Parfém: Příběh vraha

Parfém: Příběh vraha https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33898/bmid_parfem-pribeh-vraha-dZs-33898.jpg 4 1323 1323

Literárně vzdělaný autor Süskind vychází ve svém románě z velkých tradic E. T. A. Hoffmanna a E. A. Poea a nezadá si s jejich fantastičností ani napínavostí. Jeho kriminálně laděný příběh, jehož pachatel je nám od počátku známý, sleduje čtenář bez dechu až do morbidního konce, který je v těsném sousedství romantické ironie. Na jedné straně, pokud jde o parfémy a jejich výrobu, se blíží dílo literatuře faktu, na druhé straně svou fantastičností a ironizováním racionálnosti je blízké pohrdavému postoji romantiků k vládě absolutního rozumu. Neobvyklou smyslovostí čichových vjemů pak zavádí čtenáře do dosud neobjevených světů. Svou posedlostí po vytvoření dokonalého parfému, vedoucí až k vraždám, je Grenouille přímým příbuzným Hoffmannova zlatníka Cardillaca, jehož neovladatelná vášeň zavádí rovněž do zločinu a záhuby. Svou neobvyklostí vyvolalo dílo neočekávanou pozornost u světové čtenářské obce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

Das Parfum: Die Geschichte eines Mörders , 1985

Siginek
10.07.2011 5 z 5

Vazne vyborne! Poprve jsem knihu objevila zhruba pred 15ti lety v knihovne, uplne me nadchla, ale zapomnela jsem jmeno autora i nazev knihy, takze k me nezmerne litosti jsem si ji nemohla vypujcit znovu...
Diky bohu za jeji dalsi vydani...podruhe jsem knizku objevila jiz v knihkupectvi a ted jsem jeji hrdou majitelkou :)
Nadchl me jak samotny neotrely pribeh, tak autoruv sloh a desive vykresleni zaporneho hrdiny, ktereho nelze nepolitovat..

immortal-party
15.06.2011 5 z 5

mám ráda knihy, kdy hlavní postava vyniká něčím specifickým čeho si obvykle druzí nevšímají. Jean-Baptiste Grenouille je tímto příkladem.
v určitých chvílích jsem si přála vnímat svět čichem, avšak to mě omrzelo ve chvíli, kdy se nademnou skláněl v městské hromadné dopravě ajťák ve flanelové košili. čím jsou specifické tyto osoby víme. a když ne, přijde na to náš nos.
vyvrcholení bylo téměř jako to opravdové vyvrcholení.

film jsem si dovolila označit za "jeden z mála, který je udělán podle knihy" až na nevoňavý detail - hlavního hrdinu. ten hubený mladíček mi tam prostě neseděl, představovala jsem si ošklivějšího muže. to bylo "to", co mi vadilo už od začátku.

anisek989
08.04.2011 5 z 5

Tohle je nejlepší knížka jakou jsem kdy četla. Dobře se čte..někdy je sice trochu složitější na chápání..Ale konec je bezchybný. Ohromila mě..je tak..nevim jak to popsat..prostě užasná..

mala.bloncka
08.12.2010 3 z 5

Knížku jsem četla velice dávno, ale znova bych si ji už asi nepřečetla. Viděla jsem i film, ale je to pro mě průměr.

Alix
21.11.2010 3 z 5

Já nevím...Napřed jsem přečetla knihu, pak teprve viděla film. Film pro mne nic moc, kniha sice zajímavá, ale už se k ní asi znovu nevrátím. Popisy výroby parfémů byly skvělé a fakt zajímavé, ale všeobecně jsem z té knihy neměla dobrý pocit.

herdekfilek
21.11.2010 5 z 5

Co ve filmu smysl nedávalo, v knize začlo. Co ve filmu bylo směšné, v knize bylo děsivé. Co v knize to ve filmu. Co ve filmu, v knize. Jsem z té sorty pobratimů, co se Parfémem dřív nechalo obloudit na filmovém plátnu, než v knize. Moje blbost. Přistupoval jsem ke knize, díky filmu, dost opatrně a dost dlouho. Ale nebylo se čeho bát. Čtivé pachy rozlinuly se mi duchem a servaly se s mým vlastním puchem. Trvalo jim to, ale svedly to víc než dobře.

megi
30.11.-0001

šílená kniha...někdy mi to přišlo až moc přemrštěné ale co se týče dějové myšlenky tak mě velmi upoutala. Líbilo se mi jak tam byla vylíčena psychologická stránka hrdiny a detaily z jeho pocitů...

tan
30.11.-0001 4 z 5

Huh, přečteno. Pocity z knihy mám ještě pořád takové neurčité. Na jednu stranu je to naprosto šílená myšlenka a zajímavý příběh, na druhou stranu je to na mě někdy až příliš popisné a opakující se. No nevím. Dávám za 4*, ale budu nad tím muset ještě zapřemýšlet.

pe3czech
30.11.-0001 5 z 5

Nejprve jsem viděl film. Byli jsme na něm se školou v kině, a i když charakter hlavní postavy byl trochu..... zvláštní, docela se mi film líbil. O to větší byl pro mě šok, když asi rok poté jsem v domácí knihovně zjistil, co že to mí rodičové přede mnou tají... Kniha výborná, film za ní příliš nezostává, jen není tolik podrobný... to už ale tak u filmů bývá.

Márinka
30.11.-0001 4 z 5

Dobře napsaná zrůda. Sledovat film jsem neměla odvahu.

vraždy zfilmováno 18. století Francie německá literatura Paříž sérioví vrazi vůně World Fantasy Award (cena) parfémy

Patrick Süskind
německá, 1949