Ošklivec

Mužduk Ošklivec IV. je stopětatřicetikilový horal ze Sibiře, přeborník ve vrhání balvanů, jehož domovinu ukradne americký právník a chystá se z ní udělat motýlí rezervaci pro bohaté turisty. Aby získal zpět zemi i čest svého národa, vydává se Mužduk na právnickou fakultu Harvardovy univerzity, aby se naučil vrhat slova namísto balvanů. Na anarchické dobrodružné cestě, která ho ze Sibiře zavede do USA i Afriky, bojuje s druhými studenty, povstalci z řad Tuaregů, profesory práva, černou magií, byrokraty, úpalem, postmodernisty a nakonec i s časem a prostorem. Tato divoká existenciální komediální kniha vypráví příběh chybujícího, pochybného hrdiny a jeho boje proti stroji formujícímu ty, kteří vládnou našemu světu. Kniha získala Somerset Prize za nejlepší beletristické dílo roku 2016....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/382116/osklivec-md3-382116.jpg 2.46
Romány, Literatura slovenská
Vydáno:, Jota

The Ugly (2016)

Kniha Ošklivec

Daisuke

Při čtení jsem měl pocit, že na tuhle knihu nejsem dost chytrý a že možná i proto občas netuším, co mi chce autor říci. Místy jsem měl potom pocit, že to netuší ani autor, ale jak říkám, chyba bude spíš na mém přijímači. Přišlo mi, že to je jako číst platónskou filozofii, se vším dobrým i zlým, co k tomu patří. Také mě moc neoslovil ani hlavní hrdina, ani prostředí.

Patapuf

Co na tento výtvor říct... je tam tolik odborných slov, že pro normálního člověka je ta knížka defakto o ničem... stejně jako obal podle kterého si možná knížku půjčíte v knihovně... na přední části se dozvíte že kniha obdržela dvě ceny o kterých jste v životě neslyšely a na zadní straně knihu chválí spisovatelé o kterých jste asi taky nikdy nic neslyšeli... možná, že to autor tuto knihu napsal pro stejný chytrolíny jako je on a nebo sem prostě tu knihu nepochopil... možná je to jenom nepovedená autobiografie, kdy toho pan Boldizar sám spoustu prožil, ale nevěděl jak to dát dohromady, tak to sprskal do tohoto knižního výtvoru... Je to jenom takové vrhání slovy.. Dvě hvězdy sem dal za to, že sem byl opravdu zvědavý jak tohle dopadne....

orinka3
17.10.2018

Jak to ohvězdičkovat? Ono se to ani nedá. Je to celé drzá provokace, které nelze upřít originalitu a jakýsi vtip. Jenže nejlépe mu asi rozumí sám autor. Hledat v tom guláši nějaké základní pojivo, se asi nedá. Příliš abstraktní, řekla bych, že se jedná o literární kubismus:)

pajaroh
19.07.2018

Vskutku mišmaš všeho po vzoru Stoletého staříka či Nezmara. Pěkný přebal a zajímavý nápad vystavět příběh na kontrastu filozofie horala ze Sibiře a právnické fakulty Harvardu, respektive drsných činů alá vrhání kamenů, boje a sexu versus právnických řečí, kliček, úřadování atd. Jak to zní dobře. Tady to pěkné končí, příběh nemá dobrý základ, nedrží pohromadě a skáče z jednoho místa na druhé stejně jako hlavní hrdina - a tváří se velmi reálně. Takzvané "reálné absurdno" dle autora. Podle mě nepěkným stylem napsaná kniha, do které autor nacpal co nejvíce... všeho (medvídek Pů? Vážně?).
V neposlední řadě - za což autor až tak nemůže - ohlasy na přebalu knihy. Chápu, když se uvede literární kritika či citace ze slavného magazínu, ale koho zajímá názor bývalého předsedy Americké psychologické asociace? A co na to bláznivá Markétka z Těšínského nádraží?

Autor knihy

Alexander Boldizar