Osvětim: Nacisté a konečné řešení

Osvětim: Nacisté a konečné řešení https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11579/bmid_osvetim-naciste-a-konecne-reseni-ePN-11579.jpg 5 194 46

V této přesvědčivé knize pojednává populární autor a reportér L. Rees o historii nejproslulejšího nacistického zařízení. Rees prostřednictvím tématu zkoumá holokaust v širším kontextu. Dokazuje, že tento tábor byl v nacistickém státě výjimečný, neboť sehrál rozhodující úlohu v "konečném řešení". Kniha zkoumá mentalitu a motivace nacistů; pachatelé hrůzných zločinů zde poprvé hovoří o svém jednání. Byly objeveny fascinující i znepokojivé skutečnosti - od zřízení nevěstince až po korupci rozšířenou po celém táboře. Seznámíte se s nově zpřístupněnými dokumenty ruských archivů, které často zpochybňují dříve používané argumenty.... Osvětim je příběh o vraždění, brutalitě, odvaze, útěku a přežití, působivá výpověď o tom, jak k lidské tragédii takového rozměru vůbec mohlo dojít.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , Knižní klub

Auschwitz , 2005

martinekczech
28.05.2020 5 z 5

Čtení bylo velmi dobré a knihu také doporučuji.

JarekPrchal
14.05.2020 5 z 5

Pro mě to byla změna, tento druh beletrie mě probral z poezie. Knihu doporučuju.

Alilka
04.04.2020 5 z 5

Výborně napsaná kniha, která mi otevřela oči a při jejím čtení jsem zjistila, že jsem o té době měla doteď zkreslené představy. Opět kniha, která by měla být povinnou četbou...

Abroš
30.03.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha historie asi nejznámějšího tábora smrti.Osvětim je taková výkladní skříň holokaustu,protože jako jeden z mála vyhlazovacích táborů zůstal stát do konce války.Kdo chce pochopit ta neskutečná jatka,ať si přečte knihu od Icchak Arad-Sobibor,Belžec,Treblinka

18LenkA12
22.02.2020 5 z 5

Po přečtení tohoto díla jsem si uvědomila, a ve škole se učí jen to co všem vyhovuje říkat a nikdo se nezamýšlí nad jednotlivými příběhy a osudy životů. Tato knížka mi změnila pohled na jednotlivé osudy lidí a situace. Překvapil mě přístup a myšlení jak Němců tak Židů i ostatních vězňů. Knihu plně doporučuji, pro ujasnění školní látky a uvědomění si absurdní situace ve světě.

Marekh
28.08.2019 5 z 5

Kniha se řadí do kategorie literatury faktu. Spíše upřednostňuji zpracování knih s tímto žánrem v beletristické podobě, ale rozhodl jsem se, že se do knihy ponořím. Kniha je zpracována výborně. Autor osobně navštívil hodně lidí a dotazoval se jich na řadu otázek spojených s Osvětimí. Ptal se jak vězňů, kteří prožívali každodenní peklo, tak také členů SS. V knize nalezneme také výpovědi příslušníka SS Oskara Gröninga, který byl účetní v Osvětimi. Tento rok jsem četl knihu ÚČETNÍ Z OSVĚTIMI: VINA OSKARA GRÖNINGA, kterou napsal Reiner Engelmann. Rovněž nalezneme výpovědi Rudolfa Hössa, který se stal velitelem koncentračního tábora Osvětim. Doporučuji knihu SMRT JE MÝM ŘEMESLEM, kterou napsal Robert Merle. Kniha pojednává o životě Rudolfa Hösse.

Navštívil jsem osobně koncentrační tábor Osvětim 1 (Auschwitz 1) v roce 2018 a Osvětim 2 – Březinka (Auschwitz 2 – Birkenau) tento rok. Byl to zvláštní pocit procházet se na těchto místech, kde zemřelo tolik lidí, kolem 1,3 miliónů včetně 268 000 dětí!!! Zdá se mi neuvěřitelné, že takto lidé trpěli a posléze umírali jen proto, že jsou Židé. V táborech byli umístěni také političtí vězni, Romové, homosexuálové, Svědci Jehovovi a další nepohodlní lidé.

Autor píše nejenom o Osvětimi, ale také se stručně zmiňuje o dalších koncentračních táborech (Sobibór, Treblinka, Bergen-Belsen..). Smutné je, že někteří lidé nenáviděli Židy a propadli slovům propagandy, že Židé můžou za to, že Německo prohrálo 1. světovou válku, že židé okrádají Němce a podobně. Zajímavý je názor vězně Toiviho Blatta, že se lidé mohou měnit podle situace, v jaké se konkrétně nacházejí (citát uvádím níže). V této knize a v některých jiných knihách jsem se dočetl, že spojenci věděli o Osvětimi dlouhou dobu předem a nepodnikli žádné kroky, aby lidi z tohoto pekla osvobodili. Líbil se mi přístup Dánů, kteří měli pozitivní přístup k Židům a hodně jim pomohli narozdíl třeba od jiných států. Nejvíce zarážející pro mě bylo, když skončila 2. světová válka a stále v mnoha lidech přetrvala nevraživost vůči Židům!

Knihu určitě doporučuji pro čtenáře, kteří se zajímají o problematiku koncentračních táborů a chtějí se dozvědět informace s tím spojené. V knize se nachází hodně historických informací, nahlédneme také do myšlení Henricha Himmlera. Není to jen kniha plná holých faktů, ale v této knize se dočteme o různých skutečných příbězích lidí, kteří si prošli těmito hrůzami. Zajímavý byl také příběh nacisty, který se zamiloval do Židovky, anebo příběh vězňů, kteří se rozhodli uprchnout z Osvětimi..

V závěru knihy se nacházejí také POZNÁMKY.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Za jistých podmínek se lidé mění. Často se mě ptají, v čem jsem se poučil. A já myslím, že jsem si jist pouze jedinou věcí, že totiž nikdo sám sebe nezná. Ptáte se příjemného člověka, jehož potkáte ve městě, kde je Severní ulice, on vás půl bloku doprovodí a ukáže vám ji, je laskavý a vlídný. Týž člověk v jiné situaci se může projevit jako nejhorší sadista. Nikdo nezná sám sebe. Každý z nás může být v těchto [různých] situacích dobrý nebo špatný. Někdy se přistihnu, když je ke mně někdo opravdu vlídný, že si položím otázku, jak by se asi choval v Sobibóru.

Plechy1
27.08.2019 5 z 5

Čtivá a zajímavá kniha nejen o Osvětimi, ale také o vývoji konečného řešení. Nechybí zde ani rozhovory s očitými svědky oněch hrůz. Kniha nabízí také mnoho informací, o kterých jste nejspíš nevěděli.

Bulldog
29.07.2019 5 z 5

Na tuto knihu je zde spousta dobrých recenzí a nebudu je opakovat..kdo se zajímá o koncentrační tábory a konkrétně o Osvětim, bude z knihy nadšený...

vojteska70
21.06.2019 5 z 5

Strašná kniha. Tím myslím její obsah. Napsáno je to skvěle. Nemělo by se zapomínat

Magrata15
20.06.2019 5 z 5

Člověku se ani nechce věřit, že něco takového bylo možné, že něco takového mohl člověk člověku udělat!

Jamka
01.03.2019 5 z 5

Za me jedna z nejlepších knih pojednávající o tomto tématu.

Annabelka
04.02.2019 5 z 5

Silná kniha... I po přečtení delší doby, když si na knihu vzpomenu, nenechá mě chladnou a často si vybavím některé scénky

mario.nette
29.09.2018 5 z 5

Za mě nejlepší kniha s touto tématikou ♥

nicolettkaa
23.09.2018 5 z 5

Kniha je napsaná velice poutavě a čte se moc dobře. Oceňuji to, že se autor nevěnoval jen samotné Osvětimi, ale popsal i věci, které s ní souvisely buď jen okrajově nebo vůbec a přesto měli vliv na "konečné řešení". Zvlášť zajímavé a hodnotné jsou výpovědi očitých svědků - především bývalých vězňů a členů SS.
Všem, kterým toto téma není cizí a zajímá je, doporučuji.

xena_petra
21.05.2018 4 z 5

Kniha se mi velice líbila, hlavně proto, že autor nevzal několik jiných knížek a z těch udělal tuhle, ale s mnoha lidmi se osobně setkal a udělal s nimi rozhovor.

AllyKumari
06.05.2017 4 z 5

Po knize jsem sáhla krátce poté, co jsem Osvětim sama v dubnu letošního roku navštívila. Už jsem četla mnoho o koncentračních táborech dříve, proto pro mne mnohé nebylo novinkou, přesto knize nelze upřít působivost. Pouze bych řekla, že jsem očekávala podle názvu něco trochu jiného, nejlépe detailní studii celé té odporné mašinérie. Namísto toho tato poměrně útlá publikace poukazuje na věci, které Osvětim ovlivňovaly spíše "zvenčí", a její hlavní přínos je ve zpracování přímých svědectví těch, kteří přežili, i některých jejich věznitelů.

Azmodan
25.12.2016 5 z 5

Kniha je branou do lidské duše a ukazuje nám, jak se člověk dokáže v různých situacích zachovat. Šokující (kromě mnoha nezměrných hrůz, které se v koncentračních táborech a táborech smrti odehrávaly) pro mě například byla příhoda 15ti letého židovského chlapce, jehož udal jeho kamarád (vrstevník) a loučil se s ním větou "brzy tě zase uvidím jako mýdlo v regále".
Kniha dále poukazuje na skutečnost, že (snad) nikdo z nás ve skutečnosti neví, jaký uvnitř je a jak by se sám zachoval v krajních situacích.
O to víc a stále víc obdivuji lidi, kteří si tuto mravní sílu a zásadovost dokázali a dokáží udržet na vzdory okolnostem.
Knihu vřele doporučuji lidem, kteří se zajímají o tuto část lidské historie a kteří chtějí poznat čeho všeho jsou lidé schopni. Bohužel se nemohu zbavit dojmu, že většinou jen ze závisti, z chamtivosti, z hlouposti a ze zášti a to je velmi velmi smutné!

MichelleS
05.05.2016 4 z 5

Je hodně poznat, že kniha vznikla ze seriálu a to je moje jediná výtka. Ten způsob vyprávění, střihů, odbíhání a vracení se, jako bych slyšela hlas komentující reportážní záběry - to vše mne rušilo, nesedlo mi to. Jinému čtenáři totéž může naopak vyhovovat.

martunka
14.10.2015 5 z 5

Kniha je pro mě jednou z těch, které bych určitě doporučila všem, kteří se chtějí dozvědět více o jednom z největších zločinů v naší historii. Toto téma je zde velmi dobře zpracované a musím uznat,že si kniha zasluhuje pět hvězd.

Allia
12.08.2015 3 z 5

Kniha nebyla špatná, byla čtivá, četla se velmi dobře i rychle, ale připadalo mi to spíše jako nějaká reportáž. Dle mého názoru by to šlo i lépe, ale samozřejmě i hůře ;-) Já měla to štěstí, že na základní škole, jsem absolvovala cestu do Osvětimi-Březinky s bývalou zdejší vězenkyni. Zážitek to byl velice silný a šokující. Slyšet o těchto zvěrstvech, které se tam děly, od člověka, který to přežil, je velice vzácná zkušenost, která se nese celý život. Co se týče knihy, Osvětim, je velmi složité téma, kterí se nedá popsat jen v jedné knize, aby obsáhla opravdu vše, ale tato kniha obsahuje, hodně podstatných informací, které alespoň nastíní, danou problematiku. Pro podrobnější výzkum a získání informací je třeba hledat i v jiných knihách. Ale jako úvod je velice přínosná ;-)

koncentrační tábory Osvětim (koncentrační tábor) nacisté holokaust, holocaust

Laurence Rees