Pamäti gejše

Pamäti gejše https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89872/bmid_pamati-gejse-7Oa-89872.jpg 5 2385 2385

Pôvab, šarm, jemnú eleganciu a poddajnosť - tieto vlastnosti musela mať v tradičnom Japonsku každá gejša. Sajuri sa ako deväťročná dostáva do cudzieho domu v cudzom meste, kde prežíva trápenia a neistoty, dotýka sa jej závisť a žiarlivosť. Ako dospieva, odhaľuje tajomstvá vzťahu medzi mužom a ženou. Hoci je jej úlohou byť pôvabnou ako krehký lupienok a zabávať bohatých, mocných mužov, miluje len jedného, ktorý je pre ňu nedosiahnuteľný. Má gejša právo na skutočnú lásku? Na ceste za šťastím Sajuri prejde mnohými ostrými zákrutami života. Avšak až tá posledná, najkľukatejšia jej naznačí, či sa jej vyplní sen.... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (SK)

Memoirs of a Geisha , 1997

Chesterton
21.07.2020 2 z 5

Jemně poetický způsob vyprávění prosycený stejně křehkou životní zralostí a moudrostí rychle přejde do kruté reality, ze které mi z pohledu dvou sirotků nemohlo být dobře.

Soupeření, intriky, pověry a hlavně zastírání reality v zacházení s dětmi a ženami. Načinčané otrokářství. Ovšem jemné, poetické, romantické a celkově nudné. Což podtrhuje i interpretace Kateřiny Seidlové.
Podepisuji Chytuš a MichelleS.
Díky za zdejší SPOILERY jejichž zásluhou se nemusím prokousávat happy závěrem. Pokud jde o Japonsko potkala jsem jen s nesvobodou a pohrdání ženou. Trochu se mi to negativně propojilo s Murakamiho příběhy.

Lesandi
27.06.2020 5 z 5

Neuvěřitelně čtivá kniha. Také se mi líbily slovní obraty, jemné, poetické. Nejvíce se mi zamlouval Nobu, stejně jako ve filmu. Smutná postava s nenaplněnou touhou.
Řekla bych, že film vztah Čijo k Předsedovi zvládl lépe, v knize jsem to moc nechápala.

Dávám pět hvězd, vážně jsem si čtení užila. Po zaklapnutí knihy jsem si však říkala jak by byly gejši v normálním životě absolutně nepoužitelné ...

Lily-fairy
21.06.2020 4 z 5

ČTENO V ORIGINÁLE
I přes trochu krkolomný začátek jsem si knihu neskutečně užívala. Bylo to zase něco jiného. Příběh z pohádkového světa, který vůbec není tak nádherný a pod pozlátky skrývá příběhy prodaných dívek.
Jen konec se mi moc nelíbil. Na takto pomalu plynoucí knihu byl ukončen moc rychle a nereálně. I část po válce už nebylo ono, ale chápu, že nám autor chtěl ukázat, jak moc se vše změnilo. Doporučuji, už jen proto, jak známá kniha je. Já se teď snažím zjistit něco o kontroverzích s knihou spojených, protože prý má existovat ještě jedna verze, kterou psala gejša, která pomáhala autorovi právě s jeho knihou.

Joyce24
05.06.2020 4 z 5

Příjemný příběh z exotického prostředí Japonska, který prozrazuje podrobnosti o životě gejš kdysi, a který nás donutí i k zamyšlení.

alexis818
31.05.2020 4 z 5

Zajímavý pohled do země vycházejícího slunce a hlavně na život gejš.Všechno bylo super,jen některé pasáže byly opravdu zdlouhavé až mě příliš nebavily.Ale jsem opravdu ráda,že mě tato kniha neminula,člověk si rozšíří obzory.

m_martina
24.05.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla velice rychle, líbila se mi a určitě se k ní někdy chci vrátit.

zuzu8480
07.05.2020 5 z 5

Trochu pomalejší děj a některé úseky mě moc nebavily, ale jinak krásné poznání pro mě neznámé kultury. Kniha i film moc krásné.

Jana-Marie
07.05.2020 5 z 5

Nádherná kniha, asi jedna z nejhezčích, jaké jsem kdy četla. Film byl hezký, ale kniha určitě lepší.

Aymira
04.05.2020 3 z 5

Zajímavý vhled do života gejš a do prostředí a celé kultury, která s nimi souvisí. Příběh je ozvláštněn zasazením do 20. století a tím do doby, kdy tato konkrétní gejša-vypravěčka prožívala svá nejlepší léta v Japonsku zažívajícím 2. světovou válku. Děj nabízí jakýsi milostný trojúhelník, i když jen náznakově, protože existence samotného trojúhelníku vyjde najevo až v závěru. Pro mě osobně by byl příběh hlubší, kdyby nekončil happyendem. Stejně tak samotný závěr odehrávající se v New Yorku byl pojat letem světem.

prochajda
26.04.2020 5 z 5

Co dodat, prostě překrásná kniha z exotického prostředí. Doporučuji přečíst.
"... opustil mě stejně přirozeně, jako list padá ze stromu."

mazlak
21.04.2020 5 z 5

Skvělý příběh a tudíž i celá kniha. Ano, je poněkud obsáhlejší, děj pomalejší, ale právě tím dokázala vystihnout celý příběh a navodit atmosféru prostředí. Film, který jsem si posléze pustil, v žádném případě nedokázal vystihnout vše co kniha nabízí. Vřele doporučuji.

Herisson
18.04.2020 5 z 5

Pokaždé, když jsem otevřel knihu, jsem se ocital tváří v tvář Sajuri, gejše s šedomodrýma očima, v její milé a nenucené společnosti pohodlně usazen na tatami, a uchvácen jsem naslouchal jejímu vyprávění. Jejímu životnímu příběhu, který mi připomněl, že tak jako stékající kapka hledající si svou cestu, je i naše pouť životem stejně nepředvídatelná, strastiplná i krásná.

Luque17
15.04.2020 5 z 5

Pohádka pro dospělé. Děj velmi lehce plyne, krása!

kristyna3010
13.04.2020 5 z 5

Opravdu doporučuji. Velmi se mi líbil strastiplný příběh hlavní postavy. Vedlejší postavy také velmi dobře zapadaly do děje.
Filmové zpracování ujde, ale kniha je v tomto případě určitě top. :) I přes svoji délku stojí za přečtení.

pavpaz
10.04.2020 3 z 5

Knížka byla zbytečně zdlouhavě napsaná, některé části mě moc nebavily, proto mi trvalo tak dlouho, než jsem ji dočetla. Gejša, no lehké to nemají, ale pořád mi přijdou jako placené společnice, jen na to mají školu....

otesánek
28.03.2020 5 z 5

Je prostě krásná.

PetK
27.03.2020

Do poslechu mi zasáhla corona a karanténa, a tak jsem brzy po začátku musela přestat, bo dítě doma apod. Pak už jsem nějak nebyla schopná navázat a soustředit se. Určitě za to mohly i rozhárané myšlenky v souvislosti s aktuální situací, ale i tak si myslím, že to úplně není můj šálek kafe. Nic proti inteligentním ženským románům, ale nějak mě to nechytlo. A jedno s druhým způsobilo, že jsem to odložila a sáhla po známé a důvěrně bezpečné první dánovce. :-) Myslím, že tomu v budoucnu ještě dám šanci, až budu myšlenkama víc "doma", ten náhled do života gejš má určitě něco do sebe.

5020
23.03.2020 5 z 5

Nádherná kniha, vřele doporučuji :).

Mi--LADA
15.03.2020 5 z 5

Špička! Strhující román z jiné kultury, který se čte úplně sám. Snadno jsem se vžila do poutavého a silného životního osudu gejši Sajuri, příběh mě hluboce zasáhl. Japonsko mi úplně ožívalo před očima. Ke Gejše, k filmu i ke knize, se opakovaně vracím, jako ke všem nevšedním dílům. Jako ke klenotu, na který narazím jen jednou za čas.
Asi je to čtení více pro ženy, nicméně se řadí mezi to nejkvalitnější, co pro nás, romantičky, vzniklo. Nad příběhem se dá zamyslet, dozvědět se něco nového a navíc vzbudí opravdové emoce. Můžu si přát víc?

Věruška1983
12.03.2020 5 z 5