Pět kroků od sebe

Pět kroků od sebe https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402058/bmid_pet-kroku-od-sebe-5NY-402058.jpg 4 877 246

Stella Grantová má cystickou fibrózu a její kontakt s okolním světem je minimální. Aby neohrozila své šance na transplantaci, musí se chránit před kýmkoli a čímkoli, co by mohlo být nositelem infekce. Šest stop. To je vzdálenost, kterou musí dodržovat. Šest stop – bez výjimky. Willa Newmana léčba vůbec nezajímá. Každým dnem mu bude osmnáct a pak – sbohem, nemocnice. Vykašle se na léky a konečně si bude užívat života. Will je přesně tím, od koho by se Stella měla držet dál. Pokud se k němu přiblíží a nakazí se, mohla by přijít o své místo na seznamu čekatelů. Aby se tak nestalo, musí si držet odstup. Čím víc se ale s Willem sbližují, tím víc jim předepsaných šest stop začíná připadat jako trest. Jaké by to asi bylo, kdyby si pro sebe mohli ukrást trochu té svobody, kterou jim vzala jejich nemoc? Co by se stalo, kdyby zkrátili vzdálenost na pět stop?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Five Feet Apart , 2018

Kristy.Seb
18.04.2022 5 z 5

Nakonec všechno dobře dopadne.

Pro duši čas neexistuje.

Lidé přicházejí a odcházejí a tahají za sebou těžká zavazadla.

Naprosto skvělý příběh! Přečetla jsem jedním dechem... Jako četba pro mladistvé mi to přijde dost náročné.
Jedním slovem, skvělé!

MollyCornelia
08.04.2022 4 z 5

4*/5*
Vybrala jsem si dobře, zrovna jsem totiž měla na heavy contemporary náladu. Kniha mi sedla do vkusu.
Pět kroků od sebe se rychle četlo, styl psaní je jednoduchý, málo popisů a díky tomu děj ubíhá. Krásné vygradování ke konci. Postavy mě několikrát srdečně dojaly svým laskavým chování, což se týká hlavně oslavy narozenin. Jak Stella, tak i Will mi byli sympatičtí.
První polovina mě velmi bavila. Hodně se týkala cystické fibrózy, a protože jsem před čtením téhle knihy ani nevěděla, že nějaká taková nemoc existuje, hodně mne to téma zaujalo. Trošku mě mrzí, že druhou půlku knihy šlo hlavně o romantickou linku, a o té čtu v téměř každé young adult knize, která se mi dostane do ruky - kdyby se romantika utlumila, vůbec by mi to nevadilo. Také je mi proti srsti, že je kniha tak rychlá, odehrává se během dvou týdnů, a má necelých 250 stran. Nestihla jsem si vytvořit pořádný vztah k postavám a tím pádem mě vyústění děje nějak zvlášť nezasáhlo.
Shrnutí: Pět kroků od sebe je milá a čtivá knížka, do které má cenu se pouštět. Předává informace o závažné chorobě, která ve společnosti není příliš častá, a tudíž se o ní mnoho neví. Kromě toho najdete na stránkách příjemné hrdiny a romantickou linku.
Doporučuji mladistvým cca od 12-ti let.

lucisa.n
07.04.2022 4 z 5

Tohle bylo takové milé čtení :) Byť je příběh poměrně jednoduchý a rychle plyne, stejně jsem na konci zamačkávala slzu dojetí. Stella a Will jsou borci, moc jsem si je oblíbila! Navíc si čtenář rozšíří obzory ohledně cystické fibrózy.

speciale88
03.04.2022 5 z 5

Krásný film a kniha ještě krásnější. Nemám co dodat tuhle knihu doporucuju přečíst.

Elsa14
28.03.2022 4 z 5

Nejsem příliš velkým fanouškem zamilovaných knih, ale v tomto případě to byl velmi zajímavý příběh s příjemným a čistým milostným pozadím. Nebo popředím? Asi záleží, jak se na to kdo dívá. Pro mě rozhodně byla ústředním tématem cystická fibróza, se kterou jsem nikdy osobně nepřišla do styku, tedy hlavně s lidmi, kteří jí trpí. A tak bylo zajímavé se k této nemoci přiblížit alespoň na stránkách této knihy, která má spád, svou podstatu a příjemně se čte, přestože její obsah vypráví o závažném tématu. Jednoduchý styl psaní bych asi nechala stranou, přeci jen je to příběh o mladých dospívajících lidech a kdyby se vyjadřovali jako vyspělí sofistikovaní lidé s uspořádaným životem, působilo by to zřejmě dost kostrbatě a neuvěřitelně. Hodnotím tedy velmi kladně za hezký nápad, příjemné čtení a také za krásnou obálku :).

Terr00
28.03.2022 4 z 5

Uf, už dlouho jsem nečetla tak emotivní knihu. Někde na první straně by mělo být varování, že kniha není pro slabší povahy, protože tento příběh vás zasáhne. Film jsem neviděla a ani jej prozatím vidět neplánuji.

martina.culik
18.03.2022 4 z 5

Možná to vzhledem k tématu knihy bude znít divně, ale pro mě to byla taková oddechová knížka. Přečtená byla za chviličku. Nepopírám, že nejedna slza ukápla. A dozvěděla jsem se i nové věci, což na podobných knihách kvituji.
Myslím, že i film je velmi zdařilou adaptací... Oboje můžu jen doporučit.

-knihomolka-
05.03.2022 3 z 5

Docela hezký příběh, ale asi by se mi líbil víc, kdybych ho četla o 10 let dřív. Po přečtení knihy jsem si stáhla i film, ten byl taky fajn i přesto, že to je skutečně jedno velké klišé. Milé klišé:-)

Dietwithstyle
17.02.2022 4 z 5

Příběh Stelly a Willa je určitě zajímavý, zejména tedy jeho poslední třetina, a kromě toho se moc dobře četl. Avšak knize přikládám trochu jiný význam. Nejspíš měla zvýšit povědomí veřejnosti o cystické fibróze, což jako zdravotník samozřejmě oceňuji, a také je jejím smyslem to, aby si lidé uvědomili, že některé věci nejsou tak samozřejmé, jak se nám někdy zdají. Určitě se podívám ještě na film.

Sylvanas
17.02.2022 4 z 5

První jsem viděla film, knížkou jsem se nějak nedokázala celou dobu sžít. Jak Stella tak Will mi svým vystupováním přišli nesmírně otravní, dialogy byly dost tuctové jako v každé druhé knížce pro mládež. Zkrátka mi nesedl styl psaní - možná když bych byla mladší, nepřipadala by mi většina vět tak hloupá. Všechno se v knížce dělo tak strašně rychle a když si to člověk přehraje zpětně, nic moc se tam vlastně ve finále neodehrálo. Čtyři hvězdičky dávám jen za ten konec, rozbrečel mě.

Boothomilka
28.01.2022 5 z 5

Nádherně bolestivá knížka, která ve vás probouzí emoce už od začátku. Jakmile čtete o osudech hrdinů, svírá se vám hrdlo a tetelíte se radostí, když se jim byť sebemenší věc povede. Zároveň si myslím, že knížka dobře zachycuje život pacientů s cystickou fibrózou a nijak jejich životní úděl nedramatizuje ani neromantizuje, naopak nechává vyniknout příběh postav, a jejich gesta a chování, která mluví za vše. Tahle knížka ve mě už dost dlouho rezonuje a je nejspíše jedna z mála takových, kterou si budu pamatovat.

Kekik
22.01.2022 5 z 5

Nádherný příběh, který mi hlavně z počátku bral dech. Kdykoliv Stella nebo Will lapali po vzduchu, já se přistihla, že se také zhluboka nadýchávám.

Okamžitě jsem se do příběhu zamilovala. Prožívala jsem se Stellou a Willem jejich příběh. Zároveň se člověk více dozvěděl o cystické fibróze. Člověk si neuvědomí, jaké má štěstí, dokud si nepřečte, o co všechno lidé s CF kvůli nemoci přicházejí. Rozhodně se nejedná o lehké čtení, a není to kniha jen pro mladé čtenáře. Těším se na filmové zpracování.
Čtení doporučuji.
Ráda si přečtu knihu Celou tu dobu, kterou napsala Rachael Lippincott a Mikki Daughtry.

Nuttelka
11.01.2022 4 z 5

Proč já kurňa tyto knihy čtu?!?!?! ... No jo... protože mě vždy hodně zasáhnou, dostanou se mi pod kůži a nikdy na ně nezapomenu. Jen tedy u této dávám nakonec o hvězdičku méně kvůli zakončení, taaaak useknuté a nedotažené :-( Ale moc jsem Stelle a Willovi držela palce, pořád jsem doufala v nějaký zázrak, i když to nebylo možné. Strašný pocit, když bereme něco jako samozřejmost, ale pro někoho je to tabu, zakázané... Lidský dotyk, objetí, polibek... mé srdce pláče...
Opět velmi krásná obálka!

Tialexa
19.12.2021

Skvělá kniha. Nejprve jsem viděla film, ale jako většinou byla kniha lepší. Doporučuji všem, kterým se líbila kniha Hvězdy nám nepřály.

_Knihomolka_
19.12.2021 5 z 5

Just breathe.
Moc krásná knížka s neuvěřitelným a strhujícím příběhem. U knížky jsem se smála, brečela, obdivovala jsem tu odvahu a vytrvalost Stelly a Willa a doufala jsem, že to všechno dopadne dobře, což se mi sice splnilo jen z poloviny, ale i tak nemám knize jednoduše co vytknout, protože byla dokonalá :).
Jinak jsem moc ráda i za krásné filmové zpracování s herečkou Haley Lu Richardson a s mým oblíbeným hercem Colem Sprousem.

lily_maleckova
26.11.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha ️
Čtení jsem si velice užila, děj byl napínavý a stránky mizely pod rukama. Nebudu lhát, není to zrovna veselá kniha, ale ty smutné člověka umí pořádně zasáhnout. A to se mi přesně stalo. Moc doporučuju :)

Sarah11
09.11.2021 2 z 5

(SPOILER) Nevím, jestli je to mým momentálním rozpoložením, nebo stylem psaní, ale mě se to prostě ani trošku nedotklo. Ten románek se celý seběhl tak strašně rychle, což není zrovna můj šálek kávy, ale byla bych ochotná to akceptovat, pokud by mezi hlavními hrdiny byla nějaká chemie, jenže nebyla. Smrt sestry hlavní hrdinky mi taky přišla jako poněkud zbytečný prvek, který měl podle mě jediný úkol - a to ještě víc tlačit na pilu, což se ale tak úplně nepovedlo.
Romantizování nemocničního prostředí je kapitola sama o sobě. Většinu času mi přišlo, že v nemocnici nemají jiné pacienty než naše hlavní hrdiny - sestry neměly nic jiného na práci, než krotit bandu teenagerů, kteří si chodili z oddělení na oddělení, jak se jim zachce, dokonce i do kuchyně a na podobná místa, kde zřejmě nikdo nepracoval, a aby toho nebylo málo, tak se jeden z hrdinů vloupá na operační sál - to byla vážně třešnička na dortu.
A o závěru ani nemluvím... Když hlavní hrdinka jen tak z rozmaru odmítla nové plíce, "protože se milujeme a já už je nechci" (protože náhradních orgánů je na rozdávání a na transplantaci se nečeká roky - nemluvě o tom, že někdo se třeba vůbec nedočká...), měla už jsem chuť křičet.
Pěkný pokus o druhé Hvězdy nám nepřály, ale nepovedlo se. Hvězdička za krásnou obálku a postavu Poea.

voody99
17.10.2021 5 z 5

Kniha byla přesně taková jakou jsem jí čekala ... Krásná od začátku až do konce, milá a čtivá k tomu mi opravdu sedla do nálady .
Krásné čtení

iv.ča
07.10.2021 5 z 5

Co napsat!!! Pokud jste viděli film, určitě si přečtěte i knihu a naopak. Kniha a film jsou plné emocí, které vás vtáhnou. Budete mít husí kůži, strach, radost, budete se smát a garantuji, že budete i brečet. Vše, co se od dobré knihy a filmu očekává. Za mě sto procent!!! Knížku jsem si užila od začátku až do konce.

onemikye
07.10.2021 4 z 5

Moc pěkná kniha. Kniha vás velmi rychle vtáhne do děje.