Osma

New York, prosinec 1972. Cat Velisová je renesanční osobnost, zajímá ji zejména matematika a šachy, ale živí se jako počítačová expertka. Po roztržce se šéfem je vyslána na služební cestu do Alžírska. Krátce před odjezdem ji osloví známý starožitník a učiní jí nezvyklou nabídku: pro zákazníka, jenž si přeje zůstat v anonymitě, potřebuje v Alžírsku získat starodávné a velmi vzácné šachy. Jednotlivé figurky jsou sice na různých místech, ale námahu při jejich schraňování snadno vynahradí štědrá odměna. Jižní Francie, jaro 1790. Revoluční běsnění už dorazilo k branám Montglaneského opatství. V jeho zdech jsou přes tisíc let pečlivě skryty šachy, které kdysi patřily Karlu Velikému. Každý, kdo je má ve svém vlastnictví, získá neomezenou moc. Matka představená velmi dobře ví, co by se stalo, kdyby šachy padly do nepovolaných rukou, a tak soupravu figur rozdělí mezi osm jeptišek. Sestry jsou nuceny opustit klášter a uchýlit se do různých koutů Evropy. Novicky Mireille a Valentine dorazí do Paříže, kde se dostávají do bezprostřední blízkosti historických osobností, z nichž každá má nějaký vztah k legendárním šachům. A když Valentine přijde v revoluční vřavě o život, Mireille pochopí, že si vlastní kůži zachrání, jen pokud se jí podaří dát tajemné šachy zase dohromady. Je to nadlidský úkol – a možná jej s Mireilleinou pomocí dokáže splnit až jiná mladá dívka o dvě stě let později. Bude ovšem muset rozluštit šifrované záznamy v Mereilleině deníku. Ta dívka se jmenuje Cat......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31086/osma-8YA-31086.jpg 3.939

The Eight (1988)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Domino

Laf

Příběh sám o sobě byl skvělý. Líbilo se mi, jak v něm bylo využito téma šachů, a jak se střídala současnost a minulost. A závěr byl pro mě překvapením. Takové tajemství v šachách bych nehledala. Na druhou stranu mi kniha přišla zbytečně zdlouhavá, místy nudná a bylo použito hrozně moc jmen osob, takže pak jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo. Nakonec - aspoň jednou to za přečtení rozhodně stálo.

Kerberos
07.07.2017

Šachy sice moc nehraju,ale záhady, historické pozadí bavilo mě to.

cantona
24.09.2015

Musím napsat, že tento žánr miluji, ale u tohoto románu mě něco vadilo. Nedokážu vysvětlit co, ale pravděpodobně takové ty pasáže, které jsou v této knize úplně zbytečné a pro příběh zcela nepodstatné. Nemá tady cenu vypisovat jaké. To si každý musí přečíst sám a udělat si o tom svůj názor. Jinak příběh hodně dobrý.

Peter.Melon
19.07.2013

Osma-Tenhle román je fakt super!Četl jsem ho a je fakt dobrý...Stojí za přečtení a to i pro ty,kteří moc nečtou.

Teraka
06.05.2013

Kniha patří k těm, které se dají číst více než jednou. Hemží se záhadami, nevysvětlitelnými úkazy, pohrává si s historickými fakty a nahrává legendám o elixírech a svatých grálech, a to vše velice poutavým způsobem. Rozhodně patří k mým oblíbeným v tomto žánru.

wally
03.01.2013

První kniha díky které jsem poprvé přičichl k tomuto mysterioznímu žánru ve kterém se hledají ztracené grály, zpochybňují základní křesťanská dogmata apod. Díky této knize jsem našel následně autory, které jsem si velice oblíbil - jako S. Berry, R. Khoury apod. Těším se až si tuto knihu přečtu ještě jednou....

kniha
03.02.2011

Tato knížka patří pro mne mezi ty, které si ráda přečtu i podruhé.

Steve

Tato kniha je stvořena pro ty, kteří rádi hrají šachy. Výjimkou nejsem i já .

bovinka

K téhle knížce bych ráda něco napsala. Nemohu ji zařadit do přečtených ani ohodnotit. Pravda je, že jsem ji nedočetla. Ze začátku to bylo slibné, ale potom jsem se začala zrácet. Patří k pár titulům, které jsem za nic nemohla dočíst

Katherine Neville

Katherine Neville