Pasťák

Tato próza je důrazem na drsnou životní zkušenost i pochopením pro rozporné hrdiny. Dílo překročilo dobová tematická tabu tím, že zachytila autorovy zkušenosti z domova narušené a nonkonformní mládeže.

Známá je i filmová stejnojmenná podoba, která svého času patřila mezi zakázané filmy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27560/pastak-27560.jpg 3.431
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

Mišima
23.03.2017

Mládež z Misařova "Pasťáku" je především narušená! Pojem "nonkonformní" se lépe vztahuje k revoltujícím studentům nebo k intelektuálům. Ti hoši jsou narušení emočně, intelektově, vesměs pocházejí z rozvrácených rodin. Pasťák není samozřejmě klasické vězení, spíše je jeho předstupněm. Z každé stránky knihy čiší beznaděj a mladý vychovatel to na konci vzdává. Filmový přepis ( režíroval Hynek Bočan) jsem také viděl, ale neseděl mi ten drastický konec. Misařův závěr je méně dramatický a podle mého názoru lepší.

petra3242
19.06.2016

Útlá knížečka plná zajímavých myšlenek. Jsem fakt ráda, že jsem mohla nahlédnout do světa, který se odehrává za mřížemi (ale pouze jako čtenář). Nepochybuju, že se tam události odehrávají právě takto ne-li ještě hůř.

EmaRous
17.03.2015

Jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla. Největšími jejími přednostmi jsou: pravdivost, přičemž mírná nadsázka vyjadřuje skutečnost lépe než pouhý popis, čtivost knihy a několik úrovní příběhu: Drsné vnější prostředí, bohatý vnitřní svět vypravěče a za vším nevyslovená filosofická otázka, nakolik je člověk ve svém jednání svobodný. Pomyslný bílý racek, symbol volnosti, v závěru knihy vypravěči odlétá.

dark.ma93
07.11.2012

Ponuré, smutné, děsivé

jprst
04.12.2011

Pokud si člověk uvědomí, že novela vychází z autorových zkušeností jako vychovatele, tak z toho má dost nepříjemný pocit, který v něm ještě navíc vyvolává otázku: Změnilo se něco od té doby?

WEIL
21.12.2010

Smutný, pravdivý text o lidech, kterým je těžké pomáhat.

Karel Misař

Karel Misař