Osvětimská knihovnice

Osvětimská knihovnice https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177600/osvetimska-knihovnice-177600.jpg 5 1350 1350

Osvětim-Březinka - zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Akropolis

La bibliotecaria de Auschwitz , 2012

Ruxandra
26.03.2019 2 z 5

Předně nutno říci, že je kniha fikcí a když s tím člověk nepočítá, je pak nepříjemně překvapen, že se nejedná o zpověď Osvětimské knihovnice, ale autorem domyšlený příběh, slepený z mnoha událostí, i když postavený na reálných základech a postavách.
Vždy mám špatný pocit, když bych chtěla hodnotit knihy na téma holocaustu a koncentračních táborů jakkoli negativně. Jako kdyby by se to snad ani nesmělo a shazovalo to samotné prožitky a utrpení těch lidí… Jsou ale pořád knihy napsané dobře a pak ty co dobře napsané nejsou, nelze se spoléhat pouze na téma. Dvě třetiny Knihovnice jsem se nutila do čtení a až poslední třetinu jsem dala na jeden zátah, takže asi tak… Autor postavám vkládá do hlavy myšlenky, které jsou jeho vlastními, ti lidé takoví být mohli a nemuseli. Sama Edita Krausová, předobraz Dity, v rozhovorech říká, že vlastně s postavou nemá mnoho společného, krom toho, že se skutečně starala o knihy, které ale například nebylo nutné schovávat a tajit a pro ní osobně rozhodně nebyli tak důležité, jak je vykresleno. V porovnání s jinými knihami na toto téma musím zkrátka hodnotit níže, nicméně je to pouze můj subjektivní dojem.

zuzka894
25.03.2019 5 z 5

Úžasný příběh, nádherná kniha. Autor píše skvěle, žádné "hluché" pasáže, rozvleklý popis ničeho, přemíra dat a roků. Prostě perfekní čtení, děj je napínavý, strhující, šokující, plný odvahy to nikdy nevzdat.

Leniii
23.03.2019 3 z 5

S knihou jsem se docela trápila. Byla pro mě docela náročná. Četla jsem spoustu knih z tohoto období a sama je vyhledávám, baví mě to..byť je to takové smutné téma. Ale tohle mě "úplně nenadchlo" jako ostatní příběhy.
Samozřejmě je důležité o tomto tématu neustále mluvit, hovořit, číst knihy, protože jak je v knize psáno.."nemůžeme ztrácet naději, Fredy. Nedopusť, aby plamínek zhasl.."

Janina05
18.03.2019 5 z 5

Hledám slova a nenacházím je. Knihu doporučuji .Tento silný ,smutný a neuvěřitelný příběh Dity se četl sám .Knihu jsem chvilkama odkládala a utirala slzy. Ještě dlouho ji budu mít v hlavě .

kattyV
11.03.2019 5 z 5

Jedna z knih, které člověka pohltí... a které už nechce číst podruhé. Drsná až na dřeň, lidé proměnění takřka ve zvířata, a přesto na dně tohoto všeho zůstává střípek naděje. Díky, Dito.

SleepyAllDay
05.03.2019 3 z 5

Na začátku jsem usínala po pár stránkách, zlomilo se to v polovině knihy, kdy jsem se nedokázala odtrhnout. Abych to shrnula, kniha nebyla špatná, ale myslím, že jsem na toto téma četla lepší knihy.

Market = )
04.03.2019 5 z 5

Pro mě zase něco trochu novýho - nejsem zvyklá, že by knížky z prostředí koncentračních táborů byly psaný vyloženě jako beletrie, navíc s dialogy :-). Chvíli to na mě působilo trochu "rušivě", ale nakonec to za mě síle příběhu spíše pomohlo a "románové prostředí" s vykreslením postav a jejich charakterů bylo bezva. Určitě doporučuju k přečtení, moc se mi líbilo propojení několika skutečných příběhů do poutavého celku, mám pocit, že mi to zase trochu víc propojilo a doplnilo to, co jsem už věděla (a rozhodně je zajímavý i pohled na Čechy a třeba Švejka od někoho, kdo Čech není). Ach jo, stejně je to hrozný :-(.

Majdaloupka
04.03.2019 5 z 5

Nevím jestli se sluší to o knize věnující se tématu holocaustu psát, ale je to neskutečně krásná kniha. Ta síla, to odhodlání, i v tak šílených podmínkách tolik lidského citu a obětování svého pohodlí na úkor jiných a to v podstatě cizích lidí... Přečetla jsem už notnou řádku knih k tomuto tématu, z většiny memoárů, ale některá a přitom tak důležitá jména jsem poznala až díky této knize... Původně jsem váhala, zda ji číst (čekám miminko a potřebuji spíš klidnější literaturu), ale teď vidím, že bych se ochudila o nádherný zážitek, kdy mi ještě teď kanou slzy dojetí.

Ajrad1981
26.02.2019 5 z 5

Může obsahovat SPOILER !!!

Výborný román s tématikou holokaustu, tentokrát z pohledu nedobrovolných herců v nacistickém divadýlku, které mělo ošálit pozorovatele Červeného kříže (ti teda ale mohli být důslednější a jet se do Osvětimi podívat!).
Setkala jsem se zde se známými jmény - Petr Ginz, pan Brady, Fredy Hirsch. (Ten Fredy mi byl strašně povědomý, jen jsem si ho honem nemohla zařadit, tak jsem googlila a v důsledku toho pak přišla o jeden šokující moment, který mě už jaksi neměl čím šokovat, když jsem o něm věděla od strejdy Googla.)
Jenom já osobně bych tu knihu - tu románovou část - trochu zkrátila a ukončila ji, řekněme, ve chvíli Ditina příjezdu do Prahy. Její setkání s Otou Krausem (Kellerem) bych pak popsala někde na konci, v závěru. Vzhledem k hrůzám popisovaným knize mi to přijde až moc veselé a prostě mi to k tomu moc nesedí.

Anna27
21.02.2019 5 z 5

Zpracováni příběhu Dity Krausové se mi velice líbilo. Čtivé, zase pohled na Osvětim z jiného prostředí. Doporučuji.

Janca007
17.02.2019 5 z 5

Kniha mě pohltila, lze přečíst jedním dechem. Tématika holocaustu mě baví (jestli to tak jde říct kvůli smutné etapě dějin.) Za mě byla kniha a její příběh krásná a ostatním, kteří váhají, doporučuju přečtení :-)

Vladísek
13.02.2019 5 z 5

Příběh, který se dostane čtenáři pod kůži - to přesně je Osvětimská knihovnice. Kniha, kterou jsem dnes dočetla a dozajista ji budu mít ještě dlouho v hlavě. Krutá doba, bezmoc, strach, bolest, všudypřítomný hlad a smrt, to všechno a mnohem více je popsáno v tomto příběhu, ze kterého mrazí. Bohužel, toto všechno se opravdu dělo, příběh má reálný základ. Osvětim je místem, na kterém by se nechtěl ocitnout nikdo z nás. Knihu doporučuji. Její první půlku bych hodnotila čtyřmi hvězdičkami, ale druhá polovina mě přesvědčila, že nejvyšší hodnocení si zaslouží. Nešla odložit až do poslední stránky.

kofina
30.01.2019 4 z 5

Kniha s pohlcujícím námětem avšak s občasnými rozvleklejšími a zbytečně nataženými pasážemi. I tak rozhodně stojí za přečtení a navíc je plná spousty krásných přirovnání a myšlenek.

josefina_silena
21.01.2019 5 z 5

Nevěděla jsem, co na toto téma můžu čekat od španělského autora, ale musím uznat, že se tématu zhostil velmi dobře. Dita čtenáře provází celým příběhem, ale kniha není jen o ní. Nabízí mnoho odboček od hlavní dějové linky, které drží čtenáře napjatého až do konce. Čtenářský zážitek byl úžasný a doporučuji všem, kdo se o literaturu z prostředí WWII a koncentračních táborů zajímá.

Pett
18.01.2019 5 z 5

Opět jeden z příběhů, kdy svět pohltila temnota a roztříštila tolik bolavých duší na prach, že už jen myšlenka na tu dobu je srdeční chlopni nesnesitelná... ALE... budu se opakovat, jelikož s touhle těžkou duchnou si bohužel jen málokdo dokáže poradit...
A ano, v prvních osvětimských nášlapech po táboře jsem se chtě nechtě ocitla na stejné pryčně jako už tolikrát... samozřejmě, stále stejně děsivé... jenže...
Až tak nějak s postupující záložkou jsem zjistila, že to plíživé zlo se stalo i mým stínem... zas a znovu mé já rozložila hrůza z toho, jak vyprázdněný tvor to lidské plémě dokáže být... a v samém závěru krutého vyprávění jsem už nad pomyslnou nadějí na svobodu plakala společně s nimi... takže ano... nechme se bolet v pohodlí svých peřin a nezapomínejme na ty, jejichž osudy sevřel v pařátech sám ďábel...

Zuzkanka
12.01.2019 5 z 5

Knížky s motivem holokaustu a 2. světové války patří k mým oblíbeným, pokud se to tak dá nazvat.. Osvetimska knihovnice je kousek, který stojí za to přečíst.. Ale i přesto, že pořád doufat v nějaký ten happy end a zvrat, tak to stále nepřichází.. První polovina knížky byla taková nijaka, trochu napinavejsi vyprávění.. Ten největší hukot přijde až v druhé části knížky a to jsem přečetla během dneška, protože se neslo odtrhnout. A k tomu si připravte krabici kapesniku, protože ta syrovost toho, co se dělo, je neuprosna a pokaždé mě dokáže překvapit, čeho je člověk schopen...

tonick73
11.01.2019

Na knize mi vadilo především to, že se do ní autor snažil "nacpat" vše. Mengele, odboj, F. Hirsch, útěk vězňů- R. Vrba. Ty dějové odbočky se snahou vysvětlovat škodí dynamickému plynutí děje příběhu osvětimské knihovnice, který je sám o sobě materiálem k vyprávění velkého příběhu se sílou hromu.

A235711
10.01.2019 5 z 5

U této knihy jsem pochopila větu, co nám nedávno říkala češtinářka: „u příběhu je nejdůležitější závěr. Dobrý příběh jím můžete úplně zkazit a naopak nezajímavý přiběh zachránit překvapivou pointou."

Že začátku jsem měla pocit, že se tam vlastně nic moc nedělo. A vzhledem k tomu, že jsem se ani nedokázala vcítit do hlavní hrdinky, nemohla jsem se vůbec začíst.
Později jsem začala chápat význam pomalejšího startu a celkově důležitost věcí, co se tam udála. Opravdu se mi líbil ten drsný kontrast mezi začátkem a koncem. Jak si člověk ze začátku myslel, že Osvětim je fakt peklo na zemi...
Nicméně poprvé jsem se rozbrečela asi v půlce a posledních tak 100 stran jsem prožívala částečně v slzách a částečně s naprosto vyraženým dechem.

Moc pěkné bylo popsaní symbolu knih jako naději, spojení s realitou a vzpoury proti pravidlům. Kdo by řekl, co takovýcb 8 otrhaných a polorozpadlých knih může být za poklad.

Autor je opravdu výborným vypravěčem. Syrovost, jakým byl konec podán, dodává pocit skutečnosti a uvěřitelnosti celého příběhu. A závěr o tom, jak se s Ditou skutečně potkal, byla opravdu zajímavou tečkou.

Jsem opravdu ráda, že mám knihu ve vlastní knihovně, za jejíž udržování mi naštěstí nehrozí trest smrti.

1v8na
02.01.2019 3 z 5

Zaujalo mne hned od začátku, že předlohou byly skutečné vzpomínky Dity Krausové. Také se mi velmi líbí příloha, ve které se píše, co se s některými lidmi stalo.
Kniha byla čtivá a poučná. Jsou v ní některé myšlenky, které stojí za to si zapamatovat.
Oceňuji i to, že je kniha propletena vzpomínkami i lidí na dobu předtím, než se dostali do Osvětimi.
Velmi se mi zamlouvá, že je kniha věnována tématu druhé světové války a rolí knih v ní.
Knihy uchovávají a přenášejí moudrost.
Jde zde i zmínka o živých knihách, tato myšlenka je úžasná.
Kniha má však i své drobné nevýhody - má občas hluchá místa a velmi natáhnuté pasáže, což ubíralo na čtivosti knihy.
V porovnání s jinými knihami na stejné téma, je méně záživná.

Popko
29.12.2018 4 z 5

Začátek a prostředek trošku slabší v porovnání s ostatními knihami o Osvětimi, ale závěr byl úžasný. Stojí zato si knihu přečíst.