Padesát pamětihodných příběhů

Padesát pamětihodných příběhů https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168184/bmid_padesat-pametihodnych-pribehu-v5w-168184.jpeg 4 3 1

Naše dosud nejúplnější vydání novel největšího italského vypravěče doby vrcholné renesance. Novely typu anekdotického i tragického, v nichž vystupují šlechtici, mniši, měšťané, řemeslníci, dvořané i prostý lid a pro něž je charakteristické pomalé, zevrubné, epicky široké a analytické vyprávění, jsou provázeny věnovacími dopisy, adresovanými významným osobnostem aristokratické společnosti první poloviny 16. století. „Každý příběh,“ prohlásil autor, „třebas by byl napsán tím nejnemotornějším a nejdrsnějším jazykem na světě, vždycky čtenáře pobaví. A moje novely nejsou žádné smyšlenky, nýbrž pravdivé příběhy.“ V tomto zájmu o děj, obsah, o poslední novinku tkví originalita Bandellova. Je to první kronikář, nebo spíš velký reportér svého času. Jeho novely jsou kouzelným zrcadlem, v němž se jeho doba odráží s daty, postavami, zprávami, které bychom darmo hledali u největších historiků jeho věku. Ke vzkříšení barvité a skvělé atmosféry cinquecenta šťastně napomáhají věnovací dopisy, které jednotlivé povídky provázejí. Nejen pro osobnosti obdarovaných, mezi nimiž figurují knížata, králové, ba i sám císař, krásné a vznešené paní, básníci, lékaři, advokáti, příbuzní a přátelé autorovi, ale především proto, že Bandello ve snaze vzbudit dojem co největší autentičnosti podrobně vykládá, kdy, jak, od koho který příběh slyšel, až jasně vidíme ta parná letní odpoledne v stinném zahradním loubí nebo zimní večery v nádherných komnatách, kdy důvtipní kavalíři oživili nebo zklidnili společnost zajímavým vyprávěním. Doslov s názvem „Lombardský Boccaccio“ Vladimír Hořký.... celý text

Literatura světová Novely Erotika
Vydáno: , Odeon

Novelle 1–2 , 1933

bejan
26.07.2020 5 z 5

Sbírka padesáti boccacciovsky laděných příběhů ve vynikajícím překladu Adolfa Felixe. Překlad od roku 1975 naprosto nezestárl. Každý příběh je uveden dopisem autora některému ze svých vlivných přátel. Ty dopisy můžete přeskočit a číst rovnou příběhy, ale přijdete o atmosféru renesanční italské společnosti, kterou dokáží navodit. Českého čtenáře potěší příběhy z doby Matyáše Korvína a Jagelonců na českém trůnu.

Kniha by nebyla zdaleka tak povedená bez rozverných, a k renesančním freskám odkazujících, ilustrací Miloslava Troupa. Dnes už takto vypravené knihy nemohou vyjít a proto neváhejte a jestli na ni v antikvariátu narazíte, hned si ji pořiďte.