Oslněni hellénským sluncem: Recepce antiky v české literatuře v letech 1880–1914 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460096/bmid_oslneni-hellenskym-sluncem-recepce--zkZ-460096.jpg 5 1 1

Období konce dlouhého 19. století se vyznačuje nápadným příklonem k antickým námětům, motivům a formám. Řecká a římská antika se objevuje v mnoha sférách kulturního života – je podstatnou součástí středoškolské výuky, tvoří jeden z ideových rámců tělovýchovného hnutí Sokol a představuje reprezentativní repertoár témat pro tehdejší básnictví a dramatiku. Tyrš, Vrchlický, Zeyer, Machar a další v ní spatřují ideál dokonalosti a promítají do ní vše, co postrádá jejich současnost. Kniha zkoumá a analyzuje různé projevy oslnění „hellénským“ sluncem v tehdejší české kultuře a zároveň sleduje její pozvolný odklon od antického ideálu s příchodem moderny.... celý text

roman9739
05.07.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem zaregistroval již v čase jejího vydání na stránkách nakladatelství Filosofia, takže když jsem jí našel ve sjetině nově naskladěných titulů v Městské knihovně, neváhal jsem s jejím zapůjčením - myslím, že jsem jeden z těch, kteří si hellénské slunce spojují s "velikostí, silou, harmonií, jasem, mládím, veselím, svěžestí a věčným jarem, " jak o tom píše sama autorka.
Musím se přiznat, že mne v první řadě velmi zaujala knížka už po formální stránce, je to radost držet a číst takto pečlivě vytvořenou knihu.
Původně jsem si myslel, že se do knihy příliš nezačtu, přece jen nepatří její téma k mým zájmům, ale čím víc jsem, spolu s Danielou, poodhaloval roušku (Bože, zas to slovo!) antické recepce sledované doby, tím víc jsem se propadal do tohoto, veskrze kriminalistického, pátraní, které je velmi pečlivě vedeno; je radost se dozvídat nuance, a hlavně je potřeba, s pokorou sklopit hlavu, nad mezerami, které člověk o této době, přes gymnaziální vzdělání, má...

Daniela Čadková
česká, 1975
2020  100%Oslněni hellénským sluncem: Recepce antiky v české literatuře v letech 1880–1914
2020  %Jubilate et bibite. Studie k antice a její recepci v evropské kultuře. Ad honorem Jan Bažant