Pět kroků od sebe

Pět kroků od sebe https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402058/bmid_pet-kroku-od-sebe-5NY-402058.jpg 4 877 246

Stella Grantová má cystickou fibrózu a její kontakt s okolním světem je minimální. Aby neohrozila své šance na transplantaci, musí se chránit před kýmkoli a čímkoli, co by mohlo být nositelem infekce. Šest stop. To je vzdálenost, kterou musí dodržovat. Šest stop – bez výjimky. Willa Newmana léčba vůbec nezajímá. Každým dnem mu bude osmnáct a pak – sbohem, nemocnice. Vykašle se na léky a konečně si bude užívat života. Will je přesně tím, od koho by se Stella měla držet dál. Pokud se k němu přiblíží a nakazí se, mohla by přijít o své místo na seznamu čekatelů. Aby se tak nestalo, musí si držet odstup. Čím víc se ale s Willem sbližují, tím víc jim předepsaných šest stop začíná připadat jako trest. Jaké by to asi bylo, kdyby si pro sebe mohli ukrást trochu té svobody, kterou jim vzala jejich nemoc? Co by se stalo, kdyby zkrátili vzdálenost na pět stop?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Five Feet Apart , 2018

Booklice
29.01.2023 5 z 5

Knihy, jako je tato, jsou velmi specifické a člověk na ně musí mít náladu. Narazila jsem na ni v knihovně a zaujala mě hned svým názvem i nastíněným dějem. Ke konci byla smutná, ale dávala spoustu prostoru k zamyšlení. Navíc bylo zajímavé naučit se něco o cystické fibróze a člověk si zas a znovu uvědomí, že ne vše je v životě samozřejmostí. Zaujala mě myšlenka, že "strach nikdy nezabrání strašným věcem, aby se děly."

ydnac
20.01.2023 5 z 5

MOC DOJEMNÉ.

Knížku jsem si vybrala do čtenářské výzvy a rozhodně nelituji.
Chytila moje srdíčko, vyždímala a vrhla zpět do světa.
O cystické fibróze jsem neměla žádné informace, netušila jsem, že dvě osoby s takovou nemocí se k sobě prakticky nesmí vůbec přibližovat a mají nespočet dalších komplikací.
Nemůžou pocítit dotek...
Moc mě mrzí, že někteří mají tak málo času...

"Mami. Co se stalo?"
"Dívám se na tebe a myslím na... říkali, že se nedožiješ..."
Potřese hlavou, bere mou tvář do obou dlaní a z očí se jí spustí slzy. "Ale jsi tady. Vyrostla jsi. A jsi krásná. Dokázala jsi všem, že se mýlili."

marlenkaXX
16.01.2023 4 z 5

Wau, příběh umí krásně vtáhnout do děje a nemohla jsem se od něj odtrhnout. Kniha mě velmi bavila.

Knihochod
07.01.2023

Knižka nás vťahuje do deja z pohľadu Stelly - hlavnej hrdinky príbehu, ktorá trpí cystickou fibrózou a po tragickej smrti svojej sestry Abby sa snaží neohroziť svoje šance na transplantáciu pľúc. Preto poctivo berie všetky lieky, podstupuje procedúry a tiež si drží predpísaný odstup (6 krokov) od ľudí, ktorí taktiež trpia touto chorobu. To však trvá len do momentu, kým nestretne Willa. Problémového mládenca s cystickou fibrózou, ktorý sa ku liečbe stavia úplne opačne ako Stella, ktorá sa ale rozhodne zmeniť mládencov prístup na liečbu (v tomto prípade na predĺženie jeho života). Postupne sa do seba zamilujú a predpísanú vzdialenosť šiestich krokov si skracujú na 5. To ale nevedia čo všetko sa môže stať ...

Áno - pri čítaní som plakala. Áno - absolútne sa tým netajím. Neviem, prečo si to stále robím a kupujem knižky, ktoré sú jednoducho smutné, plné ľudského utrpenia. Avšak na túto knižku som sa veľmi tešila, prečítala som ju v priebehu asi dvoch dní. Bavilo ma, že je písaná z pohľadu dvoch osôb - Stelly i Willa, takže má čitateľ dostatočný prehľad o ich vnútorných pocitoch a bojoch, ktoré by inak boli len ťažko domysliteľné. A nemám na to inak nič viac povedať, iba snáď to, že ak ste zakúpenie alebo prečítanie tejto knihy zvažovali, ja môžem iba odporučiť.

Debbra
23.12.2022 5 z 5

Kniha se četla sama a slzy tekly proudem. Nádherný příběh, který donutí k zamyšlení.

_Brunetka_
16.11.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Přísahám, že tahle kniha mě v průběhu čtení jistým způsobem vnitřně rozkládala, fakt to bolelo. Styl psaní autorů byl velmi dobrý a odsýpal tak moc, až jsem se dostala na konec s mírným zklamáním z toho, že nemám kam dál pokračovat. Příběh mě bavil neskutečným způsobem a možná jsem se do něj vžila někdy až příliš, protože jsem se cítila, jako bych se do něj sama teleportovala. Jeho námět se mi moc líbí a myslím, že každý musí vidět tu originalitu, která se mu nedá upřít. Hlavní postavy jsem si jednoduše oblíbila a moc se mi líbilo vykreslení jejich charakterů a to, že si prošli znatelným vývojem. Will se Stellou se vskutku krásně doplňovali. Romantická linka vás zahřeje u srdce a její postupný, pomalý a ostýchavý vývoj si vás získá. Těm dvěma to prostě nejde nepřát a štěstí by pro ně chtěl člověk tak hodně, až by z vlastního života nejradši vytrhl to svoje. Pět kroků od sebe je zároveň šíleně natřískané emocemi, které jsem musela nepřetržitě vydýchávat, protože jinak by to nedopadlo dobře. Brečela jsem, smála jsem se i zlobila. Kniha vás donutí přemýšlet. Jsou tu zakomponovaná témata jako cystická fibróza, zdraví, ztráta blízkého člověka, odcizení, bolest, láska, přátelství, nenaplněné sny, chuť do života,…což moc chválím, ale najdete tu toho i mnohem víc. Těžko se to popisuje, ale prostě neustále budete přemýšlet nad chováním postav a i když svá rozhodnutí budou měnit, úplně se se vším budete ztotožňovat, i přesto, že to tak chtít nebudete. Konec mě významně zasáhl, ale vím, že takovému vyústění se zkrátka nedalo vyhnout. Já tuhle krásku můžu doporučit všemi deseti, pokud hledáte bolestnou knížku se sympatickými hrdiny, která má zároveň velký přesah a vaše srdce nezanechá bez šrámů.

Tereza_T
12.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Na světě už není moc smutnějších věcí než dva nemocní lidé zažívací první lásku a navzájem se sebe ani nemůžou dotknout. Knihu jsem četla poprvé před 3 lety a nyní podruhé a líbila se mi tehdy i teď. Je to teen romance a člověk k tomu tak musí přistupovat. Autorka se snaží nastínit těžkost situace dvou ústředních postav, v knize se rozebírá smrt, strach z nevyužitého potenciálu, z promarněného života, izolovanost nemocných od vnějšího světa a komplikované vztahy v rodinách… i přes všechny tyhle témata jsem se ale během čtení neubránila vnitřnímu pocitu ve stylu “to je krásný, že našli pravou lásku” a “to vypadá jako super zábava běhat si po nemocnici jak se ti zachce” a plno dalšího… a to je správný, kdybych očekávala drsnou realitu nemocných nebudu číst teen romanťárnu, která se sice snaží o přiblížení téhle prokleté nemoci, ale budu upřímná, spíše se na nemoci přiživuje a využívá ji k dodání té správné depresivní atmosféry. Přesně tohle jsem od knihy očekávala a taky jsem to dostala. Nejednou jsem se dojala a na konci si upřímně pobrečela. Knihu jsem četla v angličtině a četla se snadno.
Btw když si člověk spojí Willovo sen o Vatikánu a fakt, že se nakonec potkají na letišti, když Stella jede do Říma… dá se to domyslet všelijak :)

Tezz_7391
17.08.2022 4 z 5

Je fajn, že někdo napíše knihu, aby mohl svět více seznámit s onemocněním plic- cystickou fybrózou. Kniha se mi dobře četla, ale byla dost smutná což se dalo čekat- za mně lepší než film. Rozhodně doporučuji přečíst.

Teopa
16.07.2022 1 z 5

Ocitla jsem se v chatě, kde nebyla jiná kniha. Přivezla si ji tam má patnáctiletá neteř. Když jsem si s ní chtěla o knize popovídat, řekla mi, že ji popatnácti stránkách odložila, protože jí připadala pitomá. Já to přečetla celé a říkala si, že takovéhle klišé snad dnes mladí ani nechtějí číst, ne? To je jak literatura pro náctileté z roku 1995... Jestli vás dojímají nemocné děti či lidé obecně, tak se podívejte na stránky některé z nadací, které těmto lidem pomáhají. Příběhů jsou plné, navíc to jsou příběhy reálně, které někomu mohou pomoct a jsou bez zbytečných keců okolo. :-)

andulka767
16.07.2022 4 z 5

Další z knih, kterou jsem četla z důvodu, že jsem viděla film, který mě zaujal. Stejně pozitivně hodnotím i knižní předlohu. Bohužel jsem se připravila o napětí, když jsem z filmu již znala děj, ale i tak se mi kniha velmi líbila. Trošku mi připomínala Hvězdy nám nepřáli, ovšem zde se ještě k smrtelné nemoci přidává nemožnost pro zamilované se sebe jakkoliv dotknout, což je až neuvěřitelné, když se člověk při čtení snaží vcítit do jejich situace.

Akinimod25
03.07.2022 5 z 5

Krásný romantický příběh. Kniha je mnohem lepší než její filmové zpracování.

E.T.007
30.06.2022 2 z 5

Vôbec ma to nechytilo. Čítala som knihu Pieseň zajtrajška, ktorá je tiež o cystickej fibróze - a tá ma úplne dostala. Toto bol slabý odvar. Akoby si autorka povedala, že vystavia príbeh na ochorení, ktoré hlavným hrdinom doslova dýcha na krk, nech je to zaujímavé, nech je to wow dramatické, ale mňa osobne sa to vôbec nedotklo. A ani romantická linka ma akosi nebrala. Miestami mi Stella a Will dokonca neskutočne liezli na nervy.

VéjaTarabová
30.06.2022 3 z 5

Nevím proč mě kniha ani tolik neuchvátila, možná kvůli příliš primitivní romantické lince. Také se mi vše zdálo moc narychlo, nedokázala jsem to pořádně procítit. Hlavní postavy dost ohrané, ale aspoň měly každý svou osobnost. Rozšiřovat informace o cystické fibróze je určitě jedině k dobru. Příběh velice jednoduše či srozumitelně psán. Nejlepší část byla konec, ten skvěle vrcholil s dojemným podtextem – slzička ukápla. Vyzdvihnout by se také dala nádherně propracovaná obálka. Ráda se podívám na filmové zpracování, snad se povedlo trochu více. Závěrem kniha není špatná, jen už osobně preferuji vyspělejší a propracovanější čtení.

„‚Jestli je tohle všechno, co kdy od života dostaneme, tak si to vezmeme. Chci být nebojácná a svobodná,‘ říká, a když se na mě podívá, je v tom pohledu výzva. ‚Je to jenom život, Wille. Skončí dřív, než se naděješ.‘ “

zsykorova
18.06.2022 3 z 5

Upřímně? Nevím. Vážně nevím. Tato knížka ve mně zanechala rozporuplné pocity.
Ze začátku mě příběh nebavil, nemohla jsem se začíst. Přišlo mi to moc rychlé a nereálné, Stella i Will mě chvilkami opravdu štvali. Největší grády to začalo mít až ke konci a ze všeho nejlepší byl právě konec. Některé části byly dojemné, některé zase nudné. Chápu, proč se Stella chovala tak, jak se chovala, ale její chování bylo někdy na facku. Stejně tak Will - nevím, nemohla jsem se do hlavních postav vcítit.
Na druhou stranu musím říct, že je dobré, že vznikla knížka o cystické fibróze. Aspoň trochu nám přiblížila život lidí s touhle nemocí, za což rozhodně palec nahoru.

girdi
18.06.2022 5 z 5

Bylo to přesně takové, jak jsem čekala. Pěkně jsem si pobrečela, dojala se, prožila si romantiku s hlavní hrdinkou a ten konec mi udělal fakt radost. Ale taky tam bylo hodně zajímavých myšlenek a komplikovaných vztahů a emocí. Takže výborný koktejl, který rozhodně v rámci žánru rozhodně stojí za přečtení.

Štěpánka_010
12.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Hned na začátku musím říct, že mě kniha uchvátila. Celkově se zajímám o knihy s tématikou nemocí, ale tuto považuji za jednu z nejpovedenějších.

Pojednává o dívce (Stelle) s cystickou fybrózou, zcela přesnou a s jasným cílem, dostat se na pořadníku dárcovství plic, dopředu, tento její cíl, však může narušit nový pacient (Will). Je přesným opakem Stelly, svou léčbu nebere vážně a jediné po čem touží je odejít z nemocnice. Stella a Will se spolu sblíží, avšak zároveň vědí, že jsou pro sebe vzájemně rizikem.

Kniha mě zcela fascinovala svou bezprostředností. Závěr byl pro mě velmi emotivní. Rozhodně doporučuji.

ZuzullaM
04.06.2022 4 z 5

Veľmi pekná kniha. Príjemné romantické čítanie, miestami smutné, na konci som už neudržala slzy. Som veľmi rada, že som knihu, vďaka čtenárskej výzve objavila. Mňa nesklamala. :-)

Starmoon
27.05.2022 4 z 5

Bežne nevyhľadávam ani knihy z nemocničného prostredia, ani literatúru pre mládež (česť výnimkám), román Na pár krokov mal však veľmi sľubnú anotáciu, príťažlivú obálku a dobré recenzie, a hlavne ma k nej ťahal môj čitateľský inštinkt, a tak sa stalo, že som pár dní strávila v prítomnosti Willa a Stelly. Kde sa hrabú Rómeo a Júlia, ktorých delila „len“ rodina; hrdinovia tejto knihy majú pred sebou dramatickejšiu voľbu než tú, či ich vzťah stojí za rozoštvanie rodičov: zblížiť sa (v rôznych zmysloch tohto slova) a riskovať nákazu, ktorá eventuálne vedie k rýchlejšej smrti, alebo ostať od seba... aspoň na pár krokov?

Téma je sľubná, avšak trochu príliš na hrane; možno v podaní iného autora by príbeh vyznel pateticky, Lippincottová však podľa mňa celkom ustriehla mieru (aj keď smerom k záveru prišlo pár klišé scén). Obe hlavné postavy na mňa pôsobili vierohodne, nemala som problém veriť, že niekde existuje ich reálny predobraz. To sa však nedá povedať o vykreslení pomerov v nemocnici – pacienti si chodia, kde a kedy chcú (vrátane iných oddelení), prevážajú sa na skejte po chodbe, nechávajú si od sestričky nosiť pudingy, sami si dávkujú lieky a s personálom sa bavia ako s rovesníkmi, tomu by som ešte ako-tak uverila, ale že Will a Stella sa celú noc túlajú po nemocnici, plávajú si v nemocničnom bazéne, a nikomu za tých X hodín nechýbajú ani ich nikto nevyruší, to už zaváňalo nereálnosťou. A scéna, keď Will prepožičal svoju nemocničnú izbu kamarátom na koitus, pričom na to nikto z personálu neprišiel, to hádam nie je možné ani v Amerike.

Sklamalo ma, že aj tu sa vpašovala LGBTI vsuvka, pričom pre dej by bolo totálne fuk, či Stellin kamarát je na chalanov alebo na baby. Mať však v diele aspoň jedného gaya či lesbu je v dnešnej dobe asi niečo podobné ako proletársky pôvod v budovateľských dielach alebo čo.

Celkovo ma však kniha milo prekvapila a osviežila mi môj čitateľský záber; a som presvedčená, že byť správna veková kategória, zaujme ma ešte viac.

knizni.taurus
07.05.2022 5 z 5

TOHLE JE SKVĚLÁ KNÍŽKA. Mohla bych tímhle tu recenzi prostě ukončit, ale dobře... uvedu více důvodu, proč si knížku přečíst. :D

* Nevím, čím to je, ale tenhle typ knížek u mě dost boduje a baví mě číst. A zrovna tahle byla neskutečně dobře a čtivě napsaná (no, možná dam nakonec šanci i té Hvězdy nám nepřály, i když tam jsem se s autorovým stylem psaní moc nesešla). Stella a Will jsou jedni z nejsympatičtějších hlavních knižních postav, které jsem měla to štěstí skrz řádky poznat. A i když se celý příběh odehrává v nemocnici, tak vývoj jejich vztahu a vývoj jich samotných ve spojitosti s jejich nemocí, byl dostačující na to, aby mě knížka nadchla.

* Vždycky ráda čtu o takové té ryzí lásce, kterou nám tady autorka naservírovala. Jasně, u téhle knížky nejspíš uroníte nejednu slzu, ale taky obsahuje spoustu pěkných myšlenek, za které stojí si ji přečíst. A taky možná zjistíte, jako málo někdy stačí ke štěstí. Někdy je to i jediný dotek.

* Abych taky neopomněla obálku! Protože ta je NÁDHERNÁ. Takže si tu knížku prosím přečtěte, dejte šanci těm 250 stranám, které vás rozloží.

* Jo! A kdyžtak je i filmové zpracování, které se za mě náramně povedlo (včetně hereckého obsazení, které bylo boží)!

Makůvka
02.05.2022 5 z 5

Krásný a místy hodně smutný příběh dvou mladých lidí, nemocných cystickou fibrózou. Will a Stella se seznámí v nemocnici, kde se oba léčí a čtenář je nenásilnou formou seznámen s touto nemocí a její léčbou. To, co považuje člověk se zdravými plícemi za samozřejmost, je pro ně někdy nedosažitelné. Třeba objetí od člověka, kterého milujete.