Orfeus v podsvětí

Orfeus v podsvětí https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204004/mid_orfeus-v-podsveti-dU2-204004.jpg 3 29 8

Ve dvou postupně se sbližujících paralelních liniích, ve dvou časových rovinách se odvíjí napůl historický román, napůl moderní thriller britského autora, který čtenáře dovede nejen o úvahám o podstatě lidské existence a světa kolem nás, jež trápily velké starověké filozofy, ale i k tajemství, která zatím zůstávají zahalena nánosem věků. Oba hlavní hrdinové, novodobý i ten dávný, hledají pohřešované milované bytosti. Najdou je oba? Živé? Co na ně čeká v podsvětní říši, panství Hádově? Orfeus tam Eurydiku našel. Najde Jonah Lily? Objeví Platón tajemství nesmrtelnosti?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , BB art

The Orpheus Descent , 2013

Leena
11.02.2021 1 z 5

Četla jsem to dlouho, protože to bylo poměrně nudné, psané strašně nezáživnou formou.
Mám ráda prolínání minulosti a současnosti, ale tady to nefungovalo.
Za mě tedy ne.

modroocko
26.08.2019 2 z 5

Čekala jsem od knihy více, možná trochu více uvěřitelné tajemství, které skrývaly labyrinty pod Etnou...

broskev28
09.11.2018 3 z 5

"Hádanka: muž se vypraví na konec vesmíru a pokouší se prostrčit ruku dál. Pokud se mu to podaří, znamená to, že i dál se nalézá nějaký prostor, a on tedy nedošel na samou hranici. Jestliže se mu to ale nepovede, znamená to, že něco na té druhé straně mu v tom brání, takže své mety stejně nedosáhl."
"To je paradox."
Něco podobného pociťuju i pro tuhle knihu. Rovina historická a rovina současná mají velmi nestejnou "záživnost" pro nás čtenáře, takže někdy jsem se musela do další četby nutit. Časté odkazy na Sókrata, učitele hlavního hrdiny, jsou velmi zajímavé, pro mne určitě zajímavější nežli Platónovy citace v záhlaví kapitol. Takže doporučím těm, kteří se rádi probírají starořeckými mýty a kteří v knihách nehledají pouze akční scény.
P.S. Myslela jsem, že docela slušně znám řeckou mytologii. Když jsem si na s.376 přečetla větu o Théseovi (byl prý prvním, kdo unesl krásnou Helenu, ještě před Paridem - o tu dámu tedy byl zájem), pochopila jsem, že tomu tak není a ještě mám co dohánět.

trudoš
21.06.2018 2 z 5

Achillovou patou Toma Harpera jsou ústřední protagonisté, na kterých stojí takřka každé vyprávění. U něj však paradoxně zaujmou spíš postavy vedlejší, než ty hlavní, a v tomto románu tomu není jinak. Platón i Jonah splňují požadavky na hrdiny a nic dalšího, chybí jim šmrnc, osobnost, jež by je dělala zajímavými a především zapamatovatelnými.
Fakt je, že zápletka Orfea v podsvětí jim příliš vyniknout nedává - linie ze současnosti má sice šťávu, ale adrenalin brzy vyšumí a finále pak podkope celou logiku věci. Oproti tomu Platónova dobrodružství sice neoslní vývojem, ale člověk si alespoň může užít disputačních rozprav na klasická témata o životě, vesmíru a vůbec. Což ovšem může znamenat dosti nepěkné překvapení pro ty, kteří od knihy čekají akcí napěchovaný thriller. Kdo si však u knih taky rád popřemýšlí, bude víc než spokojen.
Autor tak u mě dostál svým standardům, přičemž opět klopýtá v nerozhodnosti jakou dát románu vlastně melodii - jestli se brát vážně, nebo popustit uzdu nadsázce.

soukroma
13.06.2018 5 z 5

Netypický současný thriller: čtenáři nabízí nadmíru podnětných a zásadních otázek, které byly platné jak ve starověkém Řecku, tak dnes (možná ještě více v méně kultivovaném a vzdělaném prostředí našeho "moderního" světa obecně). Postava Platóna je vylíčena vskutku živě a jeho připomínky Sokrata jako člověka a jako myslitele jsou k nezaplacení. Spolu s mnoha citáty z Platónových děl takovýhle nenápadný thriller poslouží jako skvělá učebnice filosofie, protože uvádí na scénu zásadní otázky dobra a zla, života a smrti, lásky a ctnosti, tedy všeho, o čem filosofie má být.

Druhá, moderní linka thrilleru souvisí a láká milovníky akčna, a díky tomu se starověké a stále platné myšlenky dostanou k očím a uším součaníků jimi nedotčenými. A třeba přimějí k delšímu podumání a rozjímání, či dokonce podrobnějšímu zkoumání.

RiverSong
09.09.2016 5 z 5

Společně s Lazarovou kryptou je to podle mě nejlepší kniha Toma Harpera. Rozhodně stojí za přečtení

čef
17.12.2014 5 z 5

Hodnotím jako myšlenkově nejsilnější knihu autora. Oceňuji zejména působivost starořeckých filozofických úvah na téma takových základních kategorií jako pravda, láska, krása, čest, mravnost a povinnost se zvýrazněním myšlenek Sókrata, Platóna a Pýthagoráse. Zápletka je zajímavě postavena na několikerém hledání ztraceného v různých časových rovinách. Závěr je docela akční, okořeněný trochu mysteriozními představami a teorií Platónova prozření. Prostě kniha, která stojí za přečtení a přemýšlení.

adelv
22.10.2014 5 z 5

Kdo miluje antiku, mýty a napínavé příběhy jistě bude knihou nadšen jako já! Plus jako bonus se budete chtít stát archeologem (a kdo by taky nechtěl!).