Paměti III 1945-1972

Autobiografické vzpomínky českého literárního vědce, kritika a univerzitního profesora reflektují společenské poměry v letech 1945-1972 v rovině politické a zejména kulturní.

https://www.databazeknih.cz/images_books/54_/54950/pameti-iii-54950.jpg 4.312
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno:, Atlantis

Kniha Paměti III 1945-1972

1amu
28.03.2018

Všechny tři díly Pamětí pana profesora jsou úžasnou přehlídkou všeho co se dělo ve světě, v kultuře, zejména u nás. Je logické, že ve svých nejlepších létech byl vypoklonkován z Univerzity Karlovy (1950), protože odmítal pochodovat pod rudým praporem a na studenty přenášet bláboly vládnoucí třídy. Již v I.díle je zajímavé povídání o jeho studiu na lyceu Dijonu, které ukončil s prospěchem 1,00 v r.1929. Docentem Univerzity Karlovy byl jmenován v r.1936. Za války učil středoškoláky. V padesátých létech byl dokonce vězněn (?) Úsměvná je zmínka, že národní umělec Václav Řezáč jej nenáviděl, protože ho na veřejnosti zmiňoval pod jeho pravým jménem Voňavka. Nebo: Dvojice Drda-Řezáč zůstane v paměti české literatury navždy spjatá a vždy bude symbolizovat léta nejohavnějšího rozkladu našeho kulturního étosu. Šlo o nekompromisní osobu s přísnými morálními požadavky jak na sebe, tak na ostatní. Stal se samozřejmě signatářem Charty 77. Nedočkal se listopadu 1989. Zemřel dva roky předtím. Všechny tři díly Pamětí jsou nejlepším učebním textem v daném oboru.