takže by možná bylo lépe, kdyby knihu dětem předčítali dospělí, ale dobří a hlavně zapálení čtenáři to určitě zvládnou.

"Byla tma a třeskutý mráz. Přiložila jsem do misky dřevo a počkala, než vzplane. Pak jsem se zase schoulila vedle Fredrika. Ještě můžu chvilku spát. Ještě nepřišel. Obcházel v bezpečné vzdálenosti kolem našeho přístřeší a potrvá jistě ještě několik hodin, než dojde k nám. Zítřejší den."

Tove
25.03.2023 4 z 5

Kniha mi zprvu připomínala příběh Zlatý kompas. Příběh je napínavý, pořád se něco děje. Severská atmosféra je cítit v každé kapitole. Nakonec vše dobře dopadne

Katri
25.03.2023 5 z 5

Kniha plná dětství, odvahy, přátelství a dobrodružství. Vlastně mě pohltila už na samém začátku a nepustila, dokud jsem ji neodložila přečtenou. Sice jsem ji nepřečetla na jeden zátah, ale pokud si dobře vzpomínám, tak na tři ano. Protože je zkrátka nádherná.
Velice se mi líbila práce s přezdívkami (Klacíček, Knoflíček atp.), nesetkávám se s nimi v knihách příliš často. Motiv putování a setkávání se s nejrůznějšími lidmi a tvory je rovněž velice zdařilý. Příběh pěkně plyne a je vidět, že každá pasáž má čtenáři předat nějakou hodnotu. Sama jsem si knihu založila bezmála na dvaceti místech, abych mohla zpětně dohledat ony moudré myšlenky. Co mi však utkvělo v hlavě nejvíce, je výrok: "Zbabělec nejraději s puškou spává," což je více než výstižné.
Postavy jsou sympatické, líbí se mi pojetí Bělohlava (ale nebudu jej zde spoilerovat). Oceňuji i Dickensův "humor přes slzy," najít jej i v dětské knize bylo milé překvapení.
Abych to shrnula - v příběhu si přijdou na své děti i dospělí. Jedná se o překrásnou knihu, kterou rozhodně doporučuji otevřít.

čtení234
27.12.2020

Úžasná kniha. Určitě patří mezi mé nejoblíbenější!

Pandakatka13
27.11.2020 5 z 5

Kniha je super a vede z ní ponaučení a moc jí doporučuji

kasavubu
25.09.2020 5 z 5

Četla jsem s dcerami a moc se nám příběh líbil, dokonce i mně coby dospělé. Kniha v sobě nese spoustu krásných myšlenek, jež děti vedou k hlubšímu zamyšlení. Určitě si přečteme od autorky něco dalšího.

JAnD
25.05.2020 4 z 5

Docela ponurý příběh z dalekého severu. Až jsem se divil, že to dcera přečetla tak klidně.

Retketka
10.01.2020 5 z 5

Napínavé, perfektně vymyšlený děj, hezké obrázky, líbila se mi mapa.

zvědavázuzana
22.12.2019 5 z 5

Skvělá knížka pro menší i větší děti!

Jolina
24.03.2019 3 z 5

Čteno s dětmi. Velmi oceňuji atmosféru celého příběhu, avšak některé epizody mi přišly zbytečné, navíc. Jinak se mi líbil závěr, protože i mí kluci byli překvapení, že vše nebylo tak, jak si mysleli. Ten, kdo je zlý, je třeba jenom nešťastný a hledá cestu, kudy z toho všeho ven.

Fany09
30.11.2018 3 z 5

Dobrý, kámoška mi jí doporučila fakt dobře.

bubka
21.09.2018

po Gorile poněkud zklamání

AninkaDobi
27.12.2017 5 z 5

tuto knihu jsem už mnohokrát viděla v knihovně a i jednou jsem si jí rozečetla. Potom jsem ji dostala k narozeninám a je úžasná