Oříšky pro černého papouška

Oříšky pro černého papouška https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397967/mid_orisky-pro-cerneho-papouska-Kvp-397967.jpg 5 12 3

Bibliofilská edice s výrazným ilustračním doprovodem Kataríny Vavrové přináší zvukomalebná čtyřverší velkého českého básníka, jež původně vyšly v souboru "Naděje s bukovými křídly".

maha75
21.12.2023 4 z 5

Nĕkteré veršíky moc krásné, jiné jsem vůbec nedokázala uchopit... Hvězdu navíc dávám za překrásné, snové ilustrace Kataríny Vavrové.

a vlastně ať je navždy po tvém
a na věky je vůle tvá
a život je když něco zbylo
a smrt když nic už nezbývá

Ema22
04.03.2022 5 z 5

Milý dárek, který mě upřímně překvapil melancholickými ilustracemi Katariny Vávrové. Ráno mě potěší svým čtyřverším u kávy, před usnutím nalistuji jiné. Někdy podle čísla, jindy náhodně. Skácel je jedinečný tím, že v něm nacházím v různých životních obdobích jiné konotace.
to není obyčejné vejce
to z něho vyklubal se svět
a nikdo neví kdo je snesl
a kdy je snese naposled
maminko nejsi je to dávno
a my jsme malou chvíli zbyli
udělali jsme toho málo
a ani smrt jsme nezabili
nahým a bosým posléze
a oblečeným v cárech zlosti
ve chvíli čiré beztesknosti
zasteskne se nám po něze

mirektrubak
22.10.2017 5 z 5

„nejčistší ze všeho je lítost
je drahocenná je to křehká věc
v dobách kdy zlost se otelila
jak za polárním kruhem ledovec

den hněvu onen den kdy lítost
je nad míru a člověk není
než penízek zač nekoupíte
a cizí hanbou zmizerněný“

Stejnou formu (stovku čtyřverší) zvolil Jan Skácel už u sbírky Chyba broskví a měl jsem pocit, že to byla kniha – pochopitelně pouze v porovnání s jeho dalšími - spíš slabší. Ale „Oříšky pro černého papouška“ mě příjemně překvapily.

Atmosféra básní byla spíš zimní. Barevně laděna do černé a bílé. Víc o únavě životem než o radostech dětství a mládí. Také hodně introspektivní a bilancující.
A přírodní lyrika samozřejmě. Je jí zde méně než u Skácela jinde, ale stále je nádherná. Tak nádherná, že dokáže nadchnout i ty z nás, kteří žádné pohorky ve svém botníku nemají.

Jan Skácel
česká, 1922 - 1989
1965  87%Smuténka
1983  87%Uspávanky
2012  88%Hodina mezi psem a vlkem
2008  96%Básně I
2008  97%Básně pro děti

Kniha Oříšky pro černého papouška je v