Opravdové blues

Opravdové blues
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25415/bmid_opravdove-blues-5kE-25415.jpg 5 15 15

Spojení hudby a známého publicisty Roberta Palmera, přispěvatele časopisů New York Times a Rolling Stone, bylo vztahem na celý život. Jeho historie blues začíná na přelomu století, sleduje kořeny blues, jeho šíření, proměnu z lidové hudby těch nejchudších v široce rozšířený a respektovaný žánr. V Palmerově knize se setkáme s hrdiny dřevního blues i jejich následovníky, sledujeme příběh hudby skrze příběhy jejích legendárních protagonistů Roberta Johnsona, Muddy Waterse, Sonny Boye Williamsona, Johna Lee Hookera, B. B. Kinga, Howlin Wolfa, Ika Turnera a mnoha dalších i těch méně známých a pozapomenutých postav bluesové historie. Text doprovázejí úryvky písňových textů a obsáhlá diskografie.... celý text

Literatura naučná Umění Hudba a zpěv
Vydáno: , Dokořán , Argo
Originální název:

Deep Blues , 1981


více info...

Přidat komentář

Krbi
30.05.2021 5 z 5

Nepostradatelná kniha pro ty, které zajímá bluesová hudba, její kořeny a vývoj. Jedná se o jedinou knihu svého druhu, která vyšla česky. Často se k ní vracím a pracuji s ní v podstatě jako s encyklopedií, i když tou kniha není. Je v ní ale možné si vyjasnit a ověřit určité souvislosti, jména hudebníků, data...

postmoderna
08.04.2019 5 z 5

Kniha která se dá číst častěji. Vždycky přinese nové podněty k tomu, co si poslechnout. K tomu co už znám přináší dobrodružné, heroické, či tajemné příběhy. Zajímavé jsou údaje kdo se od koho učil, kdo koho potkal. Pro milovníka starého blues masturbační čtení. Otázkou je, jestli nezasvěcený čtenář (s představou blues jako Erika Kleptna s vyladěným stratokastrem) nebude trochu šokován, pokud si nahrávky vychvalované v knize poprvé poslechne. Na youtube toho od vydání knihy hodně přibylo, jak dokumentární záznamy výkonů přeživších bluesmanů z 60tých let, tak přehrávky šelaků z 30´ 40´. Nebezpečí hrozí, že kdo si podupávání, kňučení, sténání a vrzání staré delty oblíbí, napříště vystoupení Erika Kleptna s klidem prospí.


hnatlubo
03.03.2019 4 z 5

Kniha obsahuje velké množství cenných informací, bohužel se hůře čte.

Akana
17.10.2015 5 z 5

Fantastický průvodce po dějinách blues pro začínající i pokročilé obdivovatele téhle muziky. Autor nezpracovává historii žánru v celé šíři, sleduje především jeho klíčový proud vzniklý v mississippské Deltě, jeho následnou elektrifikovanou verzi z Chicaga nebo Memphisu a dotýká se i významného vlivu delta blues na vznik rock and rollu. Tím pádem se o tak významných osobnostech, jakými byli třeba Blind Lemon Jefferson nebo Leadbelly, zmiňuje jen okrajově, o to zevrubnější je jeho vyprávění o bluesových hrdinech z Delty.

Mimořádně cenná je hned pasáž o afrických kořenech blues a jejich proměnách na americké půdě. Pak už před námi defilují ti zásadní (Charley Patton, Robert Johnson, Muddy Waters, Sonny Boy Williamson a další) i ti dnes pozapomenutí muzikanti. Palmer se věnuje jak jejich hudbě, inovacím, které kdo z nich přinesl, vzájemnému setkávání a ovlivňování, tak i jejich barvitým osudům a sociálnímu prostředí, v němž žili a tvořili. A to všechno neobyčejně čtivým a poutavým způsobem. Když trochu nadsadím, hypotetický čtenář, který v životě neslyšel jedinou bluesovou notu, může i jen s pomocí této knihy získat představu, oč kráčí. Palmer píše s láskou, ohromnými znalostmi i schopností zaujmout.

Já osobně jsem měl vždycky po ruce kanál youtube a ilustroval si četbu příslušnými nahrávkami. Prakticky všechny, o kterých je v knížce zmínka, jsou tam k nalezení. A to byl teprve požitek.

ZH6
03.03.2013 5 z 5

Zajímavá kniha, která se velmi dopodrobna věnuje vzniku opravdového blues, kdy autor popisuje už hudbu afrických kmenů v 19. století a její následné přenesení do spojených státu. Zde především v oblasti Mississipské delty pak vzniká tento žánr. Dále autor popisuje přeměnu deltského venkovského blues na městké a jeho přesun do Memphisu a Chicaga.Autor se v knize věnuje všem významným bluesmanům, kteří tvořili tento styl. Nejvíce však Muddymu Watersovi, Sonny Boy Williamsovi a Charleymu Pattonovi. Popisuje vznik některých písní a objasňuje jejich texty.

Petkon
12.07.2011 5 z 5

Kniha mapující počátky a rozvoj hudebního žánru, jenž více než kterýkoliv jiný ovlivnil nejen jazzovou hudbu, se čte jedním dechem. Autor velmi čtivě a zároveň s velkým množstvím zajímavých informací podává historii žánru, který je aktuální i v dnešní době. Pro jazzmany a fanoušky tohoto žánru je seznámení se s touto skvěle napsanou knihou téměř povinností. Velmi užitečná je na konci knihy uvedená diskografie s nejdůležitějšími bluesovými nahrávkami, které si lze v mnoha případech najít a stáhnout na internetu.

Štítky knihy

hudba blues dějiny hudby

Autorovy knížky

Robert Palmer
americká, 1945 - 1997
2006  91%Opravdové blues