Peter a Lucia

Peter a Lucia https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285984/bmid_peter-a-lucia-0Td-285984.jpg 4 7536 7536

Působivý příběh tragické mladé lásky, inspirovaný bombardováním Paříže na Velký pátek v roce 1918.

Literatura světová Novely
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

Pierre et Luce , 1920

Sybelle
31.01.2022 3 z 5

Když dám romantickou podstatu příběhu stranou, má příběh i další aspekty. Zajímavé jsou rozdílné morální postoje obou hrdinů (vycházející z jejich sociální vrstvy), popis Paříže ve válečném období. A to, jak si oba uvědomují realitu ve svém vztahu a vědí, že jim nebude nikdy přáno (sociální vrstva, válka). Jen si chtějí vychutnat vymezený čas, který je jim dán.

ctenar420
29.01.2022 1 z 5

Nic neznamená utrpení, nic neznamená smrt, jestliže vidíme, proč trpíme, proč umíráme.-citát z knihy Romaina Rollanda, jehož důkazem je samotný zdroj citátu. Jediný důvod ke čtení této knihy je maturita/čtenářský deník. Petr a Lucie je(pro mě)jedna z nejhorších knih, co jsem kdy četla. Děj postrádá jakýkoliv smysl a zdá se nedokončený. Romantický vztah Petra a Lucie je ,,trapný" a založený pouze na touze, která je přitahuje. Na druhou stranu, jestli si chcete nějak přiblížit pvní světovou válku(pokud nejste historik), měla by tato kniha být vaší první volbou, chcete-li něco krátkého, co 1.sv.v. nastíní i společenským ohledem.

DeKo1996
16.01.2022 3 z 5

Příběh mladých milenců na pozadí první světové války..
Na jednu stranu úsměvné, na druhou stranu srdcervoucí..

Fiddis
15.01.2022 2 z 5

Četla jsem díky čtenářské výzvě, ale prostě se mi to moc nelíbilo a do čtení jsem se spíš nutila. I přesto jsem ale ráda, že jsem si knížku přečetla.

Josefie
15.01.2022 2 z 5

Zmůžu se jen na: ,,Nelíbilo se mi to". Asi to jen nedokážu patřičně ocenit...

koki.veru
10.01.2022 4 z 5

Knihu jsem už četla na střední jako povinnou četbu. Nyní jsem se k tomu vrátila v rámci čtenářské výzvy. Knížku mám moc ráda, jen ten konec je docela smutný.

BackToTheStars
08.01.2022 4 z 5

„Nic neznamená utrpení, nic neznamená smrt, jestliže vidíme, proč trpíme, proč umíráme. Oběť je slastná, jestliže chápáme, proč jsme obětováni.”

Karoley
04.01.2022 3 z 5

Můj děda Petr měl tuhle knihu moc rád a pojmenoval proto svoji dceru (moji mámu) Lucie. Takže skoro povinnost si Petra a Lucii přečíst.

Terez9119
04.01.2022 4 z 5

Křehký příběh o lásce v těžké době. Tragický konec? Ano i ne, jak se to vezme...

iva1154
03.01.2022 3 z 5

Petr a Lucie byla kniha, kterou jsem - jako asi mnozí - měla v povinné četbě k maturitě na střední škole. Nemůžu říct, že tehdy by mě to vyloženě nezajímalo, ale po letech kdy si člověk něco zažije to je mnohem hlubší čtení.

Johncze
03.01.2022 4 z 5

Romantická jednohubka o lásce v době lásce nepřející. Abyste si to vychutnali, je třeba na to mít správnou náladu a klid. Každopádně oceňuji, že je to krátké a tudíž ještě celkem čtivé i přes místy (očekávaně) pomalejší tempo.

Miška74
01.01.2022 4 z 5

Knížka přečtena kvůli čtenářské výzvě. Ačkoliv jsem knihu už četla před mnoha lety, jako povinnou četbu, řekla bych, že teď jsem si jí daleko více vychutnala. Příběh je krásný, romantický, ale s velmi smutným koncem.

bookwoman
29.12.2021 3 z 5

Knihu jsem si přečetla díky doporučení na maturitní četbu, protože jsem slyšela samé pozitivní názory. A taky možná proto jsem čekala trochu víc, i když nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila. Četla se rychle, děj byl ze zajímavé doby a hlavně hlavní postavy byly ve stejném věku jako já (neboli Petr určitě, věk Lucie přesně uvedený nebyl). Líbilo se mi, jak Petr díky Lucii postupně dospíval, i když mě mrzelo, jaký má kniha konec. Myslím si, že případně se u maturity bude o knize hovořit dobře, takže ji případným dalším maturantům můžu také doporučit dále.

Abroš
27.12.2021 4 z 5

Světová klasika.Poeticky napsaný příběh mladé nezkažené lásky na sklonku I. světové války.Krásná hra se slovy.

esfinge
23.12.2021 5 z 5

Přečteno za den. Jde o útlou knížku napsanou krásným slohem. Láska a tragédie doby 1.sv.války.

Hall3006
17.12.2021 3 z 5

Krátká klasická povinná četba jenž kritizuje válku očima mladých milenců. Jsou zde nadčasové postřehy, ale sloh již archaický. Přečteno v rámci čtenářské výzvy.

Aleh
17.12.2021 4 z 5

Klasika, která navazuje na další díla světové literatury, které si jako stěžejní téma vybraly příběh romantické lásky. Petr a Lucie žijí svůj příběh krásné bezmezné lásky a oddanosti jeden druhému. Doba však lásce a romantice nepřeje, Děj je zasazen do období 1. světové války...

Dom95
13.12.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Velice silná. Četl jsem již k maturitě a dnes oprášil. Dvě věty se mě však dotkly:
1. V poschodí nad Petrovou hlavou chorobně vzrušené, stále sem tam přecházející kroky starého souseda, který již mnoho měsíců očekával návrat nezvěstného syna.
2. Radost snadno zapomíná na minulé hrůzy.

Petkona
11.12.2021 5 z 5

Nejvíc se mi na knize líbil ten krásný jazyk kterým byla kniha napsaná. To jste jenom četli a vnímali ty slova, představovali jste si to v hlavě a rozplývali nad tím příběhem. Opravdu krásná kniha s hloubkou a významem a ten konec to bylo nádherné. Zatím moje nejoblíbenější klasika.

Zverak
01.12.2021 3 z 5

Kniha byla v podstatě převyprávěný příběh O Romeovi a Julii zasazen do dějů První světové války. Hrdinové knihy zažívají různé problémy a to jak rodinné, tak v souvislosti s válkou. Kniha mě popravdě moc nebavila, možná to bude tím, že jsem ji příliš nepochopil. Možná, že když se k ní vrátím za pár let, tak ji pochopím lépe. Dávám tři hvězdičky z pěti.