Pes, kocour a sirotek

Když k bráně komendy řádu johanitů v Mailbergu u jihomoravské hranice doputuje dvojice podezřelých cizinců, znamená to pro Martina jediné: rychle vzít nohy na ramena. Osiřelý dvanáctiletý čeledín od koní netuší, proč mu tihle hrdlořezové usilují o život. Ví pouze tolik, že musí na radu otce Gastona ještě této noci prchnout z kláštera daleko na Východ a v srdci tehdejšího křesťanského světa Konstantinopoli vyhledat strýce, který jediný zbyl z jejich rodu. Strastiplná výprava, na níž se k chlapci a jeho věrnému psovi přidají dcera loupeživého vladyky, její kocour a značně pochybný rytíř Samuel, je jako každý dobový příběh iluminována krvelačnými úklady, černou magií a také humorem odrážejícím skutečnost, že Martin rozumí řeči zvířat. Dobrodružný román mladého talentovaného autora poutavě ilustruje stanovisko historiků, že „temný“ středověk nebyl zdaleka černobílý, a zjednal si za tím účelem pozoruhodného vypravěče. Na cestě přes Olomouc, Prešpurk a po řece Dunaji až k tehdejšímu pupku světa u Bosporu čtenáři od 10 let poznají, jak se lidé v polovině dvanáctého století živili, z čeho se těšili a jak hřešili, čeho se báli, proč se káli a jaké je ovládaly předsudky. Román doprovází mimořádně zdařilé ilustrace Renaty Fučíkové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/291791/pes-kocour-a-sirotek-mHh-291791.jpg 4.613
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Meander

Zmiu
25. listopadu

Knížka mě zaujala hned svým vzhledem. Příběh se mi taky líbil. Nejvíc ale oceňuji jazyk. V době, kdy se v dětských knížkách zjednodušuje, vypouští se vše, čemu by dětičky nemusely rozumět, na mě působí takhle knížka jako zázrak. A když jsem se podívala na ročník narození autora, tak tleskám ještě víc. Přeji si víc takových knih.

MartinaF

Shodou okolností jsem před měsícem četla knihu, ve které hlavní hrdinové podnikli dlouhou cestu z Konstantinopole na dalekou Moravu a proto jsem chtěla vědět, jaký bude příběh, když půjdou hlavní hrdinové opačným směrem. Nezklamalo mě to, ale souhlasím s komentářem níže s tím, že je kniha naprosto ideální pro mladé čtenáře.

francouz

Musím říci, že jsem už dlouho neměl v ruce knížku, která by měla tak nádherné ilustrace, které dodávali této knížce něco navíc. K tomu pro mnohé čtenáře velmi pěkně provedené vysvětlivky. Prostě knížka dělaná citem, pro všechny.
Příběh byl malinko lacinější, nebyla to žádná velká jízda, ale pro mládežníky určitě velmi pěkná. Cesta přes půlku tehdy známeho světa, určitě barvitěji popisují jiní autoři, ale tento autor to popisuje z českých luhů a hajů. K tomu malinko nadpřirozenosti. Takže určitě knížka spíše pro mládež, ale za nádherné ilustrace, přece jenom dám čtyři hvězdy.

bagel
04.03.2017

Byla jsem natěšená z hodnocení a čekala trochu víc. Příběh ale nebyl špatný, mluvící zvířata mu dodávala humor a tak krásné ilustrace se dnes již v knihách moc nevidí.

Angelicus
30.11.2016

Pořídil jsem knihu pro synovce popravdě hlavně kvůli obálce a přítomnosti ilustrací geniální Renáty Fučíkové. Ale když jsem neodolal a zkusil se sám pustit do příběhu, překvapilo mě, jak dobrý je pro dospělé čtenáře. Knížka je plná vtipu, napětí a má zvláštní kouzlo. Synovcovi se líbila taky... takže maximální spokojenost.

superrodina
11.09.2016

Pes, kocour a sirotek z nakladatelství Meander/Vyšehrad je naprosto originální, výlučná kniha na knižním trhu vůbec. Máte pocit, že držíte v rukách spíš než běžnou publikaci z pultu doslova umělecké dílo. Vždyť co obvykle očekáváme od knihy? Příběh. Pokud je kniha dobrá, děj nás může zcela pohltit.

Ale co víc by kniha mohla nabídnout? Divili byste se. Silný zážitek lze ještě více umocnit – v tomto případě naprosto úchvatným vizuálním zpracováním. Nejprve vás přitáhne plastický povrch: přejíždím dlaní a cítím jak samet hladké desky s vytlačeným lesklým písmem. A silná prostorová ilustrace: modrá temná hloubka, zpod těžkých mraků letí dva dravci, v dálce tmavý hrad a na cestě jezdec na světlém oři.
Více na: