Pamäti gejše

Pamäti gejše https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89872/bmid_pamati-gejse-7Oa-89872.jpg 5 2385 2385

Pôvab, šarm, jemnú eleganciu a poddajnosť - tieto vlastnosti musela mať v tradičnom Japonsku každá gejša. Sajuri sa ako deväťročná dostáva do cudzieho domu v cudzom meste, kde prežíva trápenia a neistoty, dotýka sa jej závisť a žiarlivosť. Ako dospieva, odhaľuje tajomstvá vzťahu medzi mužom a ženou. Hoci je jej úlohou byť pôvabnou ako krehký lupienok a zabávať bohatých, mocných mužov, miluje len jedného, ktorý je pre ňu nedosiahnuteľný. Má gejša právo na skutočnú lásku? Na ceste za šťastím Sajuri prejde mnohými ostrými zákrutami života. Avšak až tá posledná, najkľukatejšia jej naznačí, či sa jej vyplní sen.... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (SK)

Memoirs of a Geisha , 1997

amysa
26.03.2014 4 z 5

Gejša se mi líbila, četla se mi dobře, i když jsem od ní v půlce odběhla k jiným knížkám a zbytek dočetla až teď během 2 dní, takže jsem jí četla dohromady snad skoro celý měsíc... Ale času, který jsem nakonec s touto knížkou strávila, vůbec nelituju a kdo o Sajuri ještě nečetl, určitě to zkuste:-) Já skutečné příběhy čtu moc ráda, byť většinou nejsou vždy tak veselé a šťastné a i tady je to vše laděné spíš smutně a melancholicky, ale to je prostě realita života, tak dříve gejši zkrátka žily a pro krásu a úspěch trpěly.... Vůbec jsem malé Čijo neměla co závidět, po celou dobu jsem jí jen litovala a přála jí, ať se jednou dočká svého štěstí a lásky. Určitě nic neprozrazuji, natočený film je hodně známý a možná jsem ho kdysi i viděla, ale já si na něj moc nepamatuji, takže teď mám příležitost a možnost srovnání:-)
Jsem ráda, že jsem mohla lehce proniknout i do historie, zvyklostí a také mentality Japonska a tahle země je pro mě tak vzdálená ( nejen na mapě ) a někdy tak nepochopitelná, že jsem zkrátka ráda, že žiju tam kde jsem:-)
Původně jsem dala tři hvězdy, to je pro mě dobré hodnocení, že se mi kniha líbila, ale maličko mi vadila ta rozvláčnost a některé věci opakované stále dokola, ale s odstupem času mi připadá, že to vše zkrátka asi tak mělo být....
Netuším, jestli si jí ještě někdy přečtu znovu, asi mi to zatím jednou stačí, ale kdo ví...

Helenafuc
20.03.2014 5 z 5

Kniha je nádherná, ale film mě znechutil

kocvi
04.03.2014 4 z 5

Už je to dlouho, co jsem viděla filmové zpracování. Ale jako každý film natočený podle knihy, nedosahuje ani toto zfilmování takovým kvalitám jako je ta knižní. Závěr knihy a filmu je "rozdílný".

Bella09
02.03.2014 5 z 5

Výborná kniha, těžko bych hledala knihu která se mi líbila víc. Film se s knihou vůbec nedá srovnávat.

moonchild
01.03.2014 5 z 5

Kniha se mi líbí více než film.Zbožňuji jí.

liskarysava
25.02.2014 5 z 5

Zbožňuji tuto knížku i film

Mrazulka
22.02.2014 5 z 5

Myslím, že tato kniha nepotřebuje jiný komentář než - krása.
Gejša mě skutečně dostala a přečetla jsem jí jedním dechem.

Ravabi
19.02.2014 5 z 5

Dech beroucí příběh, který se skutečně stal. Postavy zajímavé, události ještě zajímavější. Jen těžko uvěřit, že tohle někdo prožil. Sentiment se mnou během čtení cloumal opravdu hodně. Krásné bylo i to, že jsem nahlédla do japonské kultury a byla podrobněji zasvěcena do jejich zvyků.

BUBINA1971
15.02.2014 5 z 5

Dočteno!Jedním slovem prostě nádhera.U mě tato kniha změnila pohled na gejši,a celkově na Japonsko.Hodně mi přiblížila i japonskou kulturu a zvyky.I slzu jsem uronila.Ach Sajuri,jsem ráda,že se ti splnil Tvůj sen.

Miš
07.02.2014 5 z 5

Moje první knížka přečtená v angličtině. Pustila jsem se do ní před státnicemi a slupla jsem ji jako malinu. Nečekala jsem, že bude tak čtivá a že mi to tak půjde. Rychle mě vtáhla do děje a nepustila. Určitě ji za pár let vytáhnu a přečtu si ji znova.

Morgause
04.02.2014 4 z 5

Na knize oceňuji především možnost nahlédnout do světa Japonska těsně před, v průběhu a těsně po druhé světové válce. Nádherný popis japonských reálií, zvyků a tradic... Čtenář se ale může projít i "podpalubím" té krásné lodi zvané Kjóto, které je plné špíny, závisti a zmařených snů.
Dívenka Čijo se v příběhu stává obětí světa intrik a obchodu s ženami, na jehož vrcholu by se však mohla stát uznávanou (a bohatou) společnicí v nádherném hedvábném kimonu... Ta cesta pochmurným pozlátkem kjótské čtvrti gejš ale bude pro Čijo tvrdá, a když už bude vše vypadat téměř v pořádku, přijde válka a Japonsko se změní téměř k nepoznání. Z gejš se stanou atrakce pro americké vojáky. Čijo - Sajuri již nebude malou ztracenou holčičkou ani nádhernou cílevědomou gejšou, ale ženou poznamenanou válkou; a opět se bude muset poprat s nepřízní osudu.
Co víc říci, Gejša vypráví čtenáři svůj poutavý příběh, v němž ale bylo na můj vkus až příliš moc sladkých náhod a následné "vanilky".

pipetion
30.01.2014 4 z 5

Knížka mě přenesla do Japonska a nenáročnou formou mi osvětlila spoustu reálií. Čtivá a zajímavá s docela optimistickým koncem. Film byl vizuálně pěkný, ale knížka je barvitější.

tany9
18.01.2014 5 z 5

Fascinující i když pro Evropana nepochopitelná kultura.Pěkně zpracované a čtivé.

mončičáček
11.01.2014 5 z 5

Gejša je nejen poutavý příběh života jedné ženy, ale také zajímavý exkurz do japonské kultury a tradic. Seznámí čtenáře s jedním ze symbolů Japonska - gejšou, která je v očích Evropanů stále vnímána dost povrchně a zkresleně jako "lehká žena". Po přečtení téhle knihy se všem, kteří podlehli tomuto klamu, určitě rozsvítí :-) Jedna z nejhezčích knih, které jsem četla...I když nemám ráda žebříčky typu "100 knih, které by měl každý přečíst", Gejša tam určitě má svoje místo.

vaili
23.12.2013 5 z 5

Je to vynikající kniha s krásnými popisy míst a neuvěřitelným příběhem. Pro mě jsou naprosto nepochopitelné japonské zvyky i když je pravda, že je to psáno z doby více jak 70 let zpátky. . . a nejlepší na tom všem je, že je to skutečný popis života jedné ženy.

KattyV.
13.12.2013 4 z 5

Kniha se mi velice líbila, film mne zklamal.

AnDyB
03.12.2013 5 z 5

Nádherná kniha plna emocí moc se mi líbila

Katuska88
01.12.2013 5 z 5

Kniha mne velmi zaujala. Také jsem nebyla nadšená z filmu, oproti tomu kniha je mnohem zajímavější.

Daffodila
24.11.2013 5 z 5

Z filmu jsem nadšená moc nebyla, za to kniha mě naprosto uchvátila! Skvěle napsaný příběh, dobře se čte. Nádherná kniha, zajímavý příběh.

Atuin
29.09.2013 5 z 5

Velice zajímavá kniha, není psána nijak komplikovaně zato jv sobě nese komplikací až dost, a to těch osudových, jako každý lidský příběh.