Papieroví duchovia

Papieroví duchovia https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388285/mid_papierovi-duchovia-PsZ-388285.jpg 3 139 46

Posadnutá mladá žena polovicu svojho života čaká na túto chvíľu. Plánovala ju od svojich dvanástich rokov. Skúmala, hľadala, trénovala. Predstavovala si každý možný scenár. Teraz si je takmer istá, že muž, ktorý uniesol jej sestru, sedí vedľa nej v aute na sedadle spolujazdca. Carl Louis Feldman je dokumentárny fotograf, ktorý má možno demenciu, a možno nie. Možno je sériový vrah, a možno nie. Mladá žena o sebe tvrdí, že je jeho dávno stratená dcéra. On jej však neverí. Carl tvrdí, že si nepamätá, že by niekoho zabil v Texase na miestach, kde nafotil zvláštne fotografie. Klame alebo je to len zlomený starý muž? Je patologický podvodník? On alebo ona? V knihe Papieroví duchovia Julia Heaberlinová rozvíja žáner sériových vrážd, ale v inom smere. V tomto pútavom románe autorka majstrovsky opisuje duchov, ktorých máme všetci v hlavách – aj tých, ktorí na nás hľadia z fotografií. Koniec nevidíte, až kým sa nedostanete za poslednú zákrutu a neprejdete poslednú míľu. ..... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Lindeni

Paper Ghosts: A Novel of Suspense , 2018

Áňa 998
06.05.2018 5 z 5

Skvělá kniha, nedávala jsem jí příliš velké šance, ale nakonec jsem byla příjemně překvapena!

iška
02.05.2018 2 z 5

Asi bych jen jinými slovy opsala komentář zuzany2599.

Janaves
01.05.2018 5 z 5

Zajímavé, napínavé, dost dobré

zuzana2599
01.05.2018 3 z 5

Konečně dočteno. Budu upřímná, mně se tento bestseller nelíbil. Dokonce jsem měla chuť knihu nedočíst. Snad až v poslední třetině knihy mě děj zaujal a dokonce jsem pocítila trošku napětí. Jinak mě čtení nebavilo, nedokázala jsem se vžít do děje a nepropadla kouzlu příběhu...
Snad se aspoň vám, ostatním čtenářům, budou Papíroví duchové líbit.

ReziEngli
20.04.2018 4 z 5

Ze začátku jsem se nemohla nějak začíst, ale zhruba od třetiny knihy mě příběh strhnul a nepustil, dokud jsem nedočetla poslední stránku. Celou dobu čtení jsem byla lehce napjatá, a popravdě jsme se i chvílemi trochu ztrácela ve jménech. Docela obdivuji autorku, že dokáže vymyslet takhle zamotaný příběh a sama se v tom neztratit.

Docela mě už od začátku zaráželo, že se hlavní hrdinka pustí do "výletu" s někým, o kom je přesvědčená, že je vrah. A navíc dobrovolně! Autorka tu zde vytvořila velmi napjatý příběh, ve kterém čtenář až do posledních stránek netuší, jak to vlastně celé bylo. Chválím poutavé popisy, díky kterým jsem si dokázala docela živě vybavit okolí a přírodu.

Docela dost často se tam skáče mezi minulostí a přítomností, ale zrovna u téhle knihy jsem to cítila jako nutnost. Velmi dobře to ukázalo život hlavní postavy, který se dobře prolnul s přítomností.

DoDidDone
14.04.2018 5 z 5

Na pět hvězdiček a spokojenost to u mě vytáhl až úplný závěr. :) Do té doby jsem váhal a netušil, co si o knize samotné vůbec myslím. Srovnání s Černookými Zuzanami se ihned nabízí a já jsem se na Papírové duchy těšil, protože mě zajímalo, jestli se autorka nějak změnila a zdokonalila své psaní. Mně se totiž Černooké Zuzany líbily moc, ale trochu mě mrzel konec, který mi připadal nedotažený.
Co autorka umí perfektně a čím se odlišuje, je popis atmosféry a přírody. Umí navnadit, její knihy jsou tajemné, občas trochu strašidelné a její styl psaní je neotřelý a jedinečný. V této knize si opět vybrala prostředí Texasu, které samo o sobě působí tajemně a její popisy pouští, nočních cest po silnicích, kde jen tak nic neprojede, to akorát vylepší. V doslovu navíc autorka psala o tom, že spousta míst, která v knize navštívily hlavní postavy, skutečně existuje a navštívila je i ona samotná.
Další, co mě zaujalo, je popis vztahů. V Černookých Zuzanách se hlavní postava upínala k její nejlepší kamarádce a vzpomínání na ní a v této se zase hlavní postava upíná k sestře Rachel. Autorka popisuje zážitky z dětství, postřehy a myšlenky a umí to zakomponovat do děje tak, aby se čtenář nenudil. Umí čtenáři dokázat, že postava truchlí a někdo jí chybí a tím trpí a vy tím máte větší chuť zjistit, kdo je záporákem.

Anotace mě zaujala, ale už z té jsem poznal, že hlavní hrdinka mi bude připadat zvláštní. :D Kdo dobrovolně pojede s někým, o kom je přesvědčený, že je vrah, do odlehlé pouště? :D :) Hlavní postava (pořád píšu jen to, ale ono její skutečné jméno taky neodhalí hned na začátku) je díky tomu odvážná, taky tvrdohlavá a občas arogantní, ale vše dělá kvůli své sestře a minulosti, která ji nedovolí spát a pořád ji pronásleduje kamkoliv se pohne.

Kniha mě moc bavila. Od vzpomínání, po cestování a přemítání. :) Na konci se přidá i napětí a samotný konec konečně odhalí vraha. Líbí se mi, že zápletka není tak jednoduchá, jak se zpočátku zdá. Zaujalo mě, že konec není ani nijak velký happyend. Kniha podle mě skončila realisticky. Záhada vyřešena, ale co pak…?
Doporučuju všem, kteří rádi čtou o nevyřešených případech a spíš než popisy krve a násilí, ocení příběh postavený na psychologické rovině a špetce tajemna a nostalgie. :)