Oheň v srdciach

Oheň v srdciach https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456057/ohen-v-srdciach-Lfb-456057.jpg 4 14 6

Historický román Zuzky Šulajovej vtiahne čitateľa do búrlivého obdobia našich dejín na prelome 18. a 19. storočia. Pred našimi očami ožíva toskánska Florencia, chorvátsky Grič, noblesná Viedeň a korunovačné mesto Prešporok. V mnohonárodnej rakúskej monarchii sa pod vplyvom francúzskej revolúcie začínajú šíriť národnooslobodzovacie myšlienky utláčaných slovanských národov. V tomto historickom rámci sa odvíja príbeh neobyčajnej ženy, krásnej a vzdelanej Katariny. Na viedenskom dvore ako cisárova chránenkyňa vzbudzuje vášne mnohých mužov, no úprimne miluje len jedného z nich. Zápal pre spoločnú vec a oheň vzájomnej lásky, ktoré im obom planú v srdciach, už nič na svete neuhasí. ................................ Po francúzskej revolúcii sa Európou šíria revolučné myšlienky, tróny sa otriasajú, utláčané národy hrdo zdvíhajú hlavy a požadujú právo na sebaurčenie, vlastnú reč a náboženskú slobodu. Aj v mnohonárodnej habsburskej ríši to vrie ako v kotle. Do politiky, ktorá bola odjakživa doménou mužov, nenápadne, no o to razantnejšie vstupuje krásna a múdra žena, odchovaná na ideáloch slobody a rovnosti. Pred osobným šťastím uprednostňuje národné záujmy. Muži jej padajú k nohám, panovníci načúvajú jej radám. Pôvabná a bystrá Rina mieša karty medzinárodnej politiky so šarmom, dôvtipom, v krásnych krinolínach, no aj v mužskom prezlečení ako dvojitá špiónka, ale aj ako žena činu, keď sa pokúsi oslobodiť odsúdených jakobínov z väzenia v Pešti, keď uteká pred tyranským manželom, bojuje o svoje deti, ošetruje ranených v prešporskom lazarete alebo bráni svoje mesto pred paľbou francúzskych diel. Špiónka Katarina, sirota slovenského pôvodu, bola chánenkyňou, milenkou, družkou aj manželkou. No to, po čom túži najviac, jej stále uniká medzi prstami. Stáť po boku milovaného muža sa zdá byť nemožné. Katarina vyhrala už nemálo bojov, no boj o vlastné šťastie je pre ňu ten najťažší.... celý text

Ahmose
19.05.2023 3 z 5

Čítanie knihy Oheň v srdciach bolo ako jazda na horskej dráhe. Zo začiatku som bol z deja mierne zmätený a všetko mi prišlo strašne narýchlo. Po asi päťdesiatich stranách sa dej ustálil a konečne som mal možnosť spoznávať Rinu, ako osobu. Autorka si dala záležať a všetky hlavné postavy veľmi dobre vykreslila. Veľmi sa mi páči, že všetky sú morálne šedé a o nikom sa jednoznačne nedá povedať, že by bol dobrý alebo zlý. Vďaka striedaniu pohľadov nám kniha ukáže, že konanie všetkých sa dá pochopiť. Dej skvelo graduje a milostná linka sa postupne zapletá. Zhruba uprostred knihy však príde zlom. Druhá polovica knihy je na významné historické udalosti síce bohatšia, ale skoky v čase sú pomerne veľké a milostná linka významne naberá prvky španielskej telenovely a akoby sa točí v kruhu. Myslím si, že kniha najviac dopláca na to, že autorka sa rozhodla tak veľa deja napratať do jednej knihy. Udeje sa tam toho toľko, že by to vystačilo na trilógiu. Nič-menej, myslím si, že Oheň v srdciach má čitateľom historických románov čo ponúknuť. Odporúčam hlavne fanúšikom Angeliky a kníh od Marije Jurić Zagorky.

alibaba72
13.02.2021 5 z 5

Po dlouhé době se mně do ruky dostal skvělý historicko-dobrodružný román. Je to tedy pěkná tlustá kniha, ale četla se dobře a já doufám, že paní Šulajová napíše další historický román :-)

Pallloma
26.01.2021 5 z 5

Táto kniha ma doslova uchvátila, preto nerozumiem negatívnym hodnoteniam. Pre mňa je to na dlhú dobu najlepšia kniha.
Bola tak napínavá, že aj cez jej rozsah som ju prečítala za pár dní. Historické reálie nehodnotím, zaujal ma milostný príbeh Kataríny a Ištvána. Ako sa postupne zbližujú, toto je pretkané hrozami, ktoré ich stretnú... Kniha ide do hĺbky, nie je to povrchný príbeh... Miestami som skutočne mala hrozu v očiach. Skutočne pútavý príbeh, ktorý človeka zasiahne.
Veľmi krásna kniha, vždy sa k nej rada vrátim a mám problém si teraz vybrať inú.
Pre mňa je 5* málo.

Igor1311
15.12.2020 3 z 5

Autorka je známa najmä ako spisovateľka píšuca pre mladšie ročníky. Tentokrát sa rozhodla pre seriózny historický román a v konečnom výsledku je z toho slušné dielo.
Vedel som, do čoho sa púšťam. Historické romány sú mojou srdcovkou, no tým, v ktorých je silná romantická linka sa vyhýbam. Pri tomto som urobil výnimku, a to najmä kvôli historickým reáliám a obdobiu, ktoré sa mi veľmi páči. Napoleonova éra,

Hlavná hrdinka je mladé dievča /teda mladé na začiatku a knihu končí ako starena/. Avšak prišlo mi, že autorka jej už v útlom naložila priveľký náklad, ale tej úlohy sa zhostila veľmi dobre. Ďalej rozvetvené životné osudy mi prišli priveľmi pritiahnuté na vlasy a ťažké na uverenie. Z Riny sa razom stala dvojitá agentka, neskôr sa dala do služieb Napoleona , prežila všetky úskalia, ktoré jej život nadelil, ktorým sa tiež ťažšie dá veriť.
napriek tomu si autorka dobre naštudovala historické udalosti. Vynikajúco boli opísané boje pri Asperne či Wagrame, politická situácia rovnako slušne opísaná. Rovnako veľmi uveriteľne bolo opísané dobývanie Prešpurka a aj všetky strasti, ktoré prináša vojenské ťaženie.

Čo by som vytkol, boli nejaké historické nepresnosti. Asi dvakrát bol spomenutý ruský cár Pavol I. s ktorým mal Napoleon rokovať o miery po bitke pri Slavkove. V tú dobu bol Pavol pár rokov po smrti a na jeho tróne sedel jeho syn Alexander. Takisto sa tesne pred Slavkovom autorka vyjadrila o Davoutovi ako o generálovi a následne o maršalovi. Do maršalskej hodnosti bol ale povýšený medzi prvými v roku 1804. Sú to však len také chybičky, ktoré na text samotný majú pramalý dosah.

Celkovo sa však jedná o slušný román, v ktorom bolo zachytené hnutie uhorských jakobínov, politika Jozefa II. a jeho nasledovníkov, prenikanie ideí francúzskej revolúcie do európskych ríš, opisy významných stretov a v neposlednom rade silná romantická linka.

syberiana
24.11.2020 5 z 5

Dokonalá knižka plná romantiky od začiatku do konca, k tomu množstvo zbeletrizovaných faktov o Slovanoch. Nielen politika, ale aj estetika, etika a viacero spoločenských vrstiev. Konečne sa na Slovensku našiel autor, ktorý sa vydal v stopách Kena Folleta. Je to lepšie ako knihy od Nižňánskeho. Za mňa topka, ku knihe sa určite vrátim. Dúfam, že Šulajová sa ešte vráti k tomuto žánru.

modranka
06.11.2020 1 z 5

Pre mňa príliš didaktické, príliš veľa postáv. Pri 250 strane som sa stratila a text odložila. Príbeh obsahuje kvantum nelogických dobových sekvencií, ako je správanie jedenásťročnej dievčiny aj politických nadväznosti. Je to proste guláš načítaných reálií. Keby sa autorka viac zamerala na príbeh a nie na hodinu dejepisu, mohol byť z toho pekný roman!

historické romance

Zuzana Šulajová