Pekařova dcera

Pekařova dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263234/bmid_pekarova-dcera-8zq-263234.jpg 4 581 178

Ojedinělá kniha, v níž se prolíná přesvědčivý příběh z války se současností. Kniha, která ukazuje, že lidské city a problémy zůstávají stejné, a přitom nezáleží ani na místě, ani na době, v níž žijeme… Rok 1944. Elsie Schmidtová, dcera pekaře v Garmischi, dospívá v nacistickém Německu, jehož porážka se nezadržitelně blíží. Denně je konfrontována se stále tíživější realitou, z níž ji vytrhuje pozvání nacistického důstojníka na vánoční večírek. S mírnými rozpaky přijímá, neboť odmítnout by mohlo být nebezpečné jí i celé rodině. Její bezradnost se jen prohloubí, když je během večírku požádána o ruku. Samozvaný snoubenec patří mezi ostatními důstojníky k nejvlídnějším a nejčestnějším, ale i on je zcela lhostejný k osudu židovského chlapce, který byl pro svůj krásný hlas vybrán, aby zpíval nacistickému publiku koledy. Elsie se s chlapcovou tragickou budoucností nemůže smířit a vůbec netuší, že brzy bude o chlapcově osudu rozhodovat právě ona… O šedesát let později. Reba Adamsová je novinářka. Celý život na ni doléhá stín vzpomínek z dětství. Otec, veterán z Vietnamu, se nikdy nevyrovnal se zločiny, jichž se během války dopouštěl i on sám, a svými patologickými náladami trápil celou rodinu. Reba se snaží útěkem z domova minulost vymazat. Nyní žije v El Pasu, pracuje v lokálním časopise a je zasnoubena s Riki Chavezem. Riki je zaměstnán u pohraniční stráže, jejímž hlavním úkolem je vracet nelegální běžence zpět do Mexika. Práci vykonává svědomitě, ale spokojený není, příliš s uprchlíky soucítí. Ani vztah s Rebou není tak vřelý, jak by si přál a jak by se na zamilované snoubence slušelo… Blíží se Vánoce a Reba má napsat článek s vánoční tematikou. Objeví německé pekařství a jeho majitelku Elsie. Životní moudrost staré Němky Rebu magicky přitahuje a pomáhá jí najít sebe sama…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The baker's daughter , 2015

Edona
07.05.2018 5 z 5

Čtivá a propracovaná kniha. Máme zde dvě hlavní dějové linie, Německo ve čtyřicátých letech a Ameriku prvního desetiletí jednadvacátého století. Jako mnoho čtenářů jsem byla naprosto "zažraná" do válečného Německa, kde mi hlavní hrdinka Elsie velice přirostla k srdci. Nicméně i Americká "současnost" mi přinesla plno zajímavých myšlenek. Kniha nemá žádná hluchá místa, ale našla jsem dost pravopisných chyb, což je ovšem chyba překladu.

Pistácie
07.05.2018 3 z 5

Je to další válečný příběh, který se dobře čte a zajímavě se zde prolíná minulost se současností. To se mi na tom líbí. Ale celkově jsem měla v knize pocit několika příběhových chyb. Neustále mě to vrtalo hlavou po celou dobu čtení. Některé věci a pasáže mi přišly zvláštní. Nepatří to k těm nejlepším válečným románům, jaké jsem měla v ruce. Ale rozhodně to neodsuzuji a myslím, že to stojí za přečtení.

vojteska70
03.05.2018

Moc zajímavá kniha. Líbila se mi

Pavlaj
12.04.2018 3 z 5

Mě to nějak nemohlo chytit. První půlku jsem se vyloženě nutila, druhá už měla větší spád. Příběh Reby a Rikiho mě vůbec nezaujal, Reba mi přišla pitomá (proč budu někomu vykládat, že nejím mléčné výrobky, když to není pravda?). Příběh Elsie mi začal připadat něčím zajímavý, až když se na scéně objevil malý hajzlík Julius a paní Rattelmüllerová. Úplný průměr.

Marci70
05.04.2018 5 z 5

Velmi krásné čtení. Nemohla jsem se odtrhnout..

monte
31.03.2018 5 z 5

Moc pěkné čtení

Sofie75
27.03.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. V táhla mě do děje a nechtělo se mi ji odložit, jak mě hnala dál zvědavost.

radka8970
26.03.2018 4 z 5

Zajímavá kniha, která nás vrátí do Německa do období druhé světové války, ukáže život obyčejných německých lidí a statečnost mladé Elsie a její rodiny. Jednu hvězdičku strhávám za překlepy a chyby v textu knize.

ibs
24.03.2018 4 z 5

Zo zaciatku take zvlastne citanie nemecko americkeho stylu, Mutti, Pappi, nacizmus, nie nacizmus..do toho listy a komunikacia dvoch sestier. A potom to zrazu zacne byt zaujimave a v obycajnom romane sa dozviete o Hitlerjugend a pilieroch fasizmu nacizmu v Nemecku nie historickym stylom, skor pribehmi a pocitmi ludi, ktorych sa tato doba tykala. Vsetko premietnute do moderneho romanu. Nie zle..

broskev28
07.03.2018 4 z 5

Já se naopak přidávám k nadšeným komentářům. Tento týden máme jarní prázdniny a já jsem se rozhodla udělat si čtenářské prázdniny: každý den čtu jednu knihu, střídám dospělé a dětské. Pekařova dcera je první knihou, která mě do sebe doslova vtáhla. Chvílemi jsem zapomínala, kde jsem, neslyšela jsem členy své rodiny a jejich případná oslovení, jen jsem četla a četla. Ale na rozdíl od detektivek jsem nespěchala na konec, jen jsem chtěla vědět, jak se život hlavních postav odehrával dál. A vůbec se mi nechtělo odcházet z pekařství dam Schmidtových - jak už tady někdo psal, to byl úžasný obchůdek a já bych se tam moc ráda někdy podívala a hlavně ochutnala!
Válka je vždy silné téma, takže je jasné, že příběh Reby bude slabší. Oč méně místa v knize dostává, o to víc jsem nad ní přemýšlela. Problémy její rodiny, resp. jejího otce, nejsou o nic menší - koneckonců se taky jedná o válku, i když jinou a "pouze" lokální.
Takže určitě doporučuju, je to skvělé počtení! Už ta krásná obálka vás osloví . . .

Renatecka
26.02.2018 3 z 5

Hodnotím jako průměr. Příběh Elsie byl dobrý, ale hodně z něj bylo cítit, že je smyšlený. Příběh Reby a Rikiho mě nezaujal, zdlouhavé a nezajímavé. Připadalo mi, že mám rozečtené 2 různé knihy, nebo že je kniha něco jako 2 v 1. Podle hodnocení jsem čekala, že budu nadšená, ale není tomu tak.

Hellsbells
20.02.2018 5 z 5

Krásná knížka s krásným příběhem :-)

Chloe.leknin
14.02.2018 5 z 5

Líbezná kniha o tom, že každá mince (člověk, příběh..) má dvě strany. Každá z postav má svůj příběh a obě hlavní dějové linie jsou zajímavé (nehrozí tedy přeskakování sudých kapitol :-). Z příběhu voní čerstvě upečené housky a skořicové rolky a já měla při čtení chuť na pečivo skoro neustále. Na konci knihy Vás pak čeká milé překvapení v podobě receptů na všechny ty laskominy.

melien
13.02.2018 5 z 5

Úžasná kniha, která mě hodně milé překvapila, moc jsem od ní neočekávala, ale nemohu se zbavit dojmu, že by kniha hravě konkurovala bestselerum s touto tématikou. Rozhodně doporučuji.

evakmoch
05.02.2018 5 z 5

Naprosto skvělý příběh. Nechápu,že kniha není populárnější.

marara
03.02.2018 4 z 5

Kniha se četla sama, v druhé polovině jsem se od ní nemohla odtrhnout. Fascinovala mě Elsie, Němka, jejíž rodina sympatizovala za války s nacisty, ona sama si ale postupně uvědomuje zrůdnost systému a nakonec se (pravda trochu náhodou) odhodlá schovat malého chlapce, Žida. Mrzelo mě jen, že autorka nenechala postavy, aby o sobě po válce věděly ( i když příběh to nepotřeboval, postavám by to nic nepřineslo, pro čtenáře by to byl postradatelný sentiment). Dokázala si jít vlastní cestou, byla velmi silná, moudrá žena, která traumata svého mládí přetavila v něco opravdového a silného. Velmi mě zajímalo i nahlédnutí do programu Lebensborn a ze současné Ameriky problematika mexických imigrantů. Rebin příběh mě bavil méně, dnes se bez paralelních rovin příběhu spisovatelé obejít nedokážou, často mi připadá, že to silné příběhy tříští.

85prcek
21.01.2018 5 z 5

Krásná kniha. Smích střídal smutek, rozčilení, údiv, radost... Nádherně napsané, pořád mám slzy v očích.

MichelleKing
16.01.2018 5 z 5

To je jedna z těch skvělých knih , která vás dopraví na jiné místo a čas. Byla to perfektní směsice tehdejší a nynější doby, hrůzách války a kráse lásky. Příběh ukazuje, že obeť může být dobrá věc a lidé mohou být laskaví. Moje oblíbená fráze v této knize: "Nikdo není dobrý nebo špatný. Při narození nebo národnosti i náboženství. Všichni jsme pánové a otroci, bohatí a chudí, dokonalí a vadní!" To je píseň pro duši.
Zamilovala jsem si všechny postavy v této knize. Byly tak rozvinuté. Celou dobu jsem měla pocit, jako bych je znala osobně. Opravdu jsem byla příběhem doslova pohlcena, smála jsem se i plakala. Není dostatek slov popsat zázrak, kterým je "Pekařova dcera". Hrůzy nacistického Německa byly tak popisné. Cítila jsem strach, bolest a lásku jedné německé rodiny k sobě navzájem, lásku, i pro ostatní.Rovněž krásně popsané bylo i Elsiino pekařství.
Tuto knihu doporučuji naprosto všem. Nenechte si ujít jednu z nejneuvěřitelnějších knih naší doby. Bravo k Sarah McCoyové za příběh, který se pohyboval mou duší a děkuji jí za to. Úžasný!

Sotek43
11.01.2018

Další pěkná kniha z druhé světové války.

zdehan
07.01.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila mám ráda kde se prolíná minulost a budoucnost,kniha stojí za přečtení.