Opravdové blues

Opravdové blues

Spojení hudby a známého publicisty Roberta Palmera, přispěvatele časopisů New York Times a Rolling Stone, bylo vztahem na celý život. Jeho historie blues začíná na přelomu století, sleduje kořeny blues, jeho šíření, proměnu z lidové hudby těch nejchudších v široce rozšířený a respektovaný žánr. V Palmerově knize se setkáme s hrdiny dřevního blues i jejich následovníky, sledujeme příběh hudby skrze příběhy jejích legendárních protagonistů Roberta Johnsona, Muddy Waterse, Sonny Boye Williamsona, Johna Lee Hookera, B. B. Kinga, Howlin Wolfa, Ika Turnera a mnoha dalších i těch méně známých a pozapomenutých postav bluesové historie. Text doprovázejí úryvky písňových textů a obsáhlá diskografie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25415/opravdove-blues-25415.jpg 4.97

Deep blues (1981)

Literatura naučná, Umění
Vydáno:, Dokořán, Argo

Akana
17.10.2015

Fantastický průvodce po dějinách blues pro začínající i pokročilé obdivovatele téhle muziky. Autor nezpracovává historii žánru v celé šíři, sleduje především jeho klíčový proud vzniklý v mississippské Deltě, jeho následnou elektrifikovanou verzi z Chicaga nebo Memphisu a dotýká se i významného vlivu delta blues na vznik rock and rollu. Tím pádem se o tak významných osobnostech, jakými byli třeba Blind Lemon Jefferson nebo Leadbelly, zmiňuje jen okrajově, o to zevrubnější je jeho vyprávění o bluesových hrdinech z Delty.

Mimořádně cenná je hned pasáž o afrických kořenech blues a jejich proměnách na americké půdě. Pak už před námi defilují ti zásadní (Charley Patton, Robert Johnson, Muddy Waters, Sonny Boy Williamson a další) i ti dnes pozapomenutí muzikanti. Palmer se věnuje jak jejich hudbě, inovacím, které kdo z nich přinesl, vzájemnému setkávání a ovlivňování, tak i jejich barvitým osudům a sociálnímu prostředí, v němž žili a tvořili. A to všechno neobyčejně čtivým a poutavým způsobem. Když trochu nadsadím, hypotetický čtenář, který v životě neslyšel jedinou bluesovou notu, může i jen s pomocí této knihy získat představu, oč kráčí. Palmer píše s láskou, ohromnými znalostmi i schopností zaujmout.

Já osobně jsem měl vždycky po ruce kanál youtube a ilustroval si četbu příslušnými nahrávkami. Prakticky všechny, o kterých je v knížce zmínka, jsou tam k nalezení. A to byl teprve požitek.

ZH6
03.03.2013

Zajímavá kniha, která se velmi dopodrobna věnuje vzniku opravdového blues, kdy autor popisuje už hudbu afrických kmenů v 19. století a její následné přenesení do spojených státu. Zde především v oblasti Mississipské delty pak vzniká tento žánr. Dále autor popisuje přeměnu deltského venkovského blues na městké a jeho přesun do Memphisu a Chicaga.Autor se v knize věnuje všem významným bluesmanům, kteří tvořili tento styl. Nejvíce však Muddymu Watersovi, Sonny Boy Williamsovi a Charleymu Pattonovi. Popisuje vznik některých písní a objasňuje jejich texty.

Petkon
12.07.2011

Kniha mapující počátky a rozvoj hudebního žánru, jenž více než kterýkoliv jiný ovlivnil nejen jazzovou hudbu, se čte jedním dechem. Autor velmi čtivě a zároveň s velkým množstvím zajímavých informací podává historii žánru, který je aktuální i v dnešní době. Pro jazzmany a fanoušky tohoto žánru je seznámení se s touto skvěle napsanou knihou téměř povinností. Velmi užitečná je na konci knihy uvedená diskografie s nejdůležitějšími bluesovými nahrávkami, které si lze v mnoha případech najít a stáhnout na internetu.

hudba blues

Autor knihy