Ostrov Fulakona

Uprostřed krvavého střetnutí Američanů a Japonců se odvíjí dramatický, téměř komorní příběh lidí, které nedobrovolně svede dohromady válka. Jakoby navzdory všudypřítomné smrti právě tady vzniká velká láska mezi japonským plukovníkem Hakanatem a krásnou domorodou dívkou Taluni a kněz, lékař Američan se dál jako v době míru obětavě snaží v misijní stanici zmírnit utrpení lidí postižených malomocenstvím. Válka však tvrdě zasáhne do jejich osudů......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101633/ostrov-fulakona-101633.JPG 4.360
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

The Hiroshima reef, 1967

Kniha Ostrov Fulakona

rajen
30.12.2018

Moc jsem od této knihy nečekala, ale byla jsem příjemně překvapena. Druhou světovou válku v knihách znám převážně z Evropského kontinentu a tak jsem hltala příběh, který se odehrával na tak vzdáleném místě. O průběhu 2WW v těchto končinách jsem neměla žádné povědomí a tak jsem si zase díky výzvě rozšířila obzory a užila si parádní čtení. Možná bych se k ní časem dostala, protože válečnou literaturu čtu hodně, ale jsem ráda, že ke mě dostala dříve. Rozhodně doporučuji pro ty, co chtějí poznat 2WW zase z jiného pohledu a místa.

BabaJaga11
21.12.2018

Válečná knížka z tak vzdálených končin, že jsem dosud o jejich roli ve 2. světové válce nevěděla vůbec nic. Získala jsem ji velmi levně v jednom dobročinném bazaru, v podstatě předem rozhodnuta, že až ji přečtu, pošlu ji dál. Zhruba prvních 20 stránek, které jsou věnovány popisu ostrova Fulakona a plánů Japonců na obsazení ostrova, o němž předem nevěděli, že se zde nachází misie věnovaná péči o malomocné, mě trochu nudily. Kniha si mě ale postupně získávala víc a víc tím, jak jsem se postupně seznamovala s hlavními postavami, ve své podstatě velmi rozporuplnými. Kněz a lékař v jedné osobě, který oplývá tak silným charismatem, že o mnohém přesvědčí i japonského (tj. nepřátelského) plukovníka. Plukovní Hakanato - krutý velitel, trestající sebemenší prohřešky smrtí. Postupně se však ukazují i pozitivní stránky jeho osobnosti a láska k domorodé ženě v něm cosi zlomí. Krásná domorodka Taluni, odvážná žena, která zachrání Hakanata před jistou smrtí. Příběh vlastně končí lépe, než bych u válečného románu čekala. Někteří z hlavních hrdinů se zachrání, ačkoli ostrov byl tvrdě ostřelován spojeneckými vojsky a mnoho obyvatel bylo zabito nebo zraněno. Jako tragédii vnímám spíše celkový přístup lidí k válce. Japonci měli plán na obsazení velkých území včetně severní Austrálie. Na dobytých územích se k zajatcům chovali velmi krutě a mnoho jich zabili. Etické otázky neřešili. Američané svrhli bombu na Hirošimu a běžní občané nad tím jásali. Stejně jako Japonci, ani oni neprojevili lítost nad osudem tisíců nevinných civilistů. Války nedělají ani tak vojáci, byť některé z nich, zvláště důstojníky, válčení baví. Válku dělají právě běžní občané svým všeobecným míněním, tím, koho si zvolí do politické reprezentace, i tím, jakou lhostejnost k okolnímu dění někdy projevují. Jinými slovy, těžko by mohly armády válčit, kdyby je v tom nepodpořil “hlas lidu”, anebo alespoň nedal souhlas k válečným krutostem svým zarytým mlčením.

magnolia
05.10.2018

Moje četba z let dospívání, kdy jsem vzala útokem knihovnu rodičů a objevovala a v tomto případě byla nadšená (taťka měl taky radost, že to baví ještě někoho, v rodině plné holek). Pěkně se potom výpisek s podrobným dějem vyjímal ve čtenářském deníku z 8.třídy, mezi skromnou povinnou četbou (Málo povinné četby! ohodnotila pravdivě červenou propiskou hodná učitelka češtiny a dala mi za 1). Teď už se mi do podobných válečných knížek nechce, všechno má svůj čas.

slezmon
12.02.2018

Kdyby nebylo čtenářské výzvy, asi bych po knížce, která se na mě celé dětství dívala z knihovny rodičů, nikdy nesáhl. Děkuji databazeknih.cz , stálo to za to.

marimari
21.01.2018

Další pěkná kniha od oblíbeného autora.

RHorse
02.10.2017

Knížku jsem objevila díky doporučení. Dost špatně se shání, ale povedlo se :-). Vůbec jsem nevěděla, co čekat, zpočátku jsem se dost ztrácela v japonských jménech, ale nakonec jsem se začetla a bylo mi líto, že knížka záhy skončila. Pro mě zase jiný pohled na 2. světovou válku, protože pro mě jako Evropana 2. SV znamená Hitler a koncentrační tábory, Sudety, válčení v Evropě, o válčení ve světě a jak to probíhalo jsem moc nevěděla. Takže mě tato knížka navnadila na další knihy s válečnou tématikou.

Monike
07.01.2017

Zajimavy roman, ktery jsem si vybrala diky ctenarske vyzve!

H.A.R.R.Y.
04.03.2016

Stejně jako u všech Lambertových románů. i zde vítězí lidskost. A vzhledem k tomu, že se jedná i o jeho poslední román, má poslední věta opravdu symbol jeho víry a tím i plní hlavní myšlenku jeho děl: Život zvítězil.