Padreho klan: Thriller zo zákulisia policajnej mafie

Padreho klan: Thriller zo zákulisia policajnej mafie https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503916/bmid_padreho-klan-thriller-zo-zakulisia--gSU-503916.jpg 3 17 5

Kryli a zahladzovali prúsery spriaznených podnikateľov a oligarchov, ktorí mali už dávno sedieť v base. Milióny z pokútnych kšeftov prali cez čínsku práčku, aby si ich potom delili na rušnom bulvári ako bossovia talianskej mafie, keď vyplácali svojich vojakov za predaj heroínu alebo koksu. Chránili aj nominantov najsilnejšej vládnej strany, ktorí preberali úplatky v krabiciach od šampanského. Sledovali opozičných politikov, prezidenta republiky aj novinárov, aby ich mohli škandalizovať a kompromitovať. Jeden z nich bol neskôr zlikvidovaný rukou chladnokrvného vraha. Mysleli si, že sú bohovia, na ktorých si nikto netrúfne. Vytvorili si vlastný štát v štáte: s vlastnými, značne pokrivenými pravidlami. Na prvom aj poslednom mieste boli peniaze. Keď sa im niekto postavil na odpor, poštvali naňho výpalníkov z Národnej kriminálnej agentúry. Padreho klan nekupčil s narkotikami, jeho hlavnou devízou bol vplyv a obchodným artiklom beztrestnosť. Konal na objednávku najvyšších politických kruhov, hlavne predsedu vlády a ministra vnútra. Organizovaný zločin sedel na vrchole štátu a jeho bezpečnostných zložiek. Po volebnom víťazstve obyčajného človeka sa však začal megastroj korupcie zadrhávať. Jeden z členov klanu spustil svojim svedectvom lavínu, ktorá so sebou strhávala všetko, čo jej stálo v ceste. Úplatných politikov, funkcionárov polície, prokuratúry aj prominentných sudcov. Trvalo šesť rokov, kým sa dostal šokujúci príbeh slovenskej policajnej mafie do vyšetrovacích spisov. A teraz sa o ňom dozviete z tejto knihy, ktorá čerpá aj z osobných svedectiev hlavných aktérov zvnútra systému. Vitajte vo svete špinavých peňazí, intríg a nekontrolovateľnej moci.... celý text

dusan27
20.07.2023 5 z 5

Keby to bola fikcia, bola by to veľmi smiešna kniha. No aj tak som sa pri nej dosť nasmial až do okamihu kedy som si uvedomil čo bolo predlohou.

ŠakulAlib
05.05.2023 2 z 5

Kniha má jednoznačne veľký spoločenský význam, ktorý len ťažko namietať - autor pomerne podrobne mapuje politickú situáciu na Slovensku v obdobii vlád Smeru (Zderu). Z hľadiska spolčenského významu je kniha hodnotná, avšak treba spomenúť jazykový aspekt, ktorý je z môjho pohľadu kritizovateľný. V tomto smere by som spomenul zopár vecí. Zo štylistického hľadiska tu autor balansuje medzi publicistickým a umeleckým štýlom. Tento fakt sa dá vysvetliť profesionálnou deformáciou, ale aj jeho doterajšou publicistickou činnosťou. Už publikované autorove knihy sa niesli skôr v duchu faktografie a publicistiky, s čím tu očividne zápasí, čo sa prejavilo aj v neschopnosti vyprodukovať presvedčivý dialóg. Umelecký aspekt textu tu teda ide aj na úkor uvedeného do úzadia a upriamuje sa tu skôr na podanie informácií o už spomenutej politickej situácii prostredníctvom intotajov. Diskutovať môžeme o tom, nakoľko to bol autorov zámer. Pravopisných a rôznym syntaktickým chybám sa tu radšej venovať nebudem.

Kluvo
05.04.2023 4 z 5

Literarne sa mi to prilis nepacilo (napr. to pouzivanie infantilnych pseudonymov) no je to hlavne opis reality. Takze aka krajina, taky thriller. Na druhu stranu je tam obrovske mnozstvo faktov a muselo dat prace vsetko to zhromazdit. Je samozrejme strasne, ako to u nas chodilo za vlady spravne nasmerovanych gaunerov ale daleko horsie je, ze robertkovci sa splhaju k 20 % a pelleovci (ich slusnejsie sa tvariace klony) su za nimi len o prsia. Nuz, asi sme nepoucitelni, ale potom sa nemozeme cudovat, ze sme v ramci EU krasne predposledni tesne pred Bulharskom...

stanley6314
12.01.2023 5 z 5

Autor je predovšetkým žurnalista, niekdajší investigatívny novinár, ktorý dnes skôr komentuje súčasné politické dianie. Neočakávajte thriller, ako toto slovo poznáte z iných literárnych diel. V tejto knihe jemne beletrizovaným štýlom autor rozpletá klbko skutočných previazaní a ,,biznis,, vzťahov v zákulisí slovenskej vrcholovej politiky a celom štátnom aparáte. Kiežby to bol podpriemerný thriller napísaný vlastnou hlavou autora.

jan7760
14.11.2022 5 z 5

Výborná kniha, človeka až zamrazí, keď sa dočíta, čo sa deje na tomto malom Slovensku. Je to síce poňaté ako fikcia, avšak všetko je položené na reálnych základoch. Keď potom vidím prieskumy, tak sa chytám za hlavu, ak sa opäť vráti predošlá mafiánska garnitúra, tak konečná. Veľmi ma pobavili prezývky hlavných aktérov, niektoré sa dajú vytušiť hneď, nad niektorými som sa trochu potrápil. Určite odporúčam.

Marek Vagovič
slovenská, 1974