Panna a rentiér

Panna a rentiér https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157309/bmid_panna-a-rentier-wqR-157309.jpg 3 6 2

Knížka Panna a rentiér známého autora humoristických románů o "čistých radostech mého života" nás tentokrát zavádí do Prahy v období po 1. světové válce, na jejímž pozadí se odvíjí příběh nudícího-se rentiéra a mladé dívky ze středních pražských vrstev. Hrdina knihy žije z renty a nudí se. Když se jednou k ránu vrací domů od Fleků, uvidí na prázdné ulici již značně společensky unaveného muže, který s ním zapřede rozhovor. Svěří se hrdinovi s tím, že byl oceněn jako úspěšný makléř a že příští den má v úmyslu rozejít se s dívkou Jindřiškou a požádat o ruku své vyvolené Hedviky. Když se na rohu ulice objeví policisté, rentiérovi se v hlavě rychle vylíhne plán a zařídí, aby si výtržníka odvedli. Druhý den navštíví Jindřišku a večer se mu podaří proniknout do Hedvičiny rodiny a k naprostému šoku všech sám požádá o její ruku. Dívka má ale jiného nápadníka, jehož miluje, jehož si také nakonec vezme, ale s nímž příliš šťastná není. Brzy se v jejím životě opět objeví rentiér se svým sokem a ona se musí rozhodnout. Jan Šmíd v tomto svém románu opět potvrzuje, jak velmi dobře dokáže vystihnout atmosféru snad jakékoli doby, v tomto případě kouzlo prvorepublikové Prahy a jejích středních vrstev. Tomuto období také přizpůsobil vyjadřovací prostředky a děj obohatil i svým inteligentním humorem.... celý text

Constanze1
25.08.2017 3 z 5

Měla jsem problémy dočíst. 170 stran suchých a nezáživných dialogů, postavy nevykreslené, zápletka žadna. Podpruměrna kniha

Alma5
25.04.2013 3 z 5

Bohužel tato kniha na mně příliš dobře nepůsobila, styl jakým byla napsána se mi moc nelíbil, byť autor je velmi oblíbený.