Opona

Opona https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488174/bmid_opona-l6G-488174.jpg 4 131 52

Román Opona je existenciální dystopií s prvky mysteriózního thrilleru. Hlavní hrdina — úspěšný majitel firmy zabývající se umělou inteligencí — si objedná rodinný zájezd do doby nejtužšího stalinismu, aby svou dceru vyléčil z jejího levičáctví. Pořádající agentura slibuje zažít 50. léta, tedy politické procesy, kolektivizaci zemědělství, otrockou dřinu v dolech i budovatelské divadelní hry. Enkláva diktatury leží v městečku kdesi na východě, obydleném pouze najatými herci a komparsisty. Hra na minulost se však postupně vyostřuje a z městečka se stává past. Vyprávění plné absurdity, sarkasmu a zvratů vyvolává otázky: Kam je člověk ochoten totalitě ustoupit? Co je schopen obětovat pro vlastní přežití? A nakolik vůbec touží po svobodě? Opona v sobě spojuje silný příběh se závažným tématem a kořením je jemně dávkovaný vtip. Opona je druhou knihou Ondřeje Hübla. Debutoval povídkami Hod mrtvou labutí (2018) s originálními příběhy i smyslem pro černý humor.... celý text

Janina2609
16.05.2022 4 z 5

“To bys nevěřil, kolik lidí chce žít znova v tomhle bolševickým systému. Oni tě nenáviděj … jako třídu! To je s…e nejvíc ze všeho, že měli stejnou šanci a podělali to. Chápeš? Vždyť i dnešní levičáci mají pocit, že se s nima musíš dělit.”

Na knížku jsem narazila náhodou (cena Magnesia Litera) a protože se mi líbila autorova prvotina Hod mrtvou labutí, tak jsem neváhala. Upoutal mě i námět a rozhodně nejsem zklamaná.
Knihu řadím jako další memento hrozby návratu komunismu nebo jakékoli nesvobody.

bosorka
11.05.2022 3 z 5

S komentářem k Oponě mám trochu problém, vlastně i se samotným hodnocením. Četlo se to velmi svižně, ale čím víc jsem se blížila ke konci, tím víc jsem o hodnocení přemýšlela a říkala si, že zas taková strašlivá bomba, jak jsem někde četla, to není. Samozřejmě je to nadsazené a nereálné, ale pořád ve mně hlodal červík, že jsem čekala něco víc, možná že i trochu drastičtější průběh, občas mě rozptylovala některá odhalení, protože vlastně nebylo zcela jasné, jak k nim ten onen dospěl. Cením si samotného nápadu. Ale mám výtky k logičnosti a jisté zkratkovitosti jednání. K hodnocení také přispívá vyšší očekávání. 65 %.

elcapitano
10.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Moje druhá kniha od OH. Hodnocení bych asi měl rozdělit do více rovin, ale splácám to všechno dohromady a jenom v bodech. Co mi přišlo zajímavé: průnik a kontrast 50tých let a žhavé současnosti. Dále z knihy jasně stříká autorův pevný světonázor. Dovoluji si ironii, protože i autor je celou dobu ironický a s potměšilým úsměvem, případně až sarkastiskou naštvaností. A to mne na knize bavilo nejvíc - taková vtipná drobnokresba detailů. Psáno lehkou rukou a dobře se to čte. Určitá dávka napětí. Kniha má takový mírně absurdní děj, ale to i autorovo předchozí dílo. Přestože děj nepovažuji za uvěřitelný, tak v rámci žánru je to jedno. Přečteno na dva nádechy.

Mabie
06.05.2022 4 z 5

Tento román je takový extrakt z 50. let - plný společného vlastnictví, nadšeného budování, zapálených soudruhů, spousty estébáků, bonzování, příkazů a zákazů. Má napínavý příběh. slušné dialogy i uvěřitelné postavy.
Knihu jsem si vybrala do ČV a třebaže to je takový absurdní satiricko-fantaskní thriller, vůbec nejsem zklamaná. Bylo to dobré, námět rozhodně zajímavý. Spolu s Listopádem ji řadím mezi knihy z poslední doby, které velmi realisticky varují před návratem bývalých “lepších časů”.

DámaMáma
29.04.2022 5 z 5

Skvělý námět, strhující zpracování, jen pro mě zbytečně rychlý konec a nedotažené rozuzlení…

Aneladgam95
24.04.2022 3 z 5

Děj byl zajímavý a napínavý, ale konec byl takový divně zkratkovitý. Znovu bych asi nečetla.

DanielaMachnin
24.04.2022 2 z 5

“Mladí se dneska mají až moc dobře” v knižní podobě, bohužel jen trapná snaha kádrovat a schovávat to za kritiku komunismu. Oceňuji aspoň jazyk, zklamání po předchozích knihách…

leon_s
24.04.2022 2 z 5

Mnohým českým autorům se dá vyčítat přílišná inspirace západními literáty. Oponě však nic podobného vytknout možné není, autor totiž podle všeho zamrzl v unylé tradici starší české literární tvorby.

Výsledkem pak není ani tak výstražný příběh o totalitních režimech, jako spíše sonda do duše provinčního kreativce, jenž přestává cítít tep doby. Hvězdičku navíc uděluji za ztvárnění zoomerské dcery, které sice skutečně je absurdní, nikoli však způsobem, jak jej autor nejspíše zamýšlel.

MedvidekS
18.04.2022 5 z 5

Děsivá, ale skvělá knížka.

exlibris470
17.04.2022 4 z 5

Zpočátku jsem byl trochu zklamaný. Četlo se to dobře, čekal jsem ale přece jen více. Ovšem po čase se to dostalo do obrátek. Skvěle vymyšlená konstrukce, děj odsýpá
a je vyprávěný nijak mimořádným, ale spolehlivě fungujícím jazykem. Výborné.

astroweb
13.04.2022 5 z 5

Skvělý současný román, trochu fantaskní, přitom v podstatě napínavý až do konce.

kacka4091
10.04.2022 5 z 5

Tak tohle je jízda! Skvělý, překvapivý distopický román, který mě chytl od první stránky a už nepustil.