Osvětimská knihovnice

Osvětimská knihovnice https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174557/mid_osvetimska-knihovnice-ADM-174557.jpg 5 1348 356

Osvětim-Březinka - zdálo by se, že dnes už k tomuto divadlu hrůzy můžeme dodat jen velmi málo. A přece. Je tu pravdivý, byť téměř neznámý příběh několika útlých a zaprášených knížek, které se na ono pochmurné místo dostaly bůhvíjak a jejichž stránky drží pohromadě jen zázrakem a silou vůle a odvahy čtrnáctileté Dity Adlerové, osvětimské knihovnice, strážkyně podivuhodného táborového tajemství. Příběhem literární Dity, jehož předlohou jsou vzpomínky skutečné, dnes osmdesátileté Dity Krausové, se vracíme k polozapomenuté historii rodinného tábora, který existoval v Březince od září 1943 do července 1944 a jehož tragický konec, ač dodnes zahalen řadou neobjasněných okolností, představuje největší hromadnou vraždu československých občanů za druhé světové války.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Akropolis

La bibliotecaria de Auschwitz , 2012

HockeyGirl
22.01.2020 4 z 5

onec byl snad nejlepší část z celé knihy. Některé pasáže, když byla Dita v táboře, byly zdlouhavé a skoro mi přišlo, že se opakovaly. Do 100 stránky se mi kniha nějak extra moc nelíbila, ale pak už to bylo jen a jen lepší a četlo se mi lépe, než na začátku. Kniha se mi líbila, ale rozhodně není TOP kniha. Přesto dávám 4 * na ten závěr, který byl nejkrásnější.

Manifest blech
16.01.2020 3 z 5

Další v pořadí - Vedle Krvavých jahod a Hany.

Alilka
16.01.2020 5 z 5

Kniha rozhodně stojí za přečtení, ano nečte se snadno, ale podle mě by knihy o Osvětimi a válce vůbec jako takové měly být jako povinná četba... Lidé totiž velice rychle zapomínají, nebo nechtějí slyšet a tváří se, že se jich to netýká... Vůbec si neumím představit, že by příběh Dity musely prožívat moje děti, vnoučata a nebo jakékoliv jiné čtrnáctileté dítě... Je dobře, že se ti co přežili začali ozývat a nenechali si svoje příběhy pro sebe i když jim zpočátku lidé nechtěli naslouchat, mysleli si o nich že jim přeskočilo a nevěřili jim, že se něco takového mohlo dít.

Kekik
14.01.2020 5 z 5

Velmi silný příběh. Chvílemi mě napadalo, že je možná až trochu zbytečně natahován. Ovšem po dočtení si to již nemyslím.
Příběh Dity, její rodiny, a přátel, mě hluboce zasáhl.
Autor velice pěkně zkombinoval skutečné zážitky s fikcí. Je obdivuhodné, jak dokázal lidem vložit slova do úst tak věrohodným způsobem.
Doporučuji.

Edlik
05.01.2020 5 z 5

Hodně silné téma. Občas se může zdát, že obsahuje zbytečné pasáže, ale nakonec všechno dává opravdu smysl. Rozhodně doporučuji přečíst i když se samozřejmě nejedná o lehké a pozitivní čtení.

lukas5373
05.01.2020 5 z 5

Dobře zpracované.

Danka998
02.01.2020 5 z 5

kniha se mi moc líbila, přecteno jedním dechem, dopuručuji přečíst

josska
30.12.2019 5 z 5

Co napsat,,knihu jsem musela dávkovat,četla jsem i odložený život,,,spisovatelku jsem viděla a kousek slyšela na světu knihy a bylo to velice emotivní,,,ty osudy jsou strašné,,,podmínky,zacházení,,,ponižování,,,by nikdo z nás nechtěl zažít,ale nejhorší je,že se to dělo,a není to zas tak dávno...kniha je čtivě napsaná,,musela jsem dělat přestávky,slzy v očich a husí kuže.....

vera4669
15.12.2019 4 z 5

Kniha se nečetla snadno, tohle téma nikdy není lehké, ale určitě za přečtení stojí

sporran
20.11.2019 4 z 5

Velmi poutavě napsaná kniha o temném tématu z minulosti. Knih z koncentračních táborů je poměrně velké množství. Mám pocit, že jsem obdobné pojetí už někde četla. S ohledem obsáhlost knihy bych uvítala ještě hlubší práci s tématem knih, knihovny a knihovnice v rodinném táboře. Knihu jsem přečetla za jeden den.

Hani77
07.11.2019 5 z 5

Velice hezky napsané. Četla jsem více knih na toto téma, ale žádnou vyloženě z rodinného tábora, proto jsem se o něm ráda dozvěděla více. Také jsem se ráda znovu "setkala" s lidmi, které jsem znala z jiných děl, především Rudym Rosenbergem (alias Rudolfem Vrbou) a Viktorem Pestekem. Zatímco podrobnosti o útěku Rudyho pro mě nebyly žádným překvapením, protože jsem četla jeho knihu Útěk z Osvětimi, velice ráda jsem se dozvěděla něco více o Viktorovi Pestekovi. Fandila jsem mu, protože jeho návrat do Osvětimi nebyl naivní a hloupý, jak by se mohlo zdát, ale měl vše velice dobře promyšlené. Bohužel to nevyšlo. V knize je mnoho úžasných myšlenek k zamyšlení, které by se měly tesat do skály. Kniha je jedním z nejlepších děl na toto téma, rozhodně stojí za přečtení.

lalaserka
03.11.2019 5 z 5

Další skvělá kniha o tomto tématu. Příběh mě opravdu zaujal, a to nejen faktem, že španělský autor rozplétá příběh české dívky.Nelze si ani představit ty hrůzy, co si tito lidé prožili.

TerezaJágrová
29.10.2019 5 z 5

Další skvělá kniha o tomto tématu. Doporučuji

hakunamatata
25.10.2019 5 z 5

Na knihách miluju, jak dokáží člověka vytrhnout z reality a dostat jej do úplně cizího světa.
A to stejné milovali lidé v Osvětimi. Unikli každodennímu utrpení, strachu, pachu smrti ve vzduchu. Knihy byly v koncentračních táborech přísně zakázány, avšak čtrnáctiletá Dita se knih ujme a stane se Osvětimskou knihovnicí.
Kniha je psána velmi čtivě, 450 stran uteče jako nic.

maroni
22.10.2019 5 z 5

Kniha se mi dostala do ruky na doporučení ostatních čtenářů a ačkoliv se nejednalo o nijak lehké čtení, je skvělé, že takovéto knihy existují. Zařadila bych všem do povinné četby! Z pohledu dnešního člověka je životní příběh Edity Krausové jen těžko uvěřitelný a člověk k takovéto knize těžko nenachází slova k hodnocení. Osobně ve mě asi nejvíce zůstala osoba a linka profesora Morgensterna (kromě samotné Edity). Jednoznačně 5*

Venny345
20.10.2019 5 z 5

Na první pohled nenápadná knížka s ještě nenápadnější obálkou.
Ovšem ten obsah, ten rozhodně nenápadný nebyl.
Mohu říci, že kniha byla kvalitně napsaná a také jedna z nejlepších, které jsem kdy četla na téma druhá světová válka.
Jednoznačně 5×hvězdička!

Taralcielle
14.10.2019 5 z 5

*** hodnocení obsahuje spoilery a z velké části prozrazuje část děje ***

Další z řady neskutečných knih s touto tematikou. Znovu smekám pomyslný klobouk před lidmi, kteří nejenže přežili, ale dokázali o zažitých hrůzách vyprávět.

Dita Adlerová je jednou z nich.
__________________________________________
Dovolím si citovat pasáž ze závěru knihy:
"Možná se najdou lidé, kteří nebudou sdílet nadšení nad tím, že někteří nasazovali život, aby v
Osvětimi-Březince udrželi při životě tajnou školu a utajovanou knihovnu. Možná se najdou lidé,
kteří si pomyslí, že ve vyhlazovacím táboře, kde existují jiné, naléhavější starosti, jde o odvážný,
ale nepotřebný čin. Knihy neléčí nemoci, ani se nemohou použít jako zbraně k porážce vojska
katů, nelze jimi naplnit žaludek ani zahnat žízeň. Jistě, kultura není zapotřebí k tomu, aby člověk
přežil. K tomu slouží chléb a voda. Je pravda, že s chlebem k jídlu a s vodou k pití člověk přežije,
aby však přežilo lidství v člověku, to nestačí. Nedojímá-li nás krása, nezavřeme-li oči a
neuvedeme-li do pohybu mechanismy představivosti, nejsme-li schopni klást si otázky a spatřit
hranice naší nevědomosti, jsme buď mužem nebo ženou, nikdy však člověkem. Není nic, co by nás
odlišilo od lososa, zebry nebo tura pižmového."

______________________________________________________

I já jsem byla jednou z těch, kteří nechápali, proč se v Osvětimi snažili uchovat při životě knihy. Nemohla jsem se začíst a celé mi to připadalo jako úplně jiná Osvětim, než o které jsem doposud četla. Ale jak se postupně prohluboval příběh a odkrývaly všechny hrůzy, pochopila jsem, že jde jenom o jiný pohled na věc. Knihy měly tu moc, že na chvíli odváděly děti i dospělé pryč z Osvětimi, do svobodného světa.

Bylo mi líto Ditiny maminky, že přežila celou válku, nelidské zacházení, "omylné" zařazení při selekci, ale nepřežila nemoc už při osvobození a nemohla opustit Bergen-Belsen jako svobodný člověk.

Překvapil mě popis Bergen-Belsenu. Myslela jsem si, že Osvětim byla nejhorší ze všech táborů. Ale v Bergen-Belsenu chodily lidské trosky bez vůle žít. Nemuseli zabíjet lidi v plynových komorách, nebyla to továrna na smrt jako Osvětim, lidé padali vyčerpáním, nedostatkem jídla a pitné vody a hygieny jako mouchy. Stovky každý den. nedokážeme si nikdo představit, jak hrozné to muselo být odnášet mrtvoly spoluvězenkyň. Když byla popisována pasáž, jak Dita nesla jako 16letá jedno z mrtvých těl, nemohla jsem ani pokračovat.

Obdivuji Ditu za to vše, co vydržela. Dojal mě dovětek na konci, jak aktivní byla Dita i jako osmdesátnice.

Stojí za přečtení!

Drahuš
03.10.2019 5 z 5

Nevím, co na to říct. Nelze si ani představit ty hrůzy, co si tito lidé prožili. Velmi hluboký zážitek tato kniha.

hnilda3
21.09.2019 5 z 5

Nevím co napsat, knihy s touto tématikou se mi špatně hodnotí... Dozvěděla jsem se zase něco nového z tohoto období dějin.

jituliste
17.09.2019 5 z 5

Je až neuvěřitelné, čeho všeho je člověk schopen... Je až neuvěřitelné, co všechno dokáže člověk vydržet... Jak hodnotit? Krásná kniha o hrůzných věcech, plná silných momentů reálných lidí. Při čtení jsem cítila tíseň a bezmoc. Zároveň kniha obohatila moje znalosti, neměla jsem tušení, že v Březince fungoval rodinný tábor. Dohledávala jsem si informace k jednotlivým osobám, byla jsem až překvapená, jak se kniha snažila držet co nejvíc faktů. Doporučuji ke čtení.