Pérka, drátky, kolečka

Pérka, drátky, kolečka https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462201/bmid_perka-dratky-kolecka-mlt-462201.png 4 133 48

Mína Mašlová je uznávaná herečka, která úspěšně vzdoruje útokům věku i mladších hereček. Její manžel právě dokončil divadelní hru s hlavní rolí psanou Míně na tělo. Jenže během příprav na velkolepý profesní i osobní triumf se začínají objevovat pochybnosti. Co když Mínu dohnalo rodinné prokletí v podobě začínající demence? Jak se vyhnout selhání a zklamání celého divadelního světa? Nadějí může být hereččina sestra, která žije v Paříži, na herecké úspěchy rezignovala a spálila za sebou všechny mosty. Dokážou k sobě sestry najít cestu, nebo budou dávné křivdy a ústrky silnější? A co když je to všechno úplně jinak?... celý text

JojaMaja
24.05.2021 5 z 5

Výborná knížka! Atraktivní umělecké prostředí je využito velice šikovně, kdy ve čtenáři vzbuzuje zvědavost, ale neotravuje svou výlučností. Zajímavý příběh herečky na křižovatce života je vyprávěn osobitým stylem, který je autorce vlastní, a kterým mě oslovila už u svých předcházejících dvou knížek. Tentokrát se však pustila do temějších vod lidské psychiky a musím pochválit, jak umí pracovat s psychologií postav. Byly okamžiky, kdy jsem se při čtení smála a jindy mi bylo úzko. Došlo i na slzy. I když tato knížka není lehké letní čtení, její zpracování je velice čtivé, protože Martina Málková je mistr na dialogy a dokáže ve vyprávění udržet správné tempo.

Lka
22.05.2021 4 z 5

Hezký emociální příběh z divadelního prostředí, i když trochu smutný. Hlavní hrdinka má strach zda nezdědila nemoc po své matce. Proto vyhledá svoji sestru, kterou požádá o pomoc. A jak to vše dopadne? ...
Líbí se mi styl psaní autorky, který je velmi čtivý. Ale předešlé knihy se mi líbily víc ( Dvojitý gambit, Závity ulit).

Alena1957
10.05.2021

Moc pěkná kniha, příběh z divadelního prostředí, Martina Málková má zajímavý styl psaní.

adriane9
03.05.2021 5 z 5

Kniha, co se dotkla mého srdce. Je to tím divadlem, miluju to prostředí a strašně mi chybí. Jako maskérka jsem byla dost blízko k tomuhle světu a dodnes to prožívám. Jak bylo psáno jsou dva typy herců, ti co to prožívají, rolí žijí často i ve vlastním životě a pak ti co mají to ploché myšlení a je jim to šumák. Knižní Mína je emoční srdcař a to prostě někdy nejde. Úžasná kniha.

Dela111
26.04.2021 5 z 5

Pérka, drátky, kolečka je společenský román s příběhem, jehož děj a atmosféra čtenáře pohltí. Hlavními tématy tu jsou strach z nemoci, strach z profesního selhání a nejdůležitějším motivem je sourozenecká láska a sourozenecká rivalita. Jedno totiž nevylučuje to druhé.

Příběh je psaný v ich-formě, vše je z pohledu hlavní hrdinky Míny. Vyprávění je často retrospektivní, Mína vzpomíná na různá životní období včetně dětství. Je to psáno tak srozumitelně, že není žádný problém se zorientovat.
V knize je spousta přímé řeči, takže se čte nadmíru lehce. Dialogy jsou živé, přirozené a často i vtipné. Dá se říct, že kniha je na dialogu postavená a to velmi zdařile. Celý příběh dýchá životní reálností, má správné tempo, takže se čtenář nenudí, naopak se pomalu stupňuje napětí až do strhujícího nečekaného závěru.

Nejen za příběh, který mě bavil, ale i za výjimečný literární styl, který dělá knihu čtivou tak, že je problém ji odložit, hodnotím 5 * a doporučuji.

Gregorie
14.04.2021 5 z 5

Krásná knížka, zajímavý příběh, skvěle napsaný. Málková je výborná vypravěčka. Hlavní hrdinka mi taky lezla na nervy (viz komentář níže :-), ale právě skrz ni jsem si uvědomila, jak se za nesympatickou fasádou osobnosti často skrývají bolesné zkušenosti, slabosti a strachy. Líbilo se mi jakým způsobem byl příběh vyprávěný. Autorka má svůj osobitý styl, který mě zaujal už v jejích předcházejicích knihách. Moc doporučuji!

Charlesska
13.04.2021 4 z 5

Hlavní hrdinka mi byla příšerně nesympatická :-) Ale jinak moc hezký, čtivý příběh.

ivibery
05.04.2021 5 z 5

Moc jsem se na další knížku Martiny Málkové těšila. Líbí se mi styl jakým píše a ani tentokrát mě nezklamala. Oproti předešlým dvěma knihám, jsou Pérka, drátky, kolečka na vážné téma, ale na čtivosti to nic neubralo. Je to výborně napsaný příběh, u kterého jsem se místy smála a na jiných místech mě mrazilo. Nemohla jsem se odtrhnout. Zase se mi to četlo moc dobře, stejně jako předešlé knížky této spisovatelky.

česká literatura divadlo herectví sestry herečky společenské romány české romány

2018  86%Závity ulit
2017  75%Dvojitý gambit