Operace Silver A

Monografie Operace Silver A patří k nejvýznamnějším dílům již zesnulého historika Zdeňka Jelínka, jednoho z největších odborníků na dějiny československé protiněmecké rezistence v letech 1939 až 1945 a dějiny paraskupin vysílaných v letech 1941 až 1945 naší zahraniční armádou ve Velké Británii na území okupovaného Československa. Původní text z roku 1992 byl editorem nového vydání, Vojtěchem Šustkem, upřesněn a obšírně doplněn o nové poznatky získané archivní heuristikou a z nově vydaných publikací, jejichž seznam je součástí této reedice. Do hlavního Jelínkova textu přitom nebylo zasahováno a veškerá doplnění byla provedena v poznámkovém aparátu. Dalším obohacením reeditované knihy Operace Silver A je nová fotografická příloha sestavená Jaroslavem Čvančarou. Na 68 stranách tištěných na křídovém papíře přináší zejména původní fotografie, mnohdy zcela ojedinělé historické hodnoty, doplněné faksimilemi některých dobových dokumentů. K reeditované monografii historika Jelínka je dále připojena studie Libora Pařízka: Jiří Potůček, radiotelegrafista Silver A, v níž autor seznamuje čtenáře s výsledky detailního výzkumu závěru životního dramatu parašutisty Potůčka a jeho ukrývatelů na Bohdašíně a v Končinách u Červeného Kostelce. Další připojenou prací je studie Josefa Plzáka: Analýza agenturního rádiového spojení se stanicí Libuše. Autor se - způsobem srozumitelným i laikovi - zabývá rozborem technických možností a limitů agenturní radiotelegrafie v roce 1942. Zároveň čtenáře seznamuje se způsobem boje německé rádiové pátrací služby. Vhodně tak doplňuje Jelínkovu monografii, která se technickým aspektům důležitým pro činnost paraskupiny Silver A věnuje jen okrajově. Jako celek lze tuto knihu považovat nejen za nejobsáhlejší a nejvýznamnější novou publikaci vztahující se k působení desantu Silver A, nýbrž i za zásadní příspěvek k hlubšímu a objektivnějšímu poznání dějin našeho protinacistického odboje. Rozšířené a aktualizované vydání doplněné obrazovou přílohou Jaroslava Čvančary a studiemi Libora Pařízka a Josefa Plzáka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121248/operace-silver-a-Q5Z-121248.png 4.98
Literatura faktu, Historie
Vydáno, Scriptorium

Kniha Operace Silver A

Kakho-Oto

Jelínkova publikace z roku 1992 je v tomto případě aktualizována o nové poznatky - doplněné do poznámek historikem a archivářem Vojtěchem Šustekem, dále také rozšířena o dvě studie. Specializovanou studii Josefa Plzáka jsem nečetl, ale všechno ostatní ano. Jelínkův text aktualizovaný v poznámkách Šustekem i Pařízkovu studii o parašutistovi Jiřím Potůčkovi hodnotím maximálním počtem hvězd. Kéž kdyby byla i řada dalších témat z historie 2. čs. odboje (domácího, tj. na území tzv. protektorátu) zpracována tak kvalitně, jak je tomu v případě výsadků Silver A a Anthropoid (mj. z první vlny výsadků ze Západu byly jen ony úspěšné - a to velmi, ostatní výsadky měly smůlu na okolnosti či některé své příslušníky, např. Zinc, Out Distance, Tin, Intransitive, Bivouac, Bioscop. Výborná je rovněž obrazová příloha publikace, kterou sestavil známý badatel Jaroslav Čvančara. Nad 95 %

1amu
05.02.2020

Se spoluautorem Pepou Plzákem jsme vedli okolo r.2010 čilou korespondenci o jeho spoluúčasti na této knize. Ing.Plzák je renomovaný odborník na tuto problematiku.
Viz : ...Zaskočil jsi mne proto, že čas je neúprosný a osmdesátka bude za pár. Navíc se od minulého října intenzivně zabývám pro historiky analýzou a hodnocením rádiové komunikace výsadku SILVER-A a plně mě to "vcuclo". Už jsem ve finále, ale znáš to: je to hotové, jen to dodělat.... (Více na :http://www.crk.cz/CZ/LIBUSEC ).
Jako radioamatér je v TOP české špičce a udělal, respektive má potvrzené QSL lístky ze všech t.č. platných 341 zemí. To číslo je vyšší než počet statutárních zemí (vzhledem atraktivitě toho širší veřejnosti neznámého hobby.

Hanule77
21.02.2017

Kniha je opravdu nabitá množstvím informací, jmen, dat... a vše je pečlivě uskupeno a doplněno kvalitními fotografiemi. Vzhledem k velkému množství poznámek a zdrojových informací je ale lepší mít jí v knihovně (než si jí třeba jendorázově půjčit z knihovny) a opakovaně se k ní vracet a listovat si v ní jako v encyklopedii.