Piraně

Piraně https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406616/bmid_pirane-EuF-406616.jpg 4 72 72

V oceňovaném románu Gomora přinesl italský spisovatel a novinář Roberto Saviano odvážné svědectví o nemilosrdném světě neapolské mafie. Teď se vrací do rodného města, aby vyprávěl o vzestupu Nicolase Fiorilla, patnáctiletého, bystrého a ambiciózního chlapce, který si založí vlastní gang. Jeho členové pocházejí ze středostavovských rodin, mají domovy, rodiče, sourozence, chodí do školy. Nebyli odchováni mafiánskými poměry, ale počítačovými hrami, filmy a komiksy. Neumějí rozlišovat virtuální realitu od skutečného světa, a tak se stylizují do postav, které znají z monitorů a displejů. Nevidí rozdíl mezi umělou a skutečnou krví a smrtí, násilí je pro ně hra. Jediné, co je zajímá, jsou peníze. Chtějí zbohatnout, rozkazovat a vládnout. A k tomu je důležité mít zbraně a koule. Proto obdivují i vojáky ISIS a jejich videa. Nicolasův plán vyjde, z členů jeho gangu se skutečně stanou paranza - zabijácký potěr, malé piraně. Cena, kterou za takový život zaplatí, je ale vysoká. Saviano překročil omezení reportážního žánru a napsal drsný a strhující román, který přitom neztrácí nic z autenticky vylíčeného prostředí dnešní Neapole.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

La paranza dei bambini , 2016

Slightfrost
03.05.2020 4 z 5

Poutavě popsán silně zakořeněný vztah mladých Neapolců k tradicím a principům Camorry a pohnutky ke vstupu do paranzy...

Yaromil
02.05.2020 5 z 5

Uff, nebylo to lehké čtení! Člověku se tomu nechce věřit, ale tak nějak ví, že se bohužel něco obdobného může dít a to nejen v italské Neapoli, ale po celém světě a to i v zemích vyspělých. O to hůře se ta hořkost slov a děje polyká. Kniha je velice čtivě napsaná a příběh odsýpá, jediné s čím jsem víceméně celou dobu knihy bojoval, byla až příliš velká arogance a štěstí (můžu-li to tak nazvat) hlavního protagonisty, kdy jemu a jeho kumpánům téměř vše hladce prochází až do téměř samého finále. Věřím, že zase tak lehké by to v reálu neměli. Každopádně nevšední čtení, i když ne zrovna dvakrát veselé.

cernaverca
28.01.2020 5 z 5

Neskutečná síla! Četla jsem díky stejnojmennému filmu, moc se mi to líbilo.

petaSk
17.11.2019 4 z 5

Děsivý román o životě v současných neapolských čtvrtích a jejích zákonech. O to děsivější čtení to bylo, že autor se sám kvůli svým románům infiltroval do tamějšího mafiánského prostředí.
Hrdinové románů nejsou někým, komu byste měli fandit, ale jen užasle sledujete, jak je to dnes možné, a že to není jen film.
I přes počáteční rozpaky ze složitějšího stylu psaní, jsem do knihy vplula rychle a stejně rychle ji zhltla. Výjimečný román, který vám rozšíří obzory. Doporučuji.

nada3314
18.10.2019 5 z 5

Jedná se o mé první seznámení s autorem, takže nemám s čím srovnávat. Po dočtení knihy jsem byla naprosto omráčena… Jednak co se týká výborného stylového překladu, věřím, že to pro paní překladatelku musel být hodně těžký oříšek, ale opravdu moc chválím. Život je o vojebancích a o vojebávačích… Šílený, krutý a moc bych si přála, aby tento příběh o dětech a italské mafii byl jen smyšlený a nikdy se tohoto nedožiju ani ve snu…

rasputin
05.10.2019 5 z 5

Trochu jiný Saviano, než jsme zvyklí. Nejsou to jednotlivé reportáže, je to příběh o dětech. Děsivý příběh o dětech.
,,Existujou jen vojebanci a vojebávači, nic jiného. Existujou na každém místě a existovali odjakživa.”