Ostrov vyhnanců: básně

Ostrov vyhnanců: básně https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272562/bmid_ostrov-vyhnancu-osx-272562.jpeg 4 6 1

Dekadentně laděná sbírka, jednotlivé básně se často obracejí k antické mytologii (Fénix, Medea, Heliogabalus) nebo jsou věnovány výrazným historickým osobnostem, často s důrazem na jejich neobvyklou sexualitu či společenskou vykořeněnost (Beatrice Cenciová, Chatterton, hrabě Platen).

nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Jiří Karásek ze Lvovic, o mrtvých snící, jenž od živých je navždy vzdálen. Už zaživa to věděl :) Tato sbírka je překrásná. Překrásná pro ty, kteří si libují v temné, mollové poezii plné skepse, marnosti a nepochopení ostatními. Už jen názvy básní jako Vinobraní bolesti nebo Ostrov vyhnanců, v podstatě glorifikující smrt jako vykoupení, hovoří za celou sbírku. Patří rovnou na piedestal.

"Nám o dnu zašlém vypráví, jejž jsme zas navždy promarnili.
Mně vášeň nudou, rozkoší jsou muka.
A teskním za láskou, jež dávno zhynula. Volám ji v poušti své, ač hlas vždy v prázdno šel. Volám ji nevěda, zda jsem ji vskutku měl."

Kde jsi pro mě dnes, Ty, Vyhnaný z ostrova. Jen silou pohrdání já pojím trosky bytí.

Kniha Ostrov vyhnanců: básně je v