Pěšky napříč Evropou

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sám – i když se teprve nedávno oženil – a s odhodláním zdolat cestu jen po svých se Nicholas Crane pouští do neobyčejného dobrodružství: sedmnáct měsíců dlouhou pouť přes pásma hor, která se táhnou Evropou od španělského mysu Finisterre až do tureckého Istanbulu. S deštníkem, který mu jako jediný dělal společnost, zdolal Pyreneje a ve stopách Roberta Louise Stevensona přešel Ceveny. V zimě vystoupil na Mont Blanc, překonal Alpy a putoval dál přes zalesněné Karpaty a balkánská pohoří, potýkal se s bouřkami i suchem, zápolil se sto let starými mapami. Na své dlouhé pouti, při níž odhaluje i některé temnější odkazy evropských dějin, se setkal s mnoha barvitým postavami, k nimž patřili ovčáci, výrobci sýra, jeden značně nespolečenský medvěd hnědý a prostitutka, která se nenechala jen tak snadno odbýt. Toto klasické vyprávění je strhujícím příběhem o houževnaté vytrvalosti a oslavou lidí i oblastí existujících na samém okraji moderního světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21433/big_pesky-napric-evropou-VXa-21433.jpg 4.130
Žánr:
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy

Vydáno: , BB art
Originální název:

Clear Waters Rising, 1996


více info...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Pěšky napříč Evropou

simonit
04.02.2021

Důkladný cestopis a historie států v jednom...pěkné, oddechové počtení:-)

Pietro78
22.11.2019

Výborná kniha !! Pred autorom a jeho dáždnikom a skromnosťou"smekám klobouk"....po prečítaní som mal chuť okamžite vyraziť na cesty....a veru aj vyrazil !! Skvele prežité,napísané a neskutočne inšpirujúce..( kto má navyše rád hory a túlanie sa v nich,príde si na svoje ) Oporúčam


Tomas@S
08.12.2017

Nejlepsi cestopis co jsem kdy cetl, jednoznacne doporucuji. Autor je profesionalni cestovatel a spisovatel, pruvodce cestopisnych serialu, jeho zkusenosti a znalosti se promitaji do textu, ktery je proste skvely. Ctenare provede od nejzapadnejsiho mista Evropy mysu Finestere pres Pyreneje, Alpy a Karpaty az do Istambulu. Autor tuto 10 000 km dlouhou cestu usel behem necelych 2 let, coz je i obdivuhodny sportovni vykon, bezne usel v tezkem terenu i 40 km denne, spal vetsinou v prirode a to i v prostredi zimnich Alp. Cestu si rozhodne neulehcoval, snazil se zdolat nejvyssi vrcholy ruznych pohori, kterymi prochazel. V knize autor ukazuje charakteristicke rysy nejenom prirody, ale i kultur a lidi, ktere cestou potkaval, nastesti vetsinou velice pozitivni, ale v nekterych smutnych pripadech dost negativni (viz zazitky v Bulharsku).

pajaroh
14.07.2016

Moc pěkný cestopis, spisovatel a putovatel ze sebe dělá toho nejobyčejnějšího člověka, ale je obdivuhodný. Zajímavé pasáže střídají ty vtipné... "po 4 měsících, kdy jsem na hlavě nosil dnem i nocí syntetickou punčochu, se má lebka proměnila v kypící bakteriální biomasu..."
Zajímavá je pasáž, kdy prochází Slovenskem aneb kterak Angličan vnímá naše zvyky, jídlo, pohled na známá místa. Nejpovedenější mi přijde putování Rumunskem a Ukrajinou, setkávání s "horskými" lidmi. Doporučuji každému, kdo se rád toulá jen tak se stanem či celtou...

http://www.outdooring.cz/Outdoor-clanky/Nicholas-Crane-Pesky-napric-Evropou-rozhovor

Ivanule
09.07.2016

Nádherný cestopis,krásně popsaný a musím smeknout,protože k tomuhle bych se asi sama neodhodlala,ale odvážným štěstí přeje:)

PatrikDi
01.10.2015

Nicolas Crane, spisovatel a dobrodruh, který se vydal na pěší pouť ze Španělska do Turecka. Jeho zachycení cesty je jedním slovem kouzelné, neboť zachytil slovem to co prožil a s kým se setkal. Na tomto místě je dobré uvést i vynikající překlad Blaženy Kukulišové. Rok po svatbě se rozhodl si projít evropské křestaňské a muslimské území. Jeho manželka Annabel Nicolase podporovala a několikrát z Londýna přiletěla a dovezla mu oblečení, batoh a důležitou součást pro jeho pouť - boty. Zchodil podle zápisu čtyři pohorky. Crane během své cesty spal ve stanu za krásné noční oblohy ale také za deště a vichru, zkusil také několik hotelů a ubytoven, úroveň se měnila, v jaké zemi se zrovna nacházel, bohužel východní země s poskytovanými službami byly na tom s ubytováním hůř než západní. Při svém putování nosil na zádech 9 až 12 kg batoh a to podle toho, kolik měl v něm zrovna jídla včetně oblečení, fotoaparátu a dalších drobností (deštník, léky). Z mnoha událostí, které Nicolase potkaly zmíním dvě, se odehrály v Rumunsku, v oblasti Transylvánie, se setkal ve vesnici Gyergyoszentmiklosu, kde jej místní obyvatelka Anna pozvala k sobě domů a naservírovala chutné koláče a její syn István, povoláním lesní dělník, jako jeho otec, vrátil 5 dolarů, které jim nechal za knihou. Poté se setkal s důlními inženýry Stefanem a Sorinem, kteří mu povyprávěli o údolí Jiu, kde kdysi žilo 40 000 horníků. Město Petrosani bylo jimi známé, v době kdy pouť vykonal, 1992-1993 bylo hornictví na útlumu ale úrazy horníků byly časté, ti kteří vyvázli i s doživotními následky mohli být šťastni, neboť byly časté závaly a chodby horníků byly velmi nebezpečné.
10 000 km za více než 500 dní, úctyhodný výkon, Nicolas Crane chodil, mluvil a prožíval plnými doušky přírodu a kulturu od tamních obyvatel.