Pařížská švadlena

Pařížská švadlena https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420194/bmid_parizska-svadlena-VLN-420194.jpg 4 343 124

Láska a móda. Paříž a New York za druhé světové války a dnes. Dvě výjimečné ženy propojené napříč časem. Kolik toho musí obětovat mladá francouzská švadlena na cestě za naplněním svých snů? Román o mladé ženě a její snaze získat uznání a dobýt svět dosud vyhrazený jen mužům – módní průmysl New Yorku v polovině 20. století. 1940. Pařížská švadlena Estella Bissettová je ve svých dvaadvaceti letech nucena uprchnout z Francie před postupující německou armádou. Dostane se až do New Yorku a na Manhattanu se ocitne jen s pár franky, šicím strojem, vlastním originálním modelem zlatých hedvábných šatů a snem založit vlastní módní ateliér. 2015. Australská kurátorka Fabienne Bissettová přijíždí na výroční galapřehlídku v Metropolitním muzeu, která je pojata jako pocta celoživotnímu dílu její milované babičky – jedné z nejvýznamnějších módních návrhářek konfekce té doby. Jak se ale Fabienne dozvídá víc o babiččině minulosti, odhaluje příběh tragédie, zlomeného srdce, tajemství a bolestných obětí ve jménu úspěchu. Román Pařížská švadlena překračuje generace, společenské rozdíly i divoký kvas mezinárodního dění. Je to okouzlující příběh, který nebudete chtít odložit – o výjimečném vztahu mezi babičkou a vnučkou a jejich snaze zhojit zlomená srdce z minulosti.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Metafora

The Paris Seamstress , 2018

vera5841
30.12.2021 5 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, ale když se tak stalo - nemohla jsem přestat. Kombinace krásného prostředí a těžké doby, silných žen a rodinných tajemství. Možná těch zápletek bylo až moc. Přesto jakmile na konci všechny dílky skládačky zapadnou na své místo, není možné knihu zavřít a zapomenout.

Sofonisba
18.11.2021 5 z 5

Krásná a velmi čtivá kniha. Škoda, že můžu dál pouze pět hvězdiček... :))

ydnac
30.10.2021 5 z 5

NÁDHERNÁ KNIHA :-)

"Buď statečná. Miluj hluboce a vášnivě. Buď tou ženou, kterou jsem vždy věděla, že se staneš."

Doporučuji :-)

Worbitka89
25.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Olalalaa ! Četla jsem tuto knihu po Skříni plná Diora, jestli tahle úžasná Švadlena je první, a famozni Dior teprve druhá kniha autorky co u nás vyšla, tak třetí kniha bude co? Knižní dokonalost? Kvůli takovým knihám jsem se ve škole učila číst. Dějová linie vnuček i incesty jsou malinko slabší. Skye me za srdce chytla mnohem víc. Ale i přesto doporučuji dál všem ženám milující tento žánr, nebo i těm kteří na čtení moc nejsou.

medlovice
28.09.2021 5 z 5

Dlouho byla na mém seznamu Chystám se číst , až jsem ji konečně našla a přečetla si ji a jen lituju, že jsem ji nečetla dřív. Příběh je tak silný a poutavý, že vtáhne do děje a tak se čtenář dostane do Paříže i do New Yorku. Ty ambice , ta vůle něco dosáhnout , být něčím odlišná , protože na to prostě mám, mít zázemí a talent a někoho a něco milovat je to co táhne a nutí číst dál. Nejen krásná obálka, celá kniha je dobrá a ráda si ji přečtu znova.

Honzin
19.09.2021

Jelikož jsem letos četl dvě různé knihy o ženách za války: "Holky od spitfirů" a "První šifra", čekal jsem, čím mě překvapí tato kniha. Podepisuji komentář od Eva3992.
Chápu, že toto není moje cílová skupina a rád uznávám, že autorka píše čtivě.
Musím přiznat, že nemám rád více dějových linií a proto jsem (díky rozdělení na dějové části) četl hlavní děj - Estella. :-) Proto také nedávám *.

alexis818
17.09.2021 5 z 5

Kniha byla krásná, ale rozhodně nepřekonal Skříň plnou Diora. Přesto jsem dala plný počet, protože autorka prostě umí.

Surikata369
07.09.2021 3 z 5

Kniha se mi vcelku líbila, takové oddechové čtení pro ženy. Mám ráda prostředí New Yorku a i Paříže (za války tuplem), zajímá mě móda haute couture a také válečná doba, takže to vše jsem si na knize dost užila. Pro mě pouze jediné - myslela jsem, že v knížce bude i víc válečných faktů, apod. což bohužel nebylo, spíš jen ta láska, ale i tak pohodový čtení, román. Je také pravda, že kdyby měla míň stran, asi by se nic nestalo, maličko rozvleklejší. Není to kniha, ke které bych se potřebovala někdy vracet, ale až zase budu potřebovat čtecí lehčí oddych, zkusím další knihu od autorky.

zandu
28.08.2021 5 z 5

Krásný příběh, i pár slziček ukáplo.
A o to víc se těším na Skříň plnou Diora :-)

milena8281
11.08.2021 5 z 5

Krásně napsaný příběh. Mě to moc bavilo.

mira399
10.08.2021 4 z 5

Čekala jsem malinko víc. Příběh je to hezký,jen mi přijde jestli to není trošku překombinované, no nevím.Rozhodně se chystám na další knížku autorky, tak uvidíme.

veruptackova
19.07.2021 4 z 5

Po přečtení letošní novinky od Natashy Lester bylo jasné, že si budu chtít přečíst vše, co autorka napsala. Opravdujsem se chtěla oprostit od srovnávání Švadleny a Skřině, ale úplně se mi tonepodařilo. Autorka používá osvědčený vzorec – prolínání minulosti apřítomností, která na sebe skvěle navazuje a odhaluje opět silný a fascinujícípříběh, který je jiný a do jisté míry originální. Kniha je čtivá, plnázajímavých detailů a opět mě donutila si spoustu věcí vyhledat. V tomto případěto byly hlavně budovy v New Yorku a jejich historie. Skříň plná Diora promě byla uvěřitelný příběh, který vycházel z hrůzné historie a vzbudil vemně spoustu emocí.  Na začátku Pařížské švadlenydošlo ke dvěma náhodám, díky kterým na mě příběh působil spíše jako pohádka prodospělé (v tom nejlepším slova smyslu). Rozhodně je však pro Natasha Lester objevemroku a zařadila se k mým nejoblíbenějším autorkám.

Lovana
18.07.2021 5 z 5

Po obrovském nadšení z autorčiny druhé knihy Skříň plná Diora uspořádala @fejky_y společné čtení i na Pařížskou švadlenu a všechny jsme byly hodně zvědavé, jaká bude, slyšela jsem hodně názorů, že kniha je slabší než "Dior" a že budu zklamaná...
Zklamání se u mě naštěstí nekonalo, ale musím souhlasit s tím, že Skříň plná Diora je lepší, ale to rozhodně neznamená, že "Švadlena" je špatná...
Opět se v příběhu střídají dvě časové linie - přítomnost a minulost a tyto dvě linie se po celou dobu proplétají. Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst a moc mě to nenutilo číst dále, ale postupem času mě příběh pohltil a já četla a četla a četla... Postavy mi přirostly k srdci a jelikož jsem velká plačka, tak jsem si v průběhu knihy i několikrát pobrečela...

Hodnocení 4,5*/5*

Jenny3
11.07.2021 5 z 5

Tahle knížka pro mě byla výzva, nevěděla jsem, co od ní mohu čekat, když se příběh odehrává za 2. světové války. Tématu války vyhýbám, ale tato kniha se četla nádherně. Moc se mi líbí dvě dějové linky, vůbec mě to nerušilo a bylo příjemným osvěžením, že jsem až do konce knihy netušila, jak jsou postavy propojené. Normálně u knih hned poznám, jak to asi dopadne, ale tady postupně odkrýváte minulost a to je prostě super. Navíc mě zaujalo, že několik postav v knize bylo skutečných, což je vlastně trochu děsivé. Celkově jsem nadšená a mohu jen a jen doporučit.

kotatkoz
22.06.2021 4 z 5

Móda, romantika až za hrob a Paříž - přidávám jednu hvězdičku navíc! Vcelku průměrný román pro ženy, místy dost předvídatelný a místy zbytečně překombinovaný, ale bylo by to jako vyčítat cukrové vatě, že je moc sladká :) Kdo od toho má správná očekávání, jistě nebude zklamaný. Čte se to příjemně, postavy jsou hezky rozmanité a sympatické. Rozhodně to není "must have" knížka, ale jako milý nenáročný relax je naprosto ideální.

katallinka
20.06.2021 3 z 5

Druhá kniha od autorky a po knize Skříň plná Diora velké zklamání. Příběh byl hodně naivní a dost se vlekl. Hlavní postavy byly poměrně nezajímavé. Nicméně autorka opět skvěle zachytila dobu a zakomponovala do děje spoustu zajímavých faktů. Rozhodně se pustím do dalších knih, jestli u nás vyjdou, ale už nebudu mít tak velká očekávání.

Mandlevest
15.06.2021 5 z 5

Možná je tato kniha trochu naivní v romantické zápletce, možná i zápletka rodinného tajemství není moc originální a nějaké to klišé v knize Pařížská švadlena také najdete. Nic to ale nemění na tom, že jsem se od ní nemohla odtrhnout a přečetla jsem ji jedním dechem. Natasha Lester prostě píše znamenitě a já doufám, že se dočkáme i jejich dalších knih, určitě si je nenechám ujít. Moc pěkné, odpočinkové čtení, které ráda doporučuji.

mcabr
06.06.2021 5 z 5

Pěkný příběh, vcelku odychové čtení.

Arsi007
03.06.2021 3 z 5

Od autorky jsem četla Skříň plnou Diora a Pařížská švadlena je kniha, kterou napsala ještě před ní. A já měla to štěstí, že jsem jí četla až jako druhou v pořadí.

Obě dvě knihy jsou si totiž tak moc podobné a zároveň tak rozdílné až to bere dech.

V obou máte linku z minulosti a jednu z přítomnosti, v obou jde o velké a nevyřčené rodinné tajemství, v obou hraje nejdůležitější roli láska a válka, v obou se řeší identita. Přesto je Švadlena o level jinde. Bohužel směrem dolů. Vypadá to jako by autorka měla v hlavě až moc myšlenek a nápadů, které chtěla do děje zakomponovat, jenže z toho vznik mišmaš, který byl ve finále až moc červená knihovna a až moc velké klišé. Ale přesto..

...to, jak si dokázala autorka vyhrát s reáliemi (při čtení si doporučuji vyhledávat budovy i jména osob, protože někteří opravdu existovali) bylo perfektní! Vykreslení postav a vztahů mezi nimi ale nemělo takovou hloubku a chvílemi mi některé zvraty přišly až moc na sílu. Smrt jedné z nich byla až neuctivě rychlá a k postavám jsem si prostě nedokázala vybudovat nějaký citovější vztah.

Na druhou stranu byl román napsaný čtivě a dozvědět se něco o módním průmyslu za druhé světové války bylo zajímavé. Také jsem moc ráda, že se autorka skokově zlepšuje, protože Skříň plná Diora byla dokonalá kniha a za mě stále nejlepší, kterou jsem letos četla.

IG: @hanybooks

Noisette73
26.05.2021 3 z 5

Nebylo to špatné, jen jsem v návaznosti na knížku Skříň plná Diora, kterou jsem nečetla, ale slyšela jsem samou chválu jsem prostě čekala více. Nemám k válečné Francii a vysoké módě moc blízko, to bude asi můj zásadní problém s touto knížkou.

New York Paříž móda romantika ženy v 2. světové válce švadleny, krejčí

Natasha Lester