Pět jazyků lásky

Pět jazyků lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287330/bmid_pet-jazyku-lasky-QR1-287330.jpg 4 1021 222

Práce Gary Chapmana je určena těm, kdo chtějí ve svém manželství prožít skutečné naplnění a hluboké porozumění. G. Chapman provází čtenáře pěti zákadními jazyky lásky, které jsou klíčové pro to, aby se náš vztah s druhým člověkem stal obohacujícím a harmonickým. Jakými jazyky lásky tedy máme ke svým drahým promlouvat? – slovy ujištění, jimiž oceníme hodnotu toho druhého; – pozorností, kdy se dokážeme vcítit do vnitřních prožitků druhého a vyjádřit svou duševní blízkost; – jazykem darů, kdy druhého zahrnujeme drobnými maličkostmi, jež ho poteší; – skutky služby, kdy druhého obklopíme praktickou péčí; – fyzickým kontaktem, kterým můžeme vyjádřit svou fyzickou blízkost a něhu.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Psychologie a pedagogika , Rodina

Vydáno: , Návrat domů
Originální název:

The Five Love Languages , 1992


více info...

Přidat komentář

Petrush
01.04.2024 4 z 5

Obsah knihy bych shrnula asi takto: láska je volba, je to rozhodnutí (zamilovanost ne, ale láska ano). Pokud se rozhodneme pro lásku, může tato kniha pomoct v tom, jak dávat partnerce/partnerovi najevo lásku tak, aby to chápal, tj. v jeho primárním jazyce lásky. Pokud je pro manžela důležité a považuje za projev lásky to, že má navařeno a je uklizený botník, tak manželka mu bude vařit (ač vaří nerada) a uklízet botník (ač jsou jí rozházené boty úplně jedno). A pokud je pro manželku důležité a považuje za projev lásky to, že si s ní manžel bude povídat a pozorně jí naslouchat, tak manžel jí věnuje denně třeba čtvrt hodinu plné pozornosti a půjde kutit do garáže o něco později (ač by se svému kutilskému projektu nejraději věnoval 24 hodin denně).
Autor rozebírá jednotlivé jazyky lásky vč. jejich dialektů - slova ujištění, pozornost, přijímání darů, skutky služby a fyzický kontakt. V závěru knihy dává tipy, jak poznat svůj a jak partnerův primární jazyk lásky, krátce se věnuje také tématu rodičů a dětí.
Hlavní poselství knihy je v tom, že máme sami možnost zlepšit vztah a atmosféru ve vztahu. Po změně našeho přístupu je velká pravděpodobnost, že partner zareaguje ve stejném duchu. Podobnou myšlenku rozvíjí např. kniha Vztahy bez stížností.
Kniha je celkem útlá, ale klidně mohla být ještě stručnější. Způsob psaní mi moc nesedl.

heavy66
10.02.2024 5 z 5

Přijde mi to jako dokonalý recept, zvolit jeden z pěti jazyků lásky a zajistit si jednou provždy klidné a spokojené manželství! A pokud si nejste jistí, který jazyk vaše životní láska preferuje, zkusíte od každého trochu, nakonec se některý ujme!
Kritikové a rejpalové se zeptají, "proč je tolik rozvodů, když je tak jednoduché pojistit si manželské štěstí?" Nevím jak Gary Chapman, já myslím, že mnoho lidí chce nesobecky učinit šťastnými více partnerů!


yousips
24.01.2024 3 z 5

Určitě by se kniha dala vysvětlit v kratší formě či prezentaci, ale je dost čtivá, dá se v pohodě přečíst za jeden den. Obsahově zajímavá, určená za mě spíše ženám.

Mrs.Depp
15.01.2024 3 z 5

V knize je spousta přínosných informací, ale musela jsem se prokousat 90 % textu a najít si v ní těch svých důležitých 10 %. Četla jsem ji asi měsíc a půl, protože můžu teď číst většinou jen po večerech a večer už se mi ji otevírat nechtělo.
Přesto jsem si díky ní uvědomila, co dělám v našem manželství špatně a na co si musím dávat pozor, protože je to u nás častá příčina hádek. Zjistila jsem aspoň přibližně svůj i manželův jazyk lásky a určitě se radami budu snažit řídit, protože u nás opravdu platí, že 7. a vlastně i 8. rok vztahu je kritický, tak jsem ráda, že jsem si díky knize uvědomila, co je u nás špatně a co se s tím dá dělat.
Jsem moc ráda i za popis jak jazyky lásky fungují u dětí a jsem ráda, že jsem si ji přečetla teď, když je naše dcera ještě malá a mám snad čas si s ní udělat krásný vztah.

Atalera
14.01.2024 4 z 5

Doporučuji, souhlasím. Mluvit stejným jazykem funguje. V rozpacích jsem byla z kapitoly 12. Zajímalo by mě jestli se Annin experiment povedl ještě někomu kromě Anny.

pige
05.01.2024 2 z 5

Zcela jiný pohled na lásku. Očividně funguje a je platný napříč kontinenty.

Osobně bych vynechala omáčku okolo, sepsala příručku na 30 stran. Bylo by to údernější a naprosto jasné.

kotatkoz
01.01.2024 5 z 5

Jednoznačně Must have nebo spíše Must read pro každého - toto by měla být povinná četba, protože uvědomit si něco tak jednoduchého může hodně vztahům (a to nejen ve smyslu zamilovaných) velmi pomoci. Pokud si člověk dokáže teorii 5 jazyků lásky osvojit, je bariéra v komunikaci, kdy jeden vysílá nějakou zprávu, ale druhý ji nedokáže správně dekódovat, zas o kousek menší

Katte192
27.12.2023 5 z 5

Vlastně se divím... Že tohle někdo nezná.. Nemyslím knihu ale její obsah... Já to četla a říkám si, jaká je klika že mám doma někoho, kdo tohle všechno chápe. Pevně věřím, doufám a držím palce všem, kdo se pokusí své vztahy napravit a vnést do nich trochu krásy.

Hoxer
23.11.2023 4 z 5

Naprosto povinná četba pro prakticky všechny lidi. Přečtením si člověk uvědomí, jak působit na ostatní a hlavně na drahé polovičky a třeba i děti. První polovina knížky topová, druhá polovina s obecnými radami malinko slabší. Je krásné pozorovat na svém okolí, kdo jaký jazyk má.

Miborrow
25.10.2023

Kniha, která Vám ukáže lásku v mnoha podobách a v mnoha příkladech z reálných situací. Láska není jednoduchá, je to činnost, na které se musejí aktivně podílet dvě osoby. Jakmile poznáme jazyk toho druhého, můžeme začít jednat a nechat se oddávat kouzlu lásky, po které jsme vždy toužili... Kniha je pěkná, otevře oči a člověku ukáže jak sám sebe vnímá a co vlastně potřebuje

simcat13
18.10.2023 5 z 5

Za mě bych knihu klidně označila jako povinnou četbu. Je to nenásilných 120 stránek, které vám otevřou oči. Ať jste fanouškem seberozvoje či ne nebo úplným nováčkem jako já, tohle zvládne přelouskat každý a troufám si říct, že si z toho nejde odnést nic. Bála jsem se z komentářů, jak moc tam bude zakomponovaná víra, ale ta je tam spojená jen s jedním případem manželského páru, kdy paní byla věřící a jinak s tím nesouvisí ani trochu. Takže za mě úleva. Autor tam vypisuje fakta převedená do praxe. Je to příjemné poučné čtení.

vlkove
07.10.2023 5 z 5

Kniha mi doplnila pohled na lásku a vztahy. Někdy trochu zdlouhavé čtení ale celkově velice podařené dílo.
Nesouhlasím s autorem v otázkách víry, to bych z knihy klidně vynechala.

Xwaterlilyx
19.09.2023 5 z 5

Velmi dobra kniha, poslechla jsem si ji behem par hodin na svatojakubske pouti jako audioknihu a urcite se k ni jeste vratim. Nez jsem dosla do dalsiho hostelu ve Vigu, mela jsem ji "prectenou".

Zemlja
28.08.2023 5 z 5

Zajímavé. Určitě se hodí vědět, o čem kniha je. Bavilo mě pak řadit známé k těm typům.

pejty
20.08.2023 4 z 5

Četl jsem společně s přítelkyní a musím říct, že když už nic jiného, tak nás kniha přiměla k diskuzi. Musím uznat, že je to čtivé a má to zajímavé myšlenky, které jsme spolu s přítelkyní poté rozebrali.

capar
09.08.2023 3 z 5

Je to krásná myšlenka. Jak moc by se mi chtělo věřit, že když najdu tu správnou formu komunikace, že to musí prostě fungovat...ale...I přesto je kniha plná podnětů a možných vysvětlení, proč se někdy prostě s tím druhým v životě i když chceme nakonec "nepotkáváme" a nabízí možnost, jak najít cestu zpět k sobě.

bee88maja
06.08.2023 4 z 5

Tato kniha mi byla doporučována velmi dlouho, zejména pro pochopení, že láska není jen romantické gesta, ujišťování o bezmezné lásce a doteky (jak vidíte v romantických filmech, nebo čtete v červené knihovně). Co to tedy jazyk lásky je? Umět německy/francouzsky/italsky/španělsky/anglicky ? Ne, to je pošetilé, dřív jsem si i myslela, že čím víc jazyků budu umět, tím víc budu lidem rozumět. Ale v tom to není.

Naplňte své Nádrže, říká Chapman. Fajn, tohle slovní spojení mi nebylo vůbec sympatické. Možná špatný překlad? Čím tu nádrž natankovat?
Naftou nebo benzínem? Láskou, prosím pěkně. Akorát každý tankuje lásku z jiného "materiálu".

Fyzický kontakt - Služby - Dary - Slovní hodnocení - Pozornost

Napadla mne otázka, co když Vám chybí primární jazyk? A tak nějak byste rádi do nádrže načerpali všechny typy lásky ? Je v tom citová deprivace? Nebo jen nenažranost? :)
Problém jakýchkoliv vztahů, je za mne především komunikace obecně. V téhle knize najdete alespoň částečně nastínění, jak může někdo ve vašem okolí fungovat a když hezky vykomunikujete, co Vám od něj chybí, třeba budete mít štěstí a dotyčný Vám milé rád dočepuje lásku až po okraj. Hodně štěstí :)))

Breberuše
02.08.2023 4 z 5

Tak tohle byla velmi zajímavá smršť myšlenek, pocitů, rozporů. Myslím si, že kniha dokáže velmi zamotat hlavu. Po přečtení budete všechno ve vztahu a lásce vnímat jinak. Dovolím si tvrdit, že složitěji. Knížka určitě stojí za přečtení, ale pozor, aby to na váš vztah, či pohled na něj, nemělo spíše negativní účinek. Tuto recenzi píši okamžitě po dočtení. Očekávám, a popravdě i doufám, že za čas mé pocity z této knížky vyprchají a budu si zase ve všem jistější. Knížku doporučuji určitě přečíst. Jen pozor, jestliže se zrovna potýkáte s otázkami lásky...
P.S. doufám, že nejsem jediná, která poskytuje, ale také vyžaduje všechny jazyky lásky :D

Tori.U
13.07.2023 3 z 5

Poselství skvělé. Může ale klamně navádět k tomu, že jakmile najdete svou škatulku, bezchybně vám vyjadřování se příslušným jazykem bude stimulovat lásku v partnerském vztahu. Myslím že je potřeba poselství této knihy brát s rezervou a nesnažit se jej brát jako dogma, spíše jako nový nápad, jak se na prožívání lásky dívat.
Nemluvě o tom, že některé příhody, které autor vypráví ze svých párových terapií jsou naprosto zcestné, degradující problematiku domácího násilí.

Nel.K.
16.06.2023 5 z 5

Tohle by měli ve vztahu číst dva. Člověk si dost uvědomí své priority a vlastně i priority svého protějšku. Nečtu často podobné knížky, ale tato se mi líbila, u některých ukázkových příběhů i slzička ukápla.