Pardubický Zámeček a jeho osudy

Pardubický Zámeček a jeho osudy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395363/bmid_pardubicky-zamecek-a-jeho-osudy-JO5-395363.jpg 4 1 1

Řekne-li se v Pardubicích Zámeček, naprostá většina lidí si vybaví nacistické popraviště na východním okraji města, kde skončilo své životy 194 českých vlastenců. Málokdo však zná původ či vysvětlení idylického pojmenování pozdějšího nacistického popraviště. Publikace PhDr. Jiřího Kotyka ukazuje zajímavé osudy této městské historické památky od jejího postavení až do současnosti. Publikace se věnuje rodu Larischů, tedy rodu, který si nechal toto sídlo postavit jako lovecký zámeček v roce 1885. Zámeček pak roku 1897 kupuje rod Henckelů. I této epizodě se autor publikace věnuje. Opomenuta není ani epocha, v první polovině 30. let 20. století, kdy Zámeček vlastnil Leopold Fugger. Roku 1937 koupilo Zámeček město Pardubice. Vedení města sem umístilo jezdecké jednotky Školy důstojníků v záloze, které setrvávali až do začátku 2. světové války. Za druhé světové války zde byl dislokován záložní prapor německého policejního pluku Böhmen z Kolína, t.zv. Schutzpolizei. Je samozřejmostí, že se publikace věnuje smutným osudům tohoto místa v období heydrichiády, kdy zde bylo od 3. června do 9. července roku 1942 popraveno celkem 194 vlastenců odbojářů na blízkém popravišti.... celý text

Tereza0107
19.08.2022 4 z 5

Hezká brožurka, kterou jsem si koupila na dnech otevřených dveří zámečku, když byl teprve na začátku své rekonstrukce. Teď už vypadá krásně a mě těší, že se o takovou významnou budovu v naší historii začal někdo konečně zajímat.
U samotného textu mi to přišlo na jednu stranu celkem dopodrobna, ale na druhou trochu letem světem. No prostě je to malá brožurečka, s omezenou stránkovou kapacitou, do které se snažíme vložit co nejvíc informací, jmen a letopočtů. Ale pro někoho, kdo je zběhlejší v historii, by to asi takový zmatek nebyl. No vyzkoušejte sami.