Opačno

Opačno https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476629/bmid_opacno-CYT-476629.jpg 4 151 151

Opačno série

První díl fantasy série z alternativní magické verze Londýna. Vítejte v Opačnu, v Londýně, který není tak úplně stejný jako ten náš. V únoru tu je léto, metro je jeskyní plnou divů a ulice plní magie. Ale London je taky rozdělený na části mezi šest soupeřících frakcí, kdy každá ovládá jedinečné dovednosti - a vůdce Měňavců Gedeon Ravenswood se právě utrhl ze řetězu a hrozí, že přetrhá křehká pouta, která desítky let držela Londýn pohromadě. Ilsa patří mezi Měňavce a 17 let života strávila v tom nesprávném Londýně, kde je skutečná magie považována za dílo ďábla. Rodiče ji po narození opustili, a tak se musela o život rvát - nejdřív jako kapsářka a později na pódiu jako asistentka iluzionisty, kde oslňovala publikum tajným používáním svých schopností. Když Ilsa projde portálem do Opačna, konečně má pocit, že někam patří. Ale její nový domov stojí na pokraji občanské války a Ilsa se ocitne přímo uprostřed dění. Jediný způsob, jak Londýn zachránit, je najít Gedeona, Ilsina dlouho ztraceného bratra, jednoho z posledních členů rodiny, která ji opustila ve špatném světě. Ilsa je ze všech stran obklopena nepřáteli i Měnivci, kteří mají být jejími spojenci, avšak nosí tváře, které jim nepatří. Přišel čas vytáhnout z rukávu všechny triky a trumfy, aby vůbec přežila.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Witherward , 2021

andrejci
20.08.2022 4 z 5

Nápad je dobrý. Druhý Londýn s magií se mi líbil. I když to místy trošku připomínalo Temnější tvář magie. Někdy bych uvítala i jak to v Londýně vypadalo. Třeba styl oblečení nebo popis nějakých míst. Moc mi to totiž jako viktoriánská Anglie nepřišlo.
Děj byl, ale i tak zajímavý. I když tam byl úhlavní nepřítel tak se řešilo i něco jiného. Což byla příjemná změna. Tady, ale u mě nastal první problém. Já jsem u něho nedokázala udržet pozor. Teda kromě asi dvou nebo třech případech. Jinak jsem byla pořád mimo a musela jsem se několikrát vracet.
No a další kamenem úrazu pro mě byly postavy. Ilsa mi přišla strašně nezáživná. Rozhodně jsem čekala, že se dozvím víc o jejím dětství nebo o jejím životu na ulici. Že nám prostě ukáže víc věcí co se za tu dobu naučila - triky, krádeže,... Postavy, které jsem si naopak celkem oblíbila zase moc prostoru nedostaly. Taky jsem čekala, že se o nich dozvíme víc.
Obálka je moc pěkná. Ke knížce a ději krásně sedla. Co bych v knížce ještě uvítala je mapa. Já se v Londýně moc neorinetuji takže vyznačení teriotorií graficky bych uvítala.
Přiznám se, že jsem trošku zklamaná. Čekala jsem něco lepšího, ale pro mě to byla spíše oddychovka. Druhý si, ale určitě přečtu.

Kate3003
07.06.2022 4 z 5

Příběh je zasazen do Viktoriánského Londýna což samo o sobě je pro m velké plus, ale jak z příběhu zjistíte není Londýn jako Londýn. Velmi se mi líbil nápad s druhým Londýnem, který je rozdělen na teritoria jednotlivých frakcí a přestože jsou některé části podobné vše zde funguje zcela jinak. Stejně tak mě zaujaly jednotlivý obyvatelé toho “druhého” Londýna a promyšlenost jejich schopností, rozdílností a to jak jsou na sebe navázáni. Celkově mě svět, který autorka vytvořila, velmi nadchnul. Bohužel i přesto jsem chvílemi v první části knihy měla problém se začíst a příběh na me působil zmateně. Moc nepomáhají ani malinkatá písmenka, která kniha má. Postavy celkově mi byli sympatické i když některé vedlejší více než hlavní hrdinka, ale narozdíl od několika posledních knih, které jsem četla byla i Ilsa vlastně celkem fajn a líbil se mi vývoj jednotlivých postav v příběhu. Knihu hodnotím velmi kladně, nechyběla akce ani zvraty takže rozhodně mám v plánu si přečíst další díl pokud u nás vyjde.

knihomolkaMist
28.05.2022 2 z 5

Původně jsem si knihu chtěla koupit, nakonec jsem si ji jen půjčila. A jsem za to fakt ráda. Ani nevím proč, ale knížka mi nesedla. Prostě jsem nebyla schopná se začíst, dostat se do děje. Jen jsem „klouzala po povrchu“, což mě strašně nebavilo :D

Kaila146
03.05.2022 3 z 5

Na to, jaké kolem toho bylo haló, teda nic moc
Ale hl. hrdinku jsem měla ráda

nofreeusernames
12.02.2022 5 z 5

Jako Temnější tvář magie ve smyslu „existuje víc než jeden Londýn“ a jako Kostičas ve smyslu „ten druhý Londýn je rozdělený na teritoria ovládané různými gangy“.

Viktoriánská Anglie je plná špinavých uliček, kterými se nenápadně propletá i Ilsa, holka, co před pár lety utekla ze sirotčince a teď vybírá lidem kapsy, vystupuje jako asistentka kouzelníka v cirkuse a hledá další jako je ona. Lidi se skutečnou magií. A pak ji přepadne banda orákul s mléčnýma očima a nájemný zabiják, co občas bere i nějakou nekrvavou prácičku, ji zachrání a skrze jeden z mnoha portálů přenese do Opačna – Londýna, který je docela jiný. V únoru je tu léto, v tunelech metra to žije jako na rušných ulicích, magie je všudypřítomná. Taky je to ale Londýn, který je na pokraji války mezi jednotlivými frakcemi, jež ho mají pečlivě rozdělený. Měňavcům (Changelings) patří Camden, za King’s Cross začíná území šeptačů (Whisperers), centrum ovládají mágové (Sorcerers),… A Ilsa zjišťuje, že ji v „normálním světě“ ukryla její matka předtím, než zemřela, že patří k rodu Ravenswoodů, kteří vládnou měňavcům, a že má bratra, který je momentálně nezvěstný.

Tohle není akční záležitost, je to knížka postavená na poznávání skvěle vymyšleného světa. Je o pátrání, rozkrývání tajemství minulosti, současnosti a i budoucnosti (jsou tam ta orákula, která jsem zmiňovala). Nejsou tam velkolepé bitky a honičky (nebo je jich tam velmi málo), zato je tam kupa postav, se kterými si autorka dala dost záležet, aby měly každá svůj hlas a nezaměnitelný charakter. Atmosféru nedělají jen kulisy magického Londýna ale i jazyk. Ilsa mluví hovorově, má zvláštní skladbu slov, polyká některé slabiky, opravdu si celou dobu drží mluvu i mentalitu člověka, kterého „vychovala“ ulice. Je to holka od rány, moc se s ničím nemaže, má sice nějaké morální standardy, ale zase vodsaď pocaď. Na druhou stranu má své strachy, sny, touží po rodině a přátelích, je tam i nějaká láska.

Nemůžu říct, že bych to hltala stránku za stránkou, ono to snad ani nebylo autorčiným záměrem. Je to vychutnávačka. Bavilo mě poznávat různé druhy magie i jejich limity (hlavně ta orákula jsou hustá, jak v jednu chvíli vidí všechno, a pokud to neumí ovládat, buď z toho zcvoknou, nebo to tlumí drogami) Za půlkou jsem sice cítila, že je to už moc vybržděné a že bych byla ráda, aby se toho dělo víc, ale celkově jsem si to užila fakt hodně. Kostičas je pořád lepší, ale tohle bude mít prý jen dva díly, takže to spíš dám až do konce.

lvice_elaa
04.01.2022 2 z 5

Taky byste si někdy jednu vrazili za to, že jste zase nalítli vlezlýmu hypu? Já si řekla, že k Opačnu sepíšu komentář, až opadnou ty nejmrzutější dojmy, a hádejte co? Už si vůbec nevzpomínám, o čem tahle nuda vlastně byla. Pamatuju si jenom kapitána Fowlera, za toho * (i když byl celkem lacinej, ale co, podobný týpky já ráda) a jednu * za obálku.

Lea_41
23.12.2021 3 z 5

Příběh, postavy, zápletka.. To všechno bylo moc hezké. Jen tomu něco chybělo.

Horselen
16.12.2021 2 z 5

Nerada to říkám, ale tohle bylo hrozný - od překladu, přes nulový děj až po "zvraty". Dialogy nedávají vůbec smysl, ani pomalu nevíte, co kdo říká. Děj se někdy ubírá zvláštním směrem, máte pocit, jako by autorka nějakou část prostě přeskočila. Svět má totálně nevyužitý potenciál. Nebyla jsem schopná se vžít do žádné postavy, bylo mi úplně jedno, co se tam děje. Korunu tomu dodala romanticko-neromantická linka mezi Ilsou a další postavou. Vždyť o sobě proboha skoro nic nevěděli a znali se pár dní?! A hned si skáčou kolem krku.

Dalším bonusem byla jedna hrubka za druhou, jak je pro CooBoo v poslední době typické ("Ona s tím nezačal" a podobné perličky). Konec mi přišel nemastný, neslaný.

Jsem docela naštvaná, celkově je kniha pro mě velkým zklamáním. Druhý díl si pořizovat nebudu.
Bod za vymazlenou obálku a vzhled pod přebalem.

jjanca
13.12.2021 2 z 5

Tak kde začať. Na knižku som sa úprimne tešila. Je to predsa fantasy v LONDÝNE! Síce YA, ale už som ich pár takých prečítala a nijak mi to nevadilo. Táto knižka, bohužiaľ, moje očakávania nenaplnila. Do čítania som sa musela nútiť, a čítala som ju viac-menej len preto, aby už bol rýchlo koniec. Hlavná hrdinka mala svoje svetlé momenty, ale väčšinou bola na facku. Eliot tiež nič moc. Najsympatickejší mi bol kapitán Fowler.
Vo frakciách som mala docela zmätok, knižka bola občas napísaná tak komplikovane, až som si niektoré odstavce alebo dialógy/rozhovory musela čítať viac krát, lebo mi nebolo jasné, ktorá postava zrovna hovorí. Čo je možno spôsobené aj prekladom, neviem.
A toľko chýb, čo v texte bolo. Korektori by mali vrátiť honorár za túto knihu, lebo to bola odfláknutá robota. (napr. Ilsa řekl.. ako vážne?!)
Ku koncu sa konečne niečo dialo, ale ďalší diel si asi neprečítam. Síce ma trochu zaujíma, ako to dopadne, ale bohate by mi stačilo, keby mi druhú časť niekto len vyspoileroval.

Vendomila
05.12.2021 5 z 5

Super YA fantasy. Zamilovala jsem si magický svět. Líbila se mi hlavní hrdinka. Na Ilse se mi nejvíce líbilo, jak se dokázala přetvařovat. Taky se mi líbilo prostředí. Starý Londýn... Bylo to skvělé, ale trochu zdlouhavé čtení. Přesto knihu rozhodně doporučuji. Už se těším na další díl.

Sony9
27.11.2021 3 z 5

Autorka umí skvěle vykreslit vztahy mezi lidmi a to mě na tom bavilo. Bohužel za slabou stránku považuji vykreslení světa samotného.. je to jeden veliký zmatek a nemám pořád jasno ani v tom, jakou má každá frakce funkci, to mohlo být zpracováno lépe, nejen vysvětleno ve dvou odstavcích…

0957
25.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Nejlepší kniha na světě! Určitě si musíte přečíst. Nemohla jsem ji odložit, nakonec jsem to přečetla sotva za tři dny :)

Frakce, jejich vládci, milice a tohle všechno je ze začátku trochu zamotané, ale časem to pochopíte. Kniha zachází do detailů, je tu spousta různých informací. Díky tomu si ale také můžete vytvořit vlastní názor na události a teorii, která se může mnohokrát ukázat jako pravdivá.

Výborný příběh, dějové zvraty mě opravdu překvapily. Skvěle vybudovaný a popsaný svět, každá postava má svou osobnost a vlastnosti a místo v příběhu.
Hlavní hrdinka Ilsa utekla ze sirotčince a vyrostla na ulici, není to holka co pláče a vzdává to když se něco nepovede, ale jde si za svým.

Když projde portálem, nebo spíš kapitán Fowler ji zachrání před Orákuly, která se ji pokoušela zabít, načež ji unese do Opačna, Ilsa zjišťuje, že je z rodiny vládnoucí Měňavcům, jedním z šesti magií obdařených národů žijících v alternativní verzi Londýna, kde však po zmizení jejího bratra Gedeona, vládce Měňavců, hrozí válka mezi šesti frakcemi:
Měňavci, mohou měnit svůj vzhled, nebo se měnit ve zvířata,
Mágové, ovládají kouzla, umí se přemisťovat,
Přízraci, umí procházet pevnými předměty, mají nadlidskou sílu a smysly,
Šeptači, kteří umí číst lidem myšlenky, nebo je ovlivňovat,
Psionici, kteří ovládají telekinezi, umí pohybovat předměty silou vůle,
Orákula, která Vidí (ano, s velkým V) minulost, přítomnost i budoucnost, ale jen málokterá se svou moc naučí ovládat a většina jich skončí závislých na vemantě, která otupuje smysly i jejich Zrak.

A teď k postavám:
Eliot, který se ze začátku skrývá za maskou,
je bývalý vůdce vlků, kterého po Gedeonově zmizení zbaví Hester jeho pravomocí. Vyrůstal bez rodičů a byl to Gedeonův nejlepší přítel. Ilsa ho později poznává stále lépe a začíná si k němu budovat vztah, ale nakonec je odhalen...

Hester, která po útoku Mágů na Zoo, jak se nazývá sídlo vládců Měňavců, přijde o své magické schopnosti a skončí na vozíku, odmítá po Gedeonově zmizení svou roli vládce, a v závěru knihy se ukáže, že má možná vinu na některých špatných událostech.

Kapitán Fowler, Přízrak a nájemný vrah, který se však ukazuje jako dobrý člověk. V příběhu se objevoval velmi málo, doufám že v dalším díle bude mít větší roli.

Fyfe, Hesteřin bratr, kterému proměňování moc nejde. To ale vynahrazuje svými geniálními nápady, dokonce se pokouší napodobovat magii ostatních a vytvořil látku která dokáže dočasně zastavit schopnosti jiných frakcí.

Cassia, jediná mágyně v Zoo, Gedeonova milenka. Na pohled se jeví jako něžná dívka, také si ale najde koníčka ve střelbě.

Gedeon, Ilsin bratr a vládce Měňavců který odešel i s dvanácti vlky a nikomu nuc neřekl, těsně před tím, než dorazil posel vyslaný neznámo kým, nesoucí zprávu, že je Ilsa naživu. Nkdo neví, kde se nachází a myslí si, že je Ilsa mrtvá.

Je tu i trocha romantiky a rýsuje se milostný trojúhelník. Větší část knihy se věnuje popisu postav a událostí, ale nějaká ta akce se také najde, obzvláště ke konci knihy. Také je tu spousta záhad a otázek, které rozhodně ještě nebyly všechny zodpovězeny.

Opravdu nečekaný konec, potřebuju druhý díl! Okamžitě!

Chci vědět co se stalo s Eliotem, jestli za to opravdu může on, jestli mu Ilsa odpustí a vydá se ho hledat... Chci víc kapitána Fowlera a taky mě pěkně naštvala Hester... Ale to už asi prozrazuju moc...

Jasně 5 ⭐
Na komentář asi trochu moc dlouhý text...

Libris_Na_Ex
15.11.2021

DNF
Čekala jsem víc.
Nápad byl dobrý, ale provedení průměrné. Hlavní hrdinka, která je vyvrhel a cítí se jiná, pak ale přijde neznámí cizinec a hlavní hrdinka zjistí, že je z jiného světa. Kolikrát jsem tohle už četla?
Knihu jsem nakonec nedočetla, protože jsem tam neviděla nic, co by mě chytlo. Třeba se k tomu ještě někdy vrátím, ale radši se budu věnovat knihám, které mě opravdu baví.

Didina320
13.11.2021 2 z 5

Opačno pro mě bylo velkým zklamáním. Nápad skvělý, ale provedení už ne. Nebyla jsem schopná se do knihy začíst, četla se velmi pomalu, když jsem knihu odložila, ani jsem neměla nutkání pokračovat. Odrazovalo mě i velké množství pravopisných hrubek a překlepů. Ve finále jsem ji ani nedočetla.

janca6129
09.11.2021 2 z 5

Za mě si Opačno vysloužilo titul "Zklamání roku 2021". Nalákala mě krásná obálka a zajímavá anotace, tam mé nadšení ale končí. Nedokázala jsem se vůbec, ale vůbec začíst. Hrdinka obyčejný vzdorovitý puboš, ten její životem zhrzený Eliot taky neoslnil. Nápad s opačným Londýnem se mi líbil, zpracování nikoliv. Bylo to nudné, táhlé a na můj vkus překombinované. Příliš mnoho vysvětlování a zacházení do naprosto zbytečných detailů, bez nichž bych se obešla. Děj, který by v (mnohem) lepším podání mohl být docela fajn, by se dokázal smrsknout tak na čtvrtinu.

Knihu jsem nakonec přečetla s velkým sebezapřením. Světlejší chvilky nastaly až úplně ke konci, což je na opěvovanou knihu vcelku málo - na další díl se rozhodně nechystám.

A mnohá nakladatelství - mezi nimiž je i CooBoo - by si konečně mohla uvědomit, že knížky čtou převážně lidé (a ano, i ti mladí), kteří mají k literatuře a jazykům vztah. Vydávat i po mnohaletých výtkách knihy plně chyb a překlepů už je vcelku odvážné.

Šebestová3
02.11.2021 3 z 5

Nejsem v žánru fantasy nijak zběhlá, ale tohle ve mně žádné velké nadšení nevyvolalo...průměr.

dontbullshitme
22.10.2021 3 z 5

Líbí se mi nápad a kapitán Fowler, byl tam krátce, byl tam žalostně málo, ale získal si mě rychleji než hlavní hrdinka, anebo ten její životem zmučený Eliot. Jinak se kniha hrozně táhne a přišlo mi, že ve chvílích, kdy mi mělo být vše vysvětleno a konečně mi to mělo začít dávat smysl, to bylo všechno napsáno hrozně zmateně, takže mám v těch důvodech, proč se vše odehrálo, jak se to odehrálo trochu bordel a pamatuju si jen takový ten základ.. nevím, jak to popsat, to je fuk. Jo a pak.. těch chyb, co ta kniha má, to vás taky dobře domotá, když mluví Ilsa (žena) a u toho je "řekl". :D No, ale jinak kniha neurazí!

Marushka27
19.10.2021 2 z 5

Musím pochválit námět, který sice není moc originální, ale zajímavé. Líbily se mi popisy, začátek a budování světa kolem Ilsy. Na druhou stranu jsem trpěla tím, že se často chovala jako typická vymletá ya hrdinka. Někdo ji zachrání a ona chce hned zdrhnout, někdo ji zachrání, ale ona mu nemůže věřit, někdo ji mohl celou dobu zabít ve spaní, ale ona má pocit, že čekali až se vzbudí...
Typický velký hype, ale ve výsledku celkem průměr. Stylem to připomínalo C. Clare (hlavně tím světem), ale postavy zde mi tak nepřirostly k srdci. Přitom kniha hýří mnoha dobrými nápady.
To, co mě ale opravdu nejvíc vytáčelo bylo neustálé opakování všeho. Pořád dokola ty samé informace, aniž by se děj někam posunul. Neustálé omílání minulosti, vražd a křivd. A autorka si navíc dokáže úžasně protiřečit. V jednu chvíli napíše něco, že to postava nedělá, a ona to v zápětí udělá několikrát. Dalo se to číst, ale mohlo to být lepší.

smrčci
13.10.2021 3 z 5

Humbuk kolem této knihy byl velký, proto jsem se do ní vrhla s velkym očekáváním, která však zůstala nenaplnena. Začátek vypadal slibně, pak se to ale celé nejak zpomalilo a čtení mě přestalo bavit. Za mě bohužel průměrná fantasy, i když své čtenáře si zajisté najde.

Lutzinka
11.10.2021 4 z 5

Nečekala jsem tak dobrou knížku. Velmi milé překvapení, ale pár chyb jsem přece jen našla...

Trochu chaos s těmi frakcemi, kdo umí co a kdo velí komu.
Styl psaní mi taky úplně neseděl, chvílemi nebyl srozumitelný. Občas jsem musela číst odstavec dvakrát, abych pochopila, kdo mluví na koho a kdo říká co.
Ve vší úctě ke všem, kteří umí cizí jazyky, ten překlad podle mě byl slabý a ubral knížce plný počet hvězd, to množství chyb ve větách bylo až děsivé, některé věty vůbec nedávaly smysl. Překlepů tam bylo kvantum.
Taky mám ještě trochu problém se jménem Ilsa, ale to je pouze moje chyba :-)

Jinak myslím, že je to super svět, hlavní hrdinka je chytrá, a bavila mě hlavně tím, že fakt používá mozek, až na jednu výjimku, když nedala Elliotovi šanci to vysvětlit, sice na to potom přijde, ale úplně mi to tam nesedělo. Fowler je skvělá postava, a Elliot se taky drží vysoko od první věty, kterou pronesl. Ve vzduchu se vznáší milostný trojúhelník? Potřebuju nutně číst pokračování...