Pád orlice - poslední dny třetí říše

Po více než čtyřech letech totální války se na bojujících armádách začala projevovat únava. Němci, i když bylo zřejmé, že válku prohráli, však na kapitulaci nepomýšleli. Sovětská vojska zahájila mohutnou ofenzivu, převálcovala německé obrané linie na Visle a valila se pláněmi středního Polska k Odře. Západní spojenci se rozhodli zničit srdce nacistické říše a současně tak ubránit Evropu před rostoucími ambicemi sovětského diktátora. Nadešel jeden z nejstrašnějších roků v dějinách lidstva, jehož vyvrcholením byla zoufalá bitva o Berlín. Robin Cross, vynikající vojenský historik, nezapomíná ve svém uchvacujícím líčení událostí z posledních dnů Hitlerovy říše na sebemenší podstatný detail. V záběru postihujícím celé evropské válečné panoráma, našel své místo jak popis bitev, tak i nezapomenutelný obrázek světa uchváceného panikou.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/106969/pad-orlice-106969.jpg 4.611

ISBN:80-206-0646-7

Kniha Pád orlice - poslední dny třetí říše

Abraxas666
12.02.2018

Kniha pútavo opisuje cca posledný rok vojny. Zachytáva udalosti z rôznych bojísk aj zázemia. Obsahuje nielen odborný text ale aj rôzne výpovede priamych účastníkov a svedkov. Na začiatku každej kapitoly je krátky citát, pobavil ma hlavne ten od Stalina: "Je Boh s konzervatívcami? Modlíte sa k nemu? Potom ja mám na svojej strane diabla. Ten musí byť správny komunista." (Stalin v rozhovore s Churchillom).
Do pamäti sa mi vryl naturalistický opis následkov bombardovania Drážďan od svedkov tohto masakru.

schacco
28.11.2015

Velmi poutavé čtení prolínající fakta s osobními výpověďmi účastníků. Škoda jen, že text trpí občasnou nekonzistencí.

Amnesiac
05.10.2012

Pre laika ktorý v tomto žánri nemá načítané nič ine je tažké túto knihu hodnotiť. Ale presne pre tento okruh čiateľov je asi kniha určená, nakoľko sa na tému nazerá z viacerých uhlov pohľadu (civilista, vojak , memoáre generálov), čo ju činí zaujímavou aj pre čitateľa ktorý si jedného dňa povie : ,,Prečital by som si aj niečo iné než Hlava XXII či Nahí a Mrtvi". Proste literatura faktu o druhej svetovej pre ,,everymana"

Třetí říše (Nacistické Německo), 1933-1945

Robin Cross