Osud jménem Ležáky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Celobarevná publikace Osud jménem Ležáky se skládá z pěti kapitol. V té první, Ležáky a jejich obyvatelé, jsou představeny osoby za pomoci sčítacích operátů. Ve druhé kapitole Cesta ležáckých a dalších protektorátních dětí do okupovaného Polska je podrobně zmapován pobyt nejen ležáckých dětí po jejich odvlečení. Ty, které byly vybrány na poněmčení, prošly povětšinou několika tábory a dětskými domovy, než se dostaly do pěstounských rodin. Děti označené nacisty jako neschopné poněmčení byly pracovníky průchozího tábora v Lodži předány gestapu. Jejich další osud není dodnes spolehlivě objasněn. Kapitola Portréty připomíná pětasedmdesát osob svázaných s ležáckou tragédií. Jsou to nejen lidé bydlící v tomto místě, ale i ti, kteří byli příbuzenskými vztahy nebo odbojovou činností spojeni s touto částí Chrudimska. Kořeny ležáckých rodů se rozbíhaly do okolních vesnic, aby se v některých případech v jejich potomcích opět do údolí vrátily. Většina z nich zemřela vedle sebe v jediný den na pardubickém popravišti. Kapitola Popravy v Pardubicích ve dnech 3. června až 9. července 1942 přibližuje tragické události v areálu Zámečku. Výchozími materiály jsou nacistické dokumenty zpravující o popravách u Larischovy vily, jejichž reprodukce jsou umístěny na konci kapitoly. V poslední části Databáze osob popravených v Pardubicích ve dnech 3. června až 9. července 1942 je abecedně uvedeno 194 obětí exekucí. V knize vyšly i dosud nepublikované fotografie a dokumenty o cestě ležáckých a dalších protektorátních dětí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/306111/osud-jmenem-lezaky-yI4-306111.png 57
Žánr:
Literatura faktu, Historie
Vydáno:, Ronado
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Osud jménem Ležáky

Přidat komentář
maryzka
24.06.2018

Snad tato kniha splatí dluh vůči lidem, kteří zahynuli při zničení Ležáků

Pro mě tato kniha byla překvapením v tom, že se potkali na jednom místě lidické a ležácké děti. Z Ležáku se zachránilo i pár mužů i když v nich převládlo trauma na celý život, kdežto v Lidicich muži byli zastřeleny. Bohužel zachráněných dětí bylo z Lidic o trochu víc. Myslím, že trauma se podepsalo i na paní Jarmile Doležalové st,. a její sestře.
Jinak maličkou poznámku : Z této oblasti okolo samot a osad bych svůj rodokmen ani hledat nechtěla.

stanza
17.06.2018

Tuto výpravnou publikaci jsem si půjčila po besedě autorů a především dnes již jediné z přeživších sester Štulíkových u nás v knihovně. K napsání knihy opravdu vedla dlouhá a strastiplná cesta, je obrovská nejen svým obsahem,ale i rozměrem a váhou přes dva kg. Podrobně popisuje ležáckou tragedii z hlediska osudů tehdejších obyvatel a obsahuje spousty fotografii a dobových dokumentů. Zanechala ve mě společně se setkáním autorů spousty emocí a nezapomenutelný zážitek. Doporučuji všem.

Alzbeta17
18.02.2017

Úžasná kniha,ikdyž mne toto téma vyložně nezaujímá našla jsem si své a proto palec nahoru.

alhl
18.12.2016

V první řadě patří obdiv autorskému kolektivu za toto podrobné dílo věnované ležácké tragédii z roku 1942 a všem jejím hlavním protagonistům. Určitě muselo trvat několik let nasbírat materiál, všechno prostudovat a knihu dát dohromady. Kniha obsahuje řadu zajímavých (a povětšinou tedy bohužel smutných) detailů nejen k samotné tragédii, ale i k historii místa zvaného Ležáky, k životním osudům jednotlivých obyvatel onoho údolí a jejich příbuzných, k osudům lidických a ležáckých dětí za heydrichiády a jejich hledání po válce i k samotným popravám v roce 1942 a mnoho dalšího včetně mnoha fotografií. Doporučuji všem, koho téma Ležáků blíže zajímá. Hlavní autorkou je Jarmila Doležalová ml., dcera jedné ze dvou sester, jediných přeživších z Ležáků.
Jediným mínusem knihy jsou občasné překlepy či chybky, které jsou ale určitě pouze nedopatřením vzniklým pochopitelně při práci s tolika podrobnými informacemi. Trochu s tím souvisí, že považuji za možná zbytečné některé stále stejné údaje pořád dokola opakovat na několika různých místech v knize, což pak také může vést k drobným chybkám, nepřesnostem či rozporům v tom množství informací.