Oskar a Lucinda

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Neobvyklý milostný román se společensko-kritickým podtextem se odehrává ve 2. pol. 19. stol. v Austrálii mezi knězem anglikánské církve a svéráznou majitelkou sklárny.
Hrdinou je neurotický mladý anglikánský kněz, syn asketického sektáře, který se k víře obrací ze vzdoru a po zbytek života je vystaven určitým pochybám o své volbě. Touží odejít mezi domorodce a šířit mezi nimi svou víru, ale jeho plán se nikdy neuskuteční. Na svých nekonečných cestách se seznámí s nekonvenční majitelkou sklárny a vzájemná láska je pro něho zdrojem dalších pochyb a frustrací, zvláště, když oba spojuje nezvladatelná hráčská vášeň. Na jejich společný osud tvrdě působí podmínky rozvíjející se koloniální společnosti v Austrálii 19. století a tak jejich příběh nemůže skončit jinak než tragicky. Autor v knížce spojuje velice rafinovaně jemnou komiku a nenápadnou ironii s hluboce soucitným pohledem na lidskou existenci, zaznamenává mezi řádky traumata, jimiž Austrálie dodnes trpí a prostřednictvím neúspěšných hrdinů nabízí i dva pohledy na negativní vliv evropské kolonizace Austrálie. Autor za svou knihu získal v 80. letech Bookerovu cenu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21491/oskar-a-lucinda-21491.jpg 4.120
Orig. název:

Oscar and Lucinda (1988)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Fraktály Publishers
více informací...
Počet stran:496
Překlad:Jan Slíva
Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:80-86627-02-0
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Oskar a Lucinda

Přidat komentář
Alex_Jura
16. ledna

Trochu jsem se ztratila hned na počátku, kdy autor docela "neurvale" přeskočí od jedné postavy k jiné, do jiné časové roviny, zkrátka vás bez varování vyšoupne ze světa, kde jste se právě rozkoukávali, a je to. Ale jakmile se člověk zorientuje, je to dobré. Lucindě jsem fandila moc, kněz Oscar mi chvílemi šel na nervy... a stejně jsem pro něj ve finále brečela. Skleněný chrám, bože. A... slzy prince Rupperta... krásné poselství.

iiiccc
02.05.2018

Kniha určitě není pro každého. Na postavy je potřeba si zvyknout a přijmout je. I přes počáteční obtíže jsem se nedokázala od příběhu odtrhnout a rozhodně řadím mezi zajímavé a neopakovatelné knižní zážitky.

luky08
12.03.2015

Kniha mě příjemně překvapila. Zprvu se zdálo, že děj bude banální, ale pak jsem jí dočetla jedním dechem.

Zuzik81
21.06.2011

Hodně zvláštní román, ze začátku jsem se ztrácela, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Rozhodně zajímavá kniha.