Paměti ze záhrobí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Rozsáhlé paměti francouzského spisovatele a politika Françoise-Reného de Chateaubriand (1768–1848), psané postupně několik desetiletí, byly svým autorem předurčeny k posmrtnému publikování. Mají značný význam historický, neboť autor byl přímým účastníkem politického i vojenského dění své doby, od pádu monarchie přes revoluční období, Napoleonův konzulát a císařství až k restauraci Bourbonů; po červencové revoluci v roce 1830 odešel do ústraní. Vypovídají však také mnohé o Chateaubriandově osobním životě a především mají mimořádnou literární hodnotu – dnes jsou pokládány za nejživější součást celého Chateaubriandova díla. Pro české čtenáře jsou o to zajímavější, že Chateaubriand jako přívrženec svrženého krále Karla X., který našel útočiště v Čechách, v naší zemi také pobýval; kromě toho Jungmannův překlad Chateaubriandovy Ataly z roku 1805 (tedy jen čtyři roky po prvním francouzském vydání) sehrál význačnou roli ve vývoji novodobé české literatury. Přesto vycházejí Chateaubriandovy Paměti ze záhrobí (pomineme-li několik pasáží věnovaných Praze) v českém překladu poprvé až nyní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99244/pameti-ze-zahrobi-GnR-99244.jpg 4.49
Žánr
Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno, Academia
Orig. název

Mémoires d'Outre-Tombe, 1848

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Paměti ze záhrobí

Přidat komentář
MKrat
17.07.2015

Tyto paměti byly sepsány v různých obdobích a různých zemích..časy strádání, časy štěstí..šlechtice společnosti a vladařů..
Velmi kvalitní kniha, jako audiokniha -příjemné posloucháni..nenechte si ji ujít,obohatí vás..
Skvělé zdokumentovaná historie bezpochyby pravdivě, zaručuje ji osobnost samotného François René de Chateaubrianda...

puml
02.06.2013

Velmi dobré paměti, určené především pro zájemce a dobu Velké francouzské revoluce a dobu vlády Napoleona a následné období restaurace. Chateaubriandova síla je především ve stylu, který má blízko k beletrii a místy i poezii, a také ve vynikající, leckdy lehce ironické, drobnokresbě některých událostí a významných osobností. Skvělá je charakteristika Napoleona, která skvěle vystihuje rozporuplnost této zásadní postavy evropských dějin. Výborné jsou též pasáže z četných Chateaubriandových pobytů v Praze. Místy popisy událostí nudí a utápí se občas v přílišné nostalgii a patosu, ale to je asi příznak většiny pamětí.

Druhé čtení: Výborné paměti, ke kterým se budu vracet. Jdu na plný počet a doporučuji.

první čtení červen 2013
druhé čtení květen 2020


Doporučujeme

Vlastní životopis
Vlastní životopis
Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele
Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele
My děti ze stanice ZOO
My děti ze stanice ZOO
To nemyslíte vážně, pane Feynmane!
To nemyslíte vážně, pane Feynmane!

Štítky

francouzská literatura

Autor a jeho další knihy

François René de Chateaubriand
francouzská, 1768 - 1848

Kniha Paměti ze záhrobí je v

Přečtených9x
Doporučených1x
Knihotéce12x
Chystám se číst18x
Chci si koupit3x