Pět dní

Strhující příběh o lásce, přátelství, odpovědnosti, odvaze, o síle vzepřít se ranám osudu. Zbývá pět dní - pět dní do fatálního rozhodnutí, jež ukončí utrpení hlavní hrdinky, ale ovlivní i život její rodiny a přátel. Sebevědomá, ctižádostivá právnička Mara jednoho dne zjistí, že trpí nevyléčitelnou Huntingtonovou chorobou, která postupně ničí nejen její tělesnou schránku, chování a vzhled, ale především její intelektuální schopnosti. Dá si slib, že vydrží do chvíle, kdy už nebude moci žít důstojně a stane se pro svou dceru a manžela i pro rodiče nesnesitelnou přítěží. Není to snadné rozhodnutí, ale Mara je odhodlaná slib dodržet a na osudovou chvíli se systematicky připravuje. Na internetu se virtuálně sblíží se Scottem. I on stojí před bodem zlomu. I jemu nemilosrdně běží čas a blíží se chvíle, kdy se bude muset rozloučit s chlapcem, o nějž se společně se svou ženou staral, když si chlapcova matka odpykávala trest ve vězení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219231/pet-dni-219231.jpg 4.3114
Originální název:

Five Days Left (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Fortuna Libri (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (43)

Přidat komentář
Vikos
02. ledna

Hezká knížka.. ale.. ŽÁDNÝ ALE! ..
Abych to shrnula jo.. obrečela jsem asi tak třičtvrtě té knížky a to i v okamžicích, který byly šťastný.
Z čehož si můžeme odvinout, že knížka je velice velice velice smutná a nedoporučuju jí slabším, citlivějším a nebo prostě lidem, kteří neradi pláčou.
Mě se jinak mocinky líbila, i když jsem na ní přes slzy skoro neviděla - ba kecám :D :D
DÁVÁM 5 HVĚZDIČEK :)

lenkavildomcova
22.10.2017

Wau... Chybí mi slova pro hodnocení této knihy. Krásný, smutný, dojemný... To všechno to bylo. Ještě mi zasychají slzy. Popis Hungtingtonovy nemoci je šílený. Slyšela jsem o ní jen v seriálu Dr. House, a teď už vím o čem ta hrozná nemoc je. Knihu doporučuji a těším se na další od téhle autorky.

Luciecii
24.09.2017

V knize mi trochu vadil druhý paralelní příbeh Scotta. Dokázala bych si představit celou knihu jen o Maře. Takže ke konci už jsem trochu přeskakovala stránky v příběhu Curtise a Scotta, bohužel. Jejich příběh byl taky moc hezký, ale neseděl mi do této knihy. Dokázala bych si ho klidně představit úplně zvlášť.
Příběh Mary byl v některých pasážích až moc dlouhý, tudíž se mi několikrát stalo, že jsem knihu odložila a vrátila se k ní až třeba za týden či dva.
Rozhodně jsem tuto knihu nepřečetla jedním dechem.
Samozřejmě i zde ale byli chvíle, kdy jsem zadržovala slzy a opravdu jsem se do hlavních postav vžila.
Kniha byla pro mě takovým průměrem, ani dobrá - ani špatná.

Miro67
28.07.2017

Oba příběhy měly společnou jednu zásadní věc. Lásku partnera. Takovou, která hory přenáší. A v případě hrdinů knihy pomáhá k zásadním rozhodnutím i k uspokojení ze života prožitého, nikoliv jen přežitého.

sarekaslukova
20.07.2017

Knížka mě svým dějem vtáhla do sebe tak rychle jako zničující tornádo, kterým i jeden z příběhů pro mě byl. Ke konci jsem už chtěla číst jen příběh Scotta protože Mari jsem si dovedla představit, jak to dopadne. Ale po přečtení mě trošku mrzelo, že nebyla zaznamenaná reakce Toma nebo rodičů a zůstalo to takové otevřené. Ale jinak knížka byla opravdu zdařilá.

Anna 13
13.05.2017

Posledních asi patnáct stránek probrečených. Dojalo mne to více než kniha Než jsem tě poznala. Přesto si myslím, že námět, který je zajímavý šel zpracovat trochu lépe, proto ubírám jednu hvězdu. Nebudete na straně žádného hrdiny: všechny budete mít rádi a všechny budete litovat. Je to krásná kniha, kterou doporučuji všem, kteří si u knížek rádi pobrečí a mají rádi i drsnější dramata.

Zde má recenze: http://knihy-jsou-duvodem-k-ziti.blog.cz/1705/pet-dni-julie-lawson-timmerova

EvikU.
08.04.2017

Tahle kniha mě úplně a naprosto dostala, zasáhla. Čtivý, obdivuhodný, dojemný,... Na konci jsem brečela. Manžel se divil co se děje. Říkám mu, že je to hrozně smutný. A on mi odpověděl." Proč to čteš?"A já říkám, protože prostě musím.

jadunka
11.03.2017

Nápad i celé dva příběhy se povedly, k tomu žádnou výtku nemám. Ale pokud bych měla tuto knihu ještě jednou číst, sáhla bych po originální verzi. Neskutečný počet typografických chyb, hrubek, překlepů a špatných překladů ve mně vyvolávaly spíš naštvání a nemohla jsem si tak knihu pořádně užít.

mia6318
19.02.2017

Kniha na mě silně zapůsobila. Ani závěr knihy se mi nezdál uspěchaný, jak to často bývá. Oba příběhy mě občas nutily se zastavit ve čtení a přemýšlet o vlastních bolestech a starostech. Líbilo se mi,že jsem se dozvěděla podrobnosti o nemoci, o které jsem nic nevěděla. U této knihy jsem přečetla i poděkování(což běžne nečtu).

Dagmar58
30.01.2017

Velmi čtivá, krásná knížka, která nenechá čtenáře v klidu. Střídají se dva příběhy dvou různých lidí, jeden má šťastný konec, druhý nikoliv a při čtení přemýšlíte, jak byste se zachovali v daných situacích vy. Skvěle napsaná knížka, dlouho mi zůstane v paměti. Doporučuji k přečtení.

edisek83
17.01.2017

Krásná kniha...jeden příběh šťastný a druhý smutný....pobrečela jsem si

AnetaPospisilov
06.01.2017

Autorka má opravdu talent,na to,ze to byl její první roman,tak klobouk dolu.Vyborne čtení,sice smutný příběh,ale četl se sám. Podle mě skvěle zpracované. Mužů jedině doporučit.

sarkap123
05.01.2017

Kniha skvělá, jen mi trošku chyběl propracovanější závěr - co se dělo poté, když ji našli, ale jinak bez jediné výtky. Kniha je psána velmi čtivě, stránky ubíhaly jedna za druhou. A souhlasím, že příběh Scotta je zde pro mírné odlehčení, aby alespoň něco skončilo s dobrým koncem.

lilined
03.10.2016

Úžasná kniha. Tahle kniha patří k těm, které se vám dostanou pod kůži, a která si při svém konci vezme kousek z vás. Taková ta kniha, u které chcete po přečtení posledního slova dát reaped a přečíst si to znovu. Vím, že tato kniha bude patřit k jedněch z mých nejoblíbenějších. Sice má své chmury. Věci, které by chtěli trochu pozměnit, ale nic bych neměnila. Příběh plný lásky a nenávisti, naděje a zoufalství, plná nových přátelství.

Sirael23
02.10.2016

Většinu knihy jsem strávila s kapesníkem v ruce. Mařin příběh je silný, plný emocí - pozitivních i negativních. Scottův příběh působí jako odlehčení, protože kdyby byla kniha jen o Maře, asi by to bylo příliš náročné čtení. Skvělá kniha, která vás nenechá v klidu, dokud nedočtete do konce.

argi111
29.08.2016

Kniha na mě celkově zapůsobila dobře. Koupila jsem ji v LK za pár korun. Začátek se mi zdál trošku zdlouhavý než se příběh "rozjel". Potom to ovšem stálo za to! Nemohla jsem se odtrhnout a stále jsem váhala jak se hlavní hrdinka nakonec rozhodne....

perpe2a
04.08.2016

Nádherný, ale moc smutný příběh, žádný happy-end. Rozhodně stojí za přečtení.

tereza2627
20.07.2016

Oba příběhy byly super,knížka se četla sama.. pořád jsem ale věřila, že příběh Mary skončí jinak..

Pettrus26
07.07.2016

Musím teda na rozdíl od komentářů níže dát jen jednu hvězdu....hodně jsem od téhle knihy, dle popisu očekávala a možní proto jsem byla zklamaná...příběh Scotta mě nezaujal vůbec, spíš mě štvalo, že jeho žena čeká vymodlené dítě a on se víc stará o cizí a chápala jsem Lauriiny pocity a nechuť si adoptovat Curtise...o to víc jsem ji pak obdivovala, že k tomu svolila.
Co se týče příběhu Mary, tak je to hrozná tragédie takhle onemocnět a je těžké psát a pochopit to, co se nemocnému odehrává v hlavě...ale Mara mi byla svým chováním krajně nesympatická, ne během nemoci, kdy za spoustu věcí nemohla, ale i kvůli svému chování před zjištěním diagnózy...chtěla rodinu, ale nedokázala omezit svoji kariéru, myslela víc na práci, než na milujícího manžela a adoptivní dceru...nedokázala jim dát víc svého času a víc sebe....tak mě její příběh ani tolik nedojal....ale bojovala statečně to zase ano, jen kdyby dokázala přijmout pomoc své rodiny a péči svého manžela, byla by mi sympatičtější a její příběh by pro mě byl dojímavější.

Danago
24.05.2016

Oba příběhy byly zajímavé , hodně čtivé. Ani si neumíme představit , co život může přinést. Knížka se mě hodně dotkla, dlouho sem na ní musela myslet.
Nějaký ten překlep už neřeším, není to první knížka , u které se to v poslední době vyskytuje, to bych nemohla číst nic.

amelie.m
22.05.2016

Ano, jsou věci, které by se daly příběhu vytknout, přesto je přejdu v tichosti, protože..

.. tahle knížka ve mně zanechala hluboký dojem. Strhující příběh, který vám časem naplní oči slzami, poklad nalezený mezi levnými knihami za pár kaček..

Aichah
03.01.2016

Pěkné čtení. Oba příběhy měly něco do sebe.

hana.hanigerova
03.12.2015

Skvělá kniha, i když se mi jeden příběh příliš nelíbil. Byl strašně smutný a negativní, ačkoliv anotace slibovala trošku něco jiného. A samozřejmě bylo od začátku jasné, jak dopadne.
Druhý příběh se mi naopak líbil moc! Byl opravdu napínavý a dooooufala jsem celou dobu, že dopadne tak, jak si přeji! A naštěstí to tak dopadlo, hurá :-)
Co mě ale na knize naštvalo, bylo obrovské množství hrubek a překlepů!!! Po nějaké době už jsem je začala propiskou opravovat.

Dragell
11.10.2015

Kniha, která vypráví dva příběhy lidí, kteří bojují s osudem.

Mara byla úspěšnou právničkou, než ji začala ničit nevyléčitelná choroba. Je díky tomu více doma se svojí rodinou, ovšem přestává plně ovládat své tělo, padají ji věci z rukou, je taková nemotornější a pak se dostává i do fáze, kdy přestane ovládat svůj močový měchýř. V té chvíli se rozhodne, že nechce být pro rodinu příteží a začne se připravovat na odchod ze světa.

Scott se stává dočasným otcem malého klučiny, jehož matka narkomanka se dostala do vězení. Jenže brzy má jít na svobodu a on má s Chlapíkem poslední dny. Cítí k němu mnoho a nechce se jej vzdát, ačkoliv musí.

Dva silné příběhy plné lásky a trápení. Větší pozornost je věnována osudu Mary. Scottův příběh je v první polovině knihy pomalý, spíše překážející, ovšem v druhé polovině se vyhrocuje a je podstatný pro závěr knihy.

Výborná kniha, velmi emotivní, doporučuji.

Andy74
29.08.2015

Pobrečela jsem si až ke konci..........během čtení, ale hlavně u posledních pár stránek jsem bojovala s myšlenkou, že přeskočím kapitoly a dočtu nejdřív jeden příběh a pak druhý.....
Neudělala jsem to.
Přemýšlím, jak bych se v dané situaci zachovala já.
Obdivuji sílu hlavních hrdinů, vlastně obdivuji sílu všech lidí i v běžném životě. Lidí, kteří se nevzdali, postavili se zpátky na nohy a šli si ten "svůj" život pěkně odžít dál. I když to hlavní hrdinka udělala opačně, potřebovala odvahu a sílu k tomu, co udělala.
Po dočtení knihy mě napadlo. Co bych udělala, kdybych měla 5 dní?

Yuki_Kuchiki
29.08.2015

Největším utrpením pro mne bylo, že jsem knihu musela odkládat v době práce či jiné činnosti. Naprosto čtivá kniha, která vás vtáhne do sebe jedním dechem. Občas mi to přišlo trochu jako obkecávané, ale jsem naprosto nadšená! Jak už tu někdo napsal - na tuhle knihu jen tak nezapomenu. Wau!
Doporučuji :)

andream
23.08.2015

Musím přiznat že ze začátku mě rušilo to, že jde o dva příběhy, jeden by mi ůplně stačil.. Až ke konci se mi to spojilo a teprve jsem přišla na chuť i Scottovi a hlavně jeho ženě... stejně hsem ale pořád vyhledávala kapitoly s badpisem Mara... to bylo daleko zajímavější. Pro mě tedy. Konec byl tak nějak čekatelný no.((

bai.Cerna
09.06.2015

Dost dobrá kniha.

evago
16.05.2015

jedním slovem nádherná kniha...vryla se mi hluboko pod kůži a dlouho na ni nezapomenu,jednou se k ní doufám zase vrátím

Hanin
14.05.2015

VAROVÁNÍ
Knížka opravdu není vhodná na delší cestu autobusem :-) , kdy je jasné, že ji stihnete dočíst. A že se slzám neubráníte, jde poznat už z anotace.